ALEXANDER LILGE, viceprimátor Martina
Každá myšlienka či zámer sa uskutočňuje s nejakým cieľom. Verím, že so zmysluplným. Keď sa spúšťala bločková lotéria, tak bolo veľa pesimistov, ktorí tvrdili, že to nič neprinesie. Výsledky síce nie sú oslnivé, ale krok dopredu to nepochybne bol. Všetci sme si vedomí, že aj korupcia je choroba, a nielen našej spoločnosti na Slovensku. Je to možno prvý pokus, ako ju začať riešiť a len čas ukáže, či návodom bude aj odmeňovanie za jej oznamovanie.“
JURAJ STAHL, podnikateľ
Dúfam, že áno. Ale najmä je to prvý náznak v legislatíve, ktorý ukazuje, že dávať a brať úplatky nie je normálne, nie je to bežný postup, bežná podnikateľská metóda. Či sa aj vyriešia konkrétne prípady, bude záležať opäť od vlády a súdov. Budú toho schopní?
JÁN TOPERCER, ekológ
Neverím. Odvaha a nadosobné ciele boli v tejto krajine vždy úzky profil. Navyše si papaláši do toho návrhu zákona „našróbovali“ viaceré poistky, o. i. podmienku právoplatného rozhodnutia, že páchateľ bol uznaný vinným zo spáchania trestného činu. No a videli ste už, že by niekedy slovenská polícia vyšetrila, slovenská prokuratúra obžalovala a slovenské súdy právoplatne odsúdili nejakú ozaj veľkú korupčnú rybu?
MIROSLAV BARTOŠ, výtvarník, spisovateľ
Po bločkovej lotérii prichádza korupčná lotéria? Čo môže narobiť so vzťahmi medzi Slovačou, nikto nevie. Žeby tu mohli jazdiť aj akísi lovci korupčníkov? Nemám z takéhoto prostredia poznatky, mali by prehovoriť tí s praktickými skúsenosťami, na honorár by sa potom čosi malo nájsť. Kto by ho platil? Musia predsa existovať priamejšie cesty, ako znemožniť podplácanie.
PETER CABADAJ, manažér kultúry
Neviem, o akú výšku odmeny pôjde, ale veľmi tomu neverím. Korupčné správanie totiž nie je v našich zemepisných šírkach a ideových dĺžkach charakterovou úchylkou či morálnym prehreškom, ale priam osobnostnou výbavou, nevyhnutnou potrebou a, žiaľ, samozrejmosťou. Tieto slová potvrdzujú aj životné peripetie viacerých doterajších bojovníkov proti všakovakým formám korupcie.
IGOR LIBO, stredoškolský pedagóg
Už teraz je trestné - neoznámenie činu korupcie, ako aj jej neprekazenie. Motivácia finančnou odmenou sa mi preto nepáči. Nevidím dôvod, prečo by mal byť niekto odmenený za to, čo má urobiť v zmysle zákona, teda automaticky nahlásiť ak o korupčnom správaní vie. Určite sa však u nás nájde dosť podnikavcov, ktorí sú schopní z nahlasovania korupcie urobiť si „živnosť“. Bolo by preto fér v prípade, že sa korupcia nepotvrdí, aby „udavač“ zaplatil odškodné neprávom obvinenému vo výške odmeny, na ktorú si nárokuje.
ZLATICA HOLUBOVÁ, manažérka v poľnohospodárstve
Možno by ani nebolo treba odmeňovať. Stačilo by, keby bola istota, že bude postihnutý ten, čo korumpuje a nie ten, kto na korupciu poukáže, ako sa často u nás stáva.
PETER LISOŇ, manažér - železničiar
Ľudí treba správne motivovať. Ak by bola odmena adekvátna, verím tomu, že na povrch vypláva všeličo. Problém vidím trochu v tom, ako oddeliť seriózne oznámenia od neserióznych, alebo ako zaistiť anonymitu, resp. ochranu oznamovateľa. Keby sa toto všetko vhodne nastavilo, určite by to prinieslo pokrok. Nesmieme však ešte zabudnúť na jednu podstatnú vec. A síce na to, že korupčníci sú všade a urobia všetko preto, aby táto novinka nemala očakávaný účinok.
Autor: VL, KP, RB, AD