Mäsožravé rastliny zo všetkých obývaných kontinentov si môžu do nedele (20. 7.) pozrieť návštevníci Etnografického múzea Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na výstave Mäsožravé rastliny a iné botanické kuriozity. TASR o tom informovala kultúrno-
Mäsožravé rastliny zo všetkých obývaných kontinentov môžu od dnes do nedele (20. 7.) obdivovať návštevníci Etnografického múzea Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na výstave Mäsožravé rastliny a iné botanické kuriozity. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka oddelenia prezentácie a marketingu SNM v Martine Milena Kiripolská.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
MARTIN. S tajomstvami mäsožravých rastlín zoznamujú návštevníkov členovia Slovenskej spoločnosti pestovateľov mäsožravých rastlín (Slovak Carnivorous Plants Society - SCPS). Vystavené rastliny sú zo súkromných zbierok pestovateľov Ľubomíra Balla a Mareka Delinčáka. Výstava Mäsožravé rastliny a iné botanické kuriozity je predajná a ak návštevníkov niektorý z rastlinných lovcov zaujme, môžu si ho odniesť domov. Zakúpením takejto rastlinky podporia ochranu a obnovu lokalít mäsožravých rastlín na Slovensku a možno sa práve z nich stane nový člen SCPS, uviedla Kiripolská.
SCPS je občianske združenie ľudí so spoločnou záľubou v mäsožravých rastlinách. Hlavným cieľom SCPS je budovanie komunity ´priateľov´ mäsožravých rastlín na Slovensku a šírenie povedomia o týchto rastlinách. Ciele napĺňajú hlavne výstavnou a publikačnou činnosťou, no tiež sa usilujú podať pomocnú ruku začínajúcim ´mäsožravkárom´ a odovzdávajú im skúsenosti. Medzi ďalšie priority patrí pestovanie vzácnych mäsožravých rastlín a iných botanických kuriozít, zhromažďovanie informácií o nich a výmena skúseností medzi pestovateľmi. Nezabúdajú však ani na aktívnu ochranu mäsožravých rastlín na Slovensku v súčinnosti so Štátnou ochranou prírody, dodala Kiripolská.