KOŠŤANY NAD TURCOM. Križovatku v Košťanoch nad Turcom turčianski vodiči nemajú radi. V čase dopravných špičiek spôsobuje dlhé kolóny a stalo sa tam už veľa vážnych dopravných nehôd. Situáciu navyše komplikuje prejazd cez železničné priecestie, kde zväčša pre netrpezlivosť vodičov, ostalo uviaznuté nejedno auto. Zrážka s prichádzajúcim vlakom tak býva neodvratná.
Uväznení medzi závorami
Minulý pondelok sa počas jedného dňa odohrali na tomto mieste hneď dve nehody.
Počas prvej zrážky stáli pri posádke auta Fiat Bravo všetci anjeli. Chýbalo pár centimetrov a chlapov by zroloval prichádzajúci vlak. Ostré slnko vraj svietilo do očí 56-ročnému šoférovi z Martina, ktorý si nevšimol svietiť červenú na železničnom priecestí a ostal s autom uviaznutý medzi závorami. Spolujazdci sa snažili rampu nadvihnúť, aby mohol šofér cúvnuť, ale prichádzajúci vlak časť auta aj tak zachytil. Akoby zázrakom sa nikomu nič nestalo.
„Alkohol u vodiča motorového vozidla ani u 55-ročného rušňovodiča zistený nebol. Vodič fiatky dostal za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky pokutu vo výške 150 eur,“ priblížil krajský policajný hovorca Radko Moravčík.
Za druhú kolíziu vraj môže nevoľnosť staršieho vodiča, ktorý stál na koštianskej križovatke na červenej. Mužovi údajne prišlo zle a zvalil sa na volant. Jeho auto sa však samo pohlo dopredu a narazilo do zábradlia pri železnici. Okoloidúci pomohli auto od priecestia odtlačiť a skolabovanému vodičovi privolali záchranku.
Nevšimnú si, že majú pustiť chodca
Zhustením premávky sa situácia na križovatke skomplikovala, definitívne to nevyriešili ani semafory, ktoré tu nainštalovali pred pár rokmi. Tie pre chodcov na výzvu fungujú len v pracovné dni do 18. hodiny. Cez víkend je semafor vypnutý úplne, chodci na druhú stranu prejdú len s ťažkosťami a dlho sa načakajú, kým sa im to podarí.
„Často sa stáva, že keď chcem prejsť cez priechod a stlačím červenú, tak vodiči, ktorí idú v smere od Teplíc vyššou rýchlosťou, to nestihnú zaregistrovať, nezastavia a prefrčia okolo. Treba si dávať pozor, lebo naozaj môžu zraziť nejakého chodca,“ posťažovala si Andrea Výbošťoková z Koštian nad Turcom.
Ako ďalej dodala, vodiči prichádzajúci z vedľajších ciest v smere od priecestia a od Žabokriek sa tiež musia obrniť dávkou trpezlivosti, kým sa dostanú na hlavnú cestu.
„Keď je špička, šoféri majú problém dostať sa cez priecestie na hlavnú. Niekedy sa vytvorí taká dlhá kolóna, že siaha až po hasičiareň v dedine,“ opísala A. Výbošťoková.
Pomaly ďalej zájdeš?
Starostka Koštian nad Turcom Anna Hlinková sa už roky snaží zložitú situáciu vyriešiť, ale keďže obec nie je správcom komunikácie, všetko ide mimo jej kompetencií.
„Som rada, že sa nám pred rokmi podarilo vybaviť aspoň priechod pre chodcov so semaformi, aby ľudia mohli bezpečnejšie prechádzať cez cestu,“ zmieňuje starostka, ktorá sa neustále pokúša zmobilizovať kompetentných. Všetko zatiaľ troskotá na nedostatku peňazí. „Riešením by bola inteligentná križovatka, ktorá by priebežne uvoľňovala autá zo všetkých štyroch strán. Neskôr by sa tieto semafory zladili s priecestím, len to je finančne veľmi náročné,“ povedala A. Hlinková a doplnila, že od zainteresovaných orgánov majú ešte jeden prísľub.
„Sľúbili nám, že dokým nebude vybudovaná rýchlostná cesta R3, tak počas opravy panelovky nás zaradia do investičného plánu. Maličkými krokmi sa snáď posúvame dopredu, lebo nie všetko sa dá riešiť okamžite,“ vyslovila sa koštianska starostka.
Situáciu komplikuje priecestie
Spoločné rokovanie úplne všetkých strán ohľadom riešenia križovatky I/65 s cestami III. triedy sa naposledy konalo v polovici roku 2011.
„Vtedy bolo dohodnuté, že Slovenská správa ciest (SSC) zabezpečí projektovú dokumentáciu riešenia križovatky, na základe ktorej sa potom stanovia ďalšie kroky. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) je v tejto veci len dotknutým orgánom,“ zareagoval Peter Kubica, riaditeľ informačného odboru a zahraničných vzťahov ŽSK.
Ako ďalej Kubica povedal, kompetentnými orgánmi v tejto situácií sú SSC, ďalej dopravný inšpektorát, ktorý musí riešenie križovatky odsúhlasiť a príslušný okresný úrad ako cestný správny orgán. Ten potom vydá stavebné povolenie alebo povolenie pre zvláštne užívanie cesty podľa toho, aké riešenie bude vychádzať z projektovej dokumentácie. „Križovatka musí byť navyše riešená v spolupráci so železnicou, keďže cesta III. triedy sa na cestu I/65 napája cez železničné priecestie,“ vysvetlil P. Kubica.
Aktuálne stanovisko SSC sa nám do uzávierky získať nepodarilo. Už v roku 2011 sa ale Marián Pikuliak zo SSC pre MY Turčianske noviny vyjadril, že SSC neuvažuje nad ďalšími úpravami tejto križovatky, pretože plynulosť dopravy a bezpečnosť chodcov je zabezpečená. Výstavbu ďalších semaforov z vedľajších ciest vtedy SCC ponechala na správcu komunikácií, teda ŽSK.
Na každé riešenie treba veľa peňazí
Podľa krajského policajného hovorcu Radka Moravčíka existujúci semafor nerieši situáciu v križovatke, rieši len bezpečný prechod pre chodcov cez hlavnú cestu.
Ako ďalej dodal, situáciu by ideálne vyriešila mimoúrovňová križovatka. Vhodným riešením by mohla byť aj okružná, prípadne svetelná križovatka. Problémom križovatky je aj podľa dopravnej polície blízke železničné priecestie. S vedením obce sa preto naposledy stretli minulý mesiac.
„Okresný dopravný inšpektorát Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine sa touto problematikou zaoberá už niekoľko rokov, prebehlo množstvo rokovaní s kompetentnými orgánmi, na ktorých sme problém rozanalyzovali a navrhli sa dopravno-bezpečnostné riešenia,“ povedal Radko Moravčík a dodal, že každé z uvedených riešení je však pre správcu komunikácie finančne náročné a problémom ostáva vzdialenosť železničného priecestia od križovatky. Táto vzdialenosť nevyhovuje príslušnej Slovenskej technickej norme (STN).