Návštevníkov martinského skanzenu čaká zajtra pestré podujatie, na ktorom sa dozvedia, ako sa kedysi spracovával ľan a vyrábali sa textílie.
MARTIN. Činnosti, ktoré v minulosti sprevádzali každodenný život domácností pri výrobe a údržbe textilu - trepanie a česanie ľanu, pradenie nití, tkanie kobercov a pranie bielizne, predstaví v nedeľu 27. júla v Múzeu slovenskej dediny v Martine podujatie Ľanová nedeľa. Ako informovala Milena Kiripolská zo Slovenského národného múzea v Martine, spracovanie ľanu na vlákna, ako aj domáce práce napríklad obšívanie, vyšívanie či šitie na šliapacom stroji predstaví Folklórna skupina z Podhradia.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Z Dlhého Poľa príde Folklórny súbor Drotár, ktorý predvedie spôsob, akým sa v minulosti prala, sušila a žehlila bielizeň, ako sa spracúva ovčia vlna pred pradením (čechranie) a bude tiež priasť z pripravenej vlny. Folklórna skupina Lysec z Belej predstaví kroje a ich jednotlivé súčasti z Turca a Horehronia, uviedla Kiripolská.
Kiripolská ďalej doplnila, že počas programu od 10 h do 16 h si návštevníci budú môcť vyskúšať aj tkanie na stolových krosienkach, zápästkovú techniku, cigánske tkanice, tkanie plátna a kobercov, pradenie na kolovrátku a pripravené budú ukážky paličkovania. Počas celého dňa bude hrať ľudová hudba Podhradská muzika a o 13.30 h sa v rímskokatolíckom kostole z Rudna uskutoční rímskokatolícka svätá omša, dodala Kiripolská.