MARTIN. V piatok 27. júla poobede medzi treťou a štvrtou hodinou bolo pred vchodom paneláka na Hurbanovej 10 v Martine rušno. Niekoľkí muži tam pílili tuje a nakladali ich na pristavené vozidlo. Akcia bola veľmi rýchla, ľudia, ktorí sa pri tom pristavili, dostali odpoveď, že tuje sa chystali len prerezať, ale keď to urobili, zostali z nich len zosušené torzá kmeňov a konárov, tak padlo rozhodnutie stromy spíliť celé.
Nie všetkým v paneláku sa to páčilo, a tak netrvalo dlho a na podnet občana zaparkovali pri pracujúcich mužoch muži zákona. „Naša hliadka zistila, že nemajú povolenie na výrub, že došlo k porušeniu všeobecne záväzného nariadenia o ochrane drevín, ktoré sú súčasťou verejnej zelene, takže sme chlapovi, ktorý pílenie organizoval, udelili pokutu v hornej polovici sadzby,“ povedal nám minulý týždeň zástupca náčelníka Mestskej polície v Martine Adrián Antoš.
To isté redakcii potvrdili aj na Mestskom úrade v Martine. „Mesto Martin neeviduje žiadny podnet ani žiadosť o výrub predmetných tují a takisto nevydalo žiadne rozhodnutie na ich výrub. Celá záležitosť sa teraz prešetruje,“ informovala nás v stredu minulého týždňa hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.
Prečo museli tuje padnúť? S touto otázkou sme sa obrátili na jednu z iniciátoriek výrubu – Ladu Dungworth.
„Nebola to svojvoľná akcia. O preriedení stromov sa v paneláku vedelo, ľudia s tým súhlasili a ak si dobre spomínam už pred dvoma rokmi sme prostredníctvom domovej dôverníčky žiadali mesto, aby odborníci prišli stromy pozrieť a dovolili nám ich preriediť,“ opisuje a dôvodí, že stromy boli také rozrastené, že svojimi konármi zaberali podstatnú časť chodníka pred vstupom do vchodu, zabraňovali vo výhľade, spoza nich sa nevstupovalo na uličný chodník na ulici bezpečne. Cyklisti či mamičky s kočiarikmi, alebo ľudia s nákupmi v oboch rukách sa pomedzi ne obtiažne presúvali ku vchodovým dverám. Okná na prvom poschodí tuje takmer zakryli.
„Naozaj sme ich chceli len preriediť,“ hovorí za svojho partnera, ktorý stromy pílil, pani Lada. „No keď sme to urobili, na konároch zostali len malé trsy zelene, zvnútra boli konáre hnedé, suché, vyzeralo to veľmi škaredo. Tuje sa musia dvakrát ročne od začiatku výsadby strihať a ošetrovať, aby ostali zelené. Tu sa to nedialo,“ pridáva svoj praktický pohľad na celú kauzu.
Dnes už vie, že tuje boli súčasťou verejnej zelene a ako také ich bez povolenia, navyše vo vegetačnom období nemali spíliť. „No keďže stromy obyvatelia paneláka kedysi vysadili sami a nemali vo výške 1,30 m a obvod 40 cm, domnievali sme sa, že s nimi môžeme manipulovať, ako uznáme za vhodné. Bola to chyba,“ uzatvára pani Dungworth a dodáva, že namiesto tují už zasadili pri vchode nové stromčeky.