MARTIN. Všetkých jedenásť klubov z II. triedy sa spolu so Sklabiňou a Turanmi podpísali pod návrh reorganizácie turčianskych futbalových súťaží. Tá spočívala v tom, že obidve triedy by sa od najbližšej sezóny spojili a následne rozdelili na dve skupiny – sever a juh po vzore mládežníckych líg.
Chýbajú najmä peniaze na cestovanie
Návrh na konferencii Turčianskeho futbalového zväzu (TFZ) predniesol a odôvodňoval Ján Rusnák, predseda futbalového oddielu Tatran Turček.
„Vedú nás k tomu najmä ekonomické dôvody. Náklady na cestovné za posledné roky neúmerne vzrástli. Už sa dávno nechodí na zápasy autobusmi, ale hráči sa často a bez odplaty zvezú na štyroch - piatich autách. Ale už aj s tým je problém, veď niekedy sa treba prepraviť z jednej strany regiónu na druhý, čo je možno aj so spiatočnou cestou okolo 100 kilometrov. Precestuje sa veľa, a tak sa potom nemožme čudovať, že niektoré tímy si nemôžu dovoliť prevádzkovať mládežnícke družstvá,“ povedal Ján Rusnák.
Zástancovia spojenia súťaží argumentujú i klesajúcim počtom účastníkov II. triedy. Tvrdia, že klubom treba vytvoriť také podmienky, aby sa im ľahšie dýchalo.
„Nemalo by nám byť jedno, že sa niektoré oddiely skôr či neskôr do novej sezóny neprihlásia. Už sa veľa naložilo na plecia obetavcov a mnohí z nich už nevládzu ťahať. Ak máme možnosť ušetriť náklady, tak to urobme,“ argumentuje funkcionár z Turčeka, ktorý sa stal hovorcom iniciátorov zmien.
Absencia rozhodcov na hornom Turci
Účastníkov II. triedy trápi aj nedostatok rozhodcov. Často sa stáva, že na niektoré majstrovské zápasy arbitri neprídu. Turček, Sklené, či Horná Štubňa je pre nich ďaleko.
„Ani si neviete predstaviť, koľko úsilia nás stojí, aby sme z tribúny niekoho stiahli pískať. Navyše, tzv. laici to majú ťažké a nie vždy dokážu objektívne vyriešiť spornú situáciu. Potom vznikajú konflikty, atmosféra hustne a miesto radosti z futbalu dostáva zabrať nervová sústava.
Je to nedôstojné a zo strany zväzu aj neprofesionálne. Áno, raz sa to môže stať, ale aby sa stalo z nedelegovania rozhodcov pravidlo je veľmi zlé,“ povzdychol si Ján Rusnák, ktorý si myslí, že ak by jedna skupina hrávala v sobotu a druhá v nedeľu, s tým že si kluby po čase hracie dni vymenia, tak by bol s rozhodcami menší problém.
Súťažný poriadok rýchlu zmenu nepripúšťa
Návrh reorganizácie pôvodne v programe konferencie nefiguroval, dostal sa na pretras až po dodatočnom zaradení. Aj preto nakoniec nepadlo k tejto veci žiadne rozhodnutie, len sa otvorila diskusia, v ktorej sa bude ďalej pokračovať.
„Žiadne rozhodnutie ani padnúť nemohlo, veď by to bolo v rozpore so súťažným poriadkom. Nakoniec ani iniciátori s konkrétnym návrhom neprišli. O zásadných zmenách v súťažiach sa však musí rozhodnúť v dostatočnom predstihu, najneskôr pred začiatkom jarnej časti prebiehajúceho ročníka, inak by to bolo neregulárne,“ povedal Roman Horák, prezident TFZ, ktorý ale nemá problém, aby sa k tejto problematike v turčianskom futbalovom hnutí viedla odborná i verejná diskusia.
