ilinský súd.
TURČ. TEPLICE. Spor o neodvedenú daň z ubytovania medzi mestom Turčianske Teplice a miestnymi Slovenskými liečebnými kúpeľami (SLK) trvá už nejaký ten rôčik.
Primátor mesta Michal Sygút tvrdí, že SLK už od roku 2012 neodvádzajú mestu daň za ubytovanie a dlhujú tak iba za rok 2012 sumu 166 645 eur. Podľa Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) mesta o miestnych daniach a poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady daň za ubytovanie v Turčianskych Tepliciach platí každá fyzická osoba, ktorá sa v nejakom zariadení prechodne ubytuje na základe počtu prenocovaní. Daň z ubytovania v Turčianskych Tepliciach je jedno euro za osobu na noc.
Uhradili necelú štvrtinu
Finančné riaditeľstvo SR po dvoch rokoch rozhodlo v prospech mesta.
Podľa informácií z radnice, daňová kontrola zistila, že SLK mali za rok 2012 celkovo 216 508 prenocovaní (jedno euro za noc), pričom od dane bolo oslobodených 395 ľudí.
„Kúpele tak mali mestu za tento rok uhradiť 216 113 eur, avšak za kontrolované obdobie uhradili iba necelých 50-tisíc eur. Odvolávali sa na to, že sú zdravotníckym zariadením, a tak sú oslobodené od dani z ubytovania,“ približuje spor primátor M. Sygút.
Podľa primátora SLK zadržiavajú daň za ubytovanie protiprávne.
„Túto daň zariadenie iba mestu odvádza, no platia ju samotní návštevníci, ktorí tu prenocujú. Je to výsmech voči všetkým ostatným zariadeniam v našom meste, kde si riadne a poctivo plnia zákonom stanovené povinnosti,“ vyslovil sa teplický primátor a dodal, že SLK okrem pohľadávky za rok 2012, neodviedli radnici ani daň za ubytovanie za rok 2013 a prvý polrok tohto roka, čo v odhade predstavuje ďalších približne 250 000 eur.
Ako M. Sygút ďalej povedal, mesto Turčianske Teplice pristúpilo k hraničnému riešeniu vymoženia svojej pohľadávky a prostredníctvom exekútora SLK zablokovalo bankový účet do výšky dlžnej sumy.
Kúpele ako zdravotnícke zariadenie
Slovenské liečebné kúpele ale vidia situáciu inak. Podľa predsedu predstavenstva SLK Mikuláša Trstenského totiž mesto nie je subjektom, ktorý je oprávnený blokovať účty obchodným spoločnostiam, a teda ani kúpeľom. Ich vedenie považuje zverejnenie takejto informácie za poškodzovanie dobrého mena SLK.
„Pohľadávka mesta v hodnote 166 645 eur nie je daňou za ubytovanie za rok 2012, ale ide o rozdiel dane. Pohľadávka je stále sporná, pretože podľa právnych expertov táto pohľadávka neexistuje, keďže kúpele sú zdravotníckym zariadením,“ zareagoval Mikuláš Trstenský.
V súčasnej dobe prebieha o tomto dlhu súdne konanie na Krajskom súde v Žiline.
„Tvrdenie pána primátora, že SLK vyberajú od kúpeľných hostí daň z ubytovania nie je pravdivé. Keďže SLK ako zdravotnícke zariadenie nevyberá od kúpeľných hostí daň z ubytovania, nemá ani povinnosť túto daň odvádzať mestu,“ vykreslil predseda predstavenstva kúpeľov, ktorý za vyjadreniami Michala Sygúta vidí zámerné vyvolávanie a vzbudzovanie negatívneho postoja občanov voči kúpeľom.
Hostia predsa len niečo platia
SLK síce daň z ubytovania nevyberajú, ale kúpeľný hosť musí na recepcií zaplatiť jednoeurový kúpeľný poplatok. Podľa našich informácií tieto peniaze používajú SLK na údržbu miestneho kúpeľného parku.
Iné kúpele na Slovensku však dane z ubytovania svojim obciam riadne odvádzajú. V cenníku pobytov Kúpeľov v Rajeckých Tepliciach, ktorý majú zverejnený na svojej internetovej stránke, sa zmieňujú o tzv. miestnom poplatku. „Miestny poplatok nie je zahrnutý v cene pobytu, hotel vyžiada platbu v hotovosti pri príchode. Výška miestneho poplatku za jednu osobu na deň je 0.90 eur,“ hlása oznam na webe.
Ako povedala Iveta Smolková, referentka správy dane z nehnuteľností a miestnych poplatkov mesta Rajecké Teplice, tamojšie kúpele daň z ubytovania mestu poctivo platia, aj keď to na webe uvádzajú ako miestny poplatok.
„Máme svoje bločky a pravidelne ich dávame našim kúpeľom. Oni na nich potom mestu vykazujú túto daň, ktorú platia kúpeľní hostia, keď sa prídu ubytovať,“ priblížila I. Smolková.
Tým istým príkladom sú aj Kúpele Lúčky.
„Daň z ubytovania podľa platného VZN jedno euro na deň (osoba od 14 rokov) nie je zahrnutá v cene a platí sa v deň nástupu na recepcii,“ píše sa v cenníku pobytov kúpeľov v Lúčkach. A podobne je tomu aj v iných slovenských kúpeľoch, ktoré sú tiež aj zdravotníckymi zariadeniami.
ČO JE DAŇ Z UBYTOVANIA?
Daň z ubytovania je podľa zákona miestna daň, ktorú zaviedla a vyberá miestna samospráva, teda mesto alebo obec na základe všeobecne záväzného nariadenia a je príjmom jeho rozpočtu. Daňovníkom je fyzická osoba odplatne prechodne ubytovaná v nejakom ubytovacom zariadení. Platiteľom dane je teda prevádzkovateľ zariadenia, ktorý prechodne odplatné ubytovanie poskytuje. Túto daň vyberá a posiela na účet mesta. Fyzická alebo právnická osoba, ktorá prechodné ubytovanie poskytuje, je povinná viesť evidenciu prenocovaní na predpísanom tlačive a spôsobom, ktorý určí správca dane.
Od dane z ubytovania je oslobodená nevidomá osoba, bezvládna osoba a držiteľ preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľ preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodu. Oslobodený je aj človek, ktorý poberá invalidný či starobný dôchodok a tiež mládež do 15 rokov.