ŠÚTOVO. Silný prívalový dážď minulý pondelok narobil poriadne škody i v Šútove. Ulicami obce sa valila voda z priľahlých lúk a z koryta sa vylial aj Šútovský potok. Silný vietor v dedine vylámal veľa stromov a škody narobil tiež na strechách domov. Zdesení ľudia ratovali, čo sa dalo, pretože desiatke domov besnejúca voda zaplavila pivnice.
„Naši 70-roční obyvatelia si nepamätajú takúto veľkú vodu, ktorá by sa valila Šútovom. Ani náš regulovaný potok som nikdy takto plný nevidel. Škôd je pomerne dosť, máme veľa roboty s ich odstraňovaním,“ povedal na druhý deň po živelnej pohrome starosta Šútova Ľubomír Maďari.
Voda obišla dom zázrakom
Zúfalstvo a pocit bezmocnosti zažila na vlastnej koži aj rodina Jána Hrdeka z Ulice Na Vodopád. Ich rodinný dom stojí v tesnej blízkosti Šútovského potoka, ktorý vedie od vodopádu. Silný lejak poškodil koryto rieky a voda sa začala vylievať Hrdekovcom priamo do dvora. Po troch hodinách intenzívneho dažďa mali v záhrade vody až po kolená.
„Stúpala z potoka a valila sa nám do dvora, priamo cez garáž, senník a dreváreň. Dom, aj pivnicu voda našťastie obišla. Zvieratá mám hádam všetky. Ešte som ich nestihol porátať,“ zúfalo opisuje Ján Hrdek, ktorému na pomoc prišiel starosta so šútovskými chlapmi a hasičmi.
Muži k vylievajúcemu sa potoku nanosili vyše sto vriec piesku, aby ho aspoň trochu zatarasili a zo zaplavenej prístavby povynášali všetko, čo sa ešte dalo zachrániť.
„Mal som strach o svojich blízkych. Deti, aj s mamou som poslal do bezpečia do nášho starého domu v Šútove. Manželka bola v robote. V noci som sa opakovane budil a pozeral von z okna, či tá spúšť nepríde znova,“ spomína na ťažké chvíle J. Hrdek, ktorý v Šútove žije od narodenia, ale takúto pohromu si ešte nepamätá.
Prúd v potoku bol taký silný, že ku brehu na konci záhrady Hrdekovcov naplavil obrovské kusy skál. Obrovský hrmot o seba udierajúcich skál vyľakal domácich.
Aby v budúcnosti zabránili ďalšej podobnej katastrofe, starosta Šútova sľúbil, že koryto miestneho potoka sa bude musieť upraviť.
„Pravdepodobne dôjde k prehĺbeniu koryta, aby sa z neho už voda nevylievala,“ predstavil možné riešenie Ľ. Maďari.
Vo Vrátnej pomáhali i Turčania
Neskrotný živel sa tiež vybláznil na ceste smerom na Chleb, ktorú úplne vymyl a zničil. Evakuovať asi 50 ľudí uviaznutých pri lanovke vo Vrátnej pomáhali aj horskí záchranári z Veľkej Fatry.
„Vyžiadali si našu pomoc, pretože jediná prístupová trasa na druhú stranu kopca do Vrátnej bola od Šútova. Cesta hore nám autom trvala dve hodiny, lebo nám ju komplikoval hustý dážď. Inokedy to stihneme za 40 minút,“ priblížil horský záchranár Peter Roštek z Martina a doplnil, že nikto nebol zranený.
Zosuvy svahov vyvolali lavínu skál a zeminy, ktorá zasypala nástupnú stanicu kabínkovej lanovky na vrch Chleb v Malej Fatre a okolie chaty Vrátna, ďalej lámala stromy a ničila autá. Odstraňovať následky katastrofy vo Vrátnej doline pomáhalo 80 hasičov, vrátane turčianskych. Prívalová vlna vo zanechala za sebou obrovskú spúšť a zdevastovala celú dolinu. Cesta III. triedy je na niektorých miestach úplne podmytá, voda vytrhala kusy asfaltu a spolu s bahnom a kameňmi strhla aj zaparkované autá. Statika tejto komunikácie je poškodená a zničené sú i oporné múry.
Skaza dostihla aj Šútovskú dolinu
Odrezaná od turistov ostala aj cesta vedúca cez dolinu k Šútovskému vodopádu.
„Voda tam narobila riadnu paseku. Lesná cesta je na niekoľkých miestach podmytá, pretrhnutá a od posledného betónového mostu už neexistuje. Potok si vytvoril nové koryto. K vodopádu sa cez potok nedá dostať, pretože je príliš rozbúrený a široký. Pod vodopádom už nie je ani ten kovový mostík,“ povzdychne si starosta Šútova a dopĺňa, že všade sa nachádzajú vylámané stromy a niekoľkometrové nánosy skál i piesku. K vodopádu teraz nevedie žiaden most a rozvodnené koryto potoka je príliš široké na preskakovanie.
„Viem že zúfalá situácia vo Vrátnej doline je momentálne prioritná. Škody sú tam omnoho väčšie, ale bol by som nerád, keby sa zabudlo na krásnu Šútovskú dolinu, ktorú treba tiež ratovať,“ dodáva starosta Maďari.