MARTIN. Slovenská národná knižnica (SNK) prináša prostredníctvom národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív prvé správy slovenských novín o začiatku tzv. Veľkej vojny. Ten sa oficiálne datuje od 28. júla 1914, keď Rakúsko-Uhorsko po dohode s Nemeckom vypovedalo vojnu Srbsku. No obávaný začiatok svetového konfliktu, reakcie mocností na Srbskom neprijaté ultimátum monarchie a následne otvorené zbrojenie krajín rezonujú v novinách o dva dni skôr.
„Slovenské periodiká pred sto rokmi sledovali tému vývoja rozhodnutí kľúčových krajín pod drobnohľadom. Slovenský denník ako prvý priniesol správu o začiatku vojny so Srbskom vo svojom mimoriadnom vydaní už v nedeľu 26. júla. Našim čitateľom ponúkame možnosť listovať storočnými novinami a študovať chronológiu kulminujúcich správ konfliktu, a to v digitalizovanej podobe,“ uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
Na webe projektu Digitálna knižnica a digitálny archív www.dikda.eu SNK pravidelne približuje tému „Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi“, ktorá reflektuje na problémy, ktorými Slovensko, ale aj vtedajší svet aktuálne žili. Veľká vojna, ktorej rozbuškou sa stalo zavraždenie následníka trónu Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželky Gavrilom Principom, naplnila na najbližšie štyri roky strany všetkých periodík.
„Zaujímavosťou napríklad je, že Gavrilo Princip, ktorého výstrely priniesli prvé obete a siroty I. svetovej vojny, oslávil v čase vyhlásenia vojny svoje 20. narodeniny. Príslušník tajnej organizácie Čierna ruka, bojujúcej za zjednotenie Srbov, sa konca vojny a nového usporiadania Európy nedožil. Zomrel v českom Terezíne na tuberkulózu kostí 28. apríla 1918 vo veku 23 rokov. Našim čitateľom ponúkame možnosť nahliadnuť na jeho odtlačky prstov po vzatí do väzby,“ doplnila K. Krištofová.