Zväz po diskusii pripraví varianty
„Máme čas približne štyri až päť mesiacov, kým sa uskutoční ďalšia konferencia. My na TFZ zatiaľ pripravíme varianty, pomenuje plusy a mínusy a ďalšie naše snemovanie príjme rozhodnutie. Určite treba otvoriť ekonomické otázky, ale rovnocenne s nimi aj športové. Musí nám záležať na tom, či nám spojenie súťaží prinesie vyššiu kvalitu alebo nie. Samozrejme, k tomu určite budú mať okrem klubov čo povedať aj tréneri. V Turci sú dvaja s najvyššou kvalifikáciou, ďalší majú množstvo skúseností a aj tých sa bude treba pýtať,“ myslí si šéf turčianskeho futbalu.
„Rozhodnutie, ktoré sa príjme, musí byť stabilné na dlhšie obdobie. Nemôžme niečo zmeniť a o dva – tri roky zas prísť s inými návrhmi,“ doplnil ešte Roman Horák.
Prezident TFZ bude diskutovať aj so svojimi kolegami z iných regiónov, ale i s poprednými funkcionármi Slovenského futbalového zväzu.
„Pozrieme sa, ako to inde funguje, so zväzovými činovníkmi zas musíme prebrať možnosti udelenia výnimky. Súťaže SFZ sa totiž hrajú pyramídovým spôsobom, na základe ktorého sa riešia i otázky postupu do vyšších, resp. zostupu do nižších súťaží. Aj toto sa musí zobrať do úvahy,“ upozorňuje Roman Horák.
Spojením tried by sa stratila súťaživosť
V Žabokrekoch už o možnosti spojenia I. a II. triedy diskutovali a zatiaľ ich návrh nepresvedčil.
„Pri absolútnej úcte k tímom z II. triedy musím povedať, že zlúčením súťaží by sa stratila súťaživosť a tým aj ich atraktivita. Možno pár klubov by hralo o postup, no väčšina by po niekoľkých kolách začala vegetovať, nikto by sa nemusel obávať vypadnutia. Hráči by rýchlo stratili motiváciu, nemalo by ich čo poháňať dopredu,“ uvažoval Peter Jesenský, predseda Slovana Žabokreky a pridáva aj ďalšie argumenty proti.
„Rozdelením mužstiev do skupín by sa jedna polovica Tura izolovala od druhej. Neviem si predstaviť, že by sme už nehrali majstrovské duely proti Mošovciam, resp. Dubovému, či Malému Čepčínu. Ochudobnili by sme tým aj diváka, ktorý by o takéto prestížne zápasy prišiel. Nehovoriac o rivalite, veď tá často dáva futbalu korenie,“ povedal skúsený funkcionár i tréner zo Žabokriek.
Ako by to asi vyzeralo po reorganizácii
O spojení súťaže sa už síce na konferencii diskutovalo, ale nezaznelo na nej to, ako by sa v prípade zlúčenia I. a II. triedy mužstvá rozdelili do skupín.
Zatiaľ sa k nám do redakcie dostala iba neoficiálna alternatíva, ktorá vychádza z aktuálneho zloženia obidvoch súťaží. Podľa nej by skupina „juh“ mala 13 účastníkov a hrali by v nej Turček, Sklené, Horná Štubňa, Háj, Dubové, Mošovce, Blatnica, Slovany, Slovenské Pravno, Ďanová Valča, Turčianske Teplice a Malý Čepčín.
V skupine „sever“ by pôsobilo 12 tímov a to Košťany, Trebostovo, Príbovce, Necpaly, Žabokreky, Bystrička, Dražkovce, Sklabiňa, Sučany, Turany, Krpeľany, Podhradie.
O postup do piatej ligy by v barážových zápoleniach hrali víťazi skupín. Za predpokladu, že by to futbalové normy pripustili. O reorganizácii súťaže bude rozhodovať 34 aktívnych členov Turčianskeho futbalového zväzu, teda aj funkcionári klubov, ktoré hrajú v krajských súťažiach. Nakoniec, ich postoj môže byť rozhodujúcim jazýčkom na váhach.