Netradičná prezentácia tradičných prvkov kultúry rómskeho etnika – to je dvanásty ročník podujatia Te prindžaras amen – Spoznajme sa, ktorá sa uskutoční 10. augusta v Múzeu slovenskej dediny.
MARTIN. Na nedeľu plnú temperamentnej hudby a šikovnosti sa pripravuje Múzeum kultúry Rómov na Slovensku, ktoré sídli v Martine. Na 10. augusta pripravuje v Múzeu slovenskej dediny v martinských Jahodníckych hájoch podujatie Te prindžaras amen – Spoznajme sa. Jeho cieľom je príťažlivou formou prezentovať nielen tradičné prvky kultúry rómskeho etnika, ale aj ich presahy do súčasnosti.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V programe sa predstaví sláčiková ľudová hudba Paľáčovcov, jedného z najstarších rómskych muzikantských rodov u nás. „Patria k významným nositeľom hudobného odkazu rodnej Hrochote, dodnes udržiavajúcim zemitý štýl interpretácie. Popri tradičnej hrochotskej hudbe obsahuje ich repertoár aj staré rómske piesne,“ informuje Milina Kiripolská zo Slovenského národného múzea.
Z Krupiny zavíta do Martina rómsky folklórny súbor Romano jílo – Rómske srdce,z domácich tento rok na podujatí vystúpi novozaložený rómsky súbor Somnakune čhavore – Zlaté deti.
„Na tradičné spôsoby nadväzujúcu remeselnú výrobu budú tento rok prezentovať rezbári v Ranova nad Topľou a návštevníci si budú môcť pozrieť aj výstavu Podarilo sa, ktorá ukazuje, že aj v lokalitách s vysokým zastúpením rómskeho obyvateľstva v zlej sociálnej a ekonomickej situácii možno vytvoriť niečo hodnotné,“ vysvetľuje Kiripolská. Konkrétne príklady budú dokumentovať štyri základné oblasti, v ktorých štát, samospráva a neziskové organizácie dlhodobo pôsobia – zamestnanosť, bývanie, vzdelávanie a zdravie. Súčasťou bude aj diskusia s autorom rovnomennej publikácie, na základe ktorej výstava vznikla, Alexandrom Mušinkom.
Po celý deň bude sprístupnená expozícia Múzea kultúry Rómov na Slovensku s možnosťou prehliadky vybraných dokumentárnych filmov prezentujúcich život a kultúru Rómov. Zaujímavou inšpiráciou môže byť prezentácia prípravy jednoduchých, no chutných jedál, časť z nich sa návštevníci budú môcť naučiť pripravovať. „Deti si budú môcť na tvorivých dielňach vyskúšať výrobu tzv. cigánskych tkaníc,“ pozýva v nedeľu do skanzenu M. Kiripolská.