MARTIN. Ani pred minulými voľbami, ani tesne po nich a ani na konci súčasného volebného obdobia sa nenašla väčšina, ktorá by v martinskom mestskom zastupiteľstve znížila počet poslancov.
Tak ako pred necelými štyrmi rokmi, aj v sobotu 15. novembra budú Martinčania v siedmich volebných obvodoch voliť 31 zastupiteľov.
Zákon o obecnom zriadení pritom mestám s počtom obyvateľom od 50 001 do 100 tisíc stanovuje rozpätie od 19 do 31 poslancov. Mesto Martin ide na maximum, hoci porovnateľný Trenčín má zastupiteľov 25.
Diskusia o znížení počtu poslancov sa s menšími alebo s väčšími prestávkami vedie dlho, prakticky štyri roky. Argumentom za je šetrenie na odmenách, argumentom proti je zníženie zastupiteľskej demokracie, názorovej pestrosti a vraj zamedzenie tomu, aby sa ľahšie dosahovala väčšina na prijatie návrhov a uznesení.
P. Vons: Maximálny počet nie je dobrý
„Naše mesto má niečo cez 55 tisíc obyvateľov, čo je spodná hranica rozpätia, ale poslancov chceme mať maximum. Nie je to v poriadku. Pozdával sa mi návrh kolegu Zuberca, ktorý na začiatku volebného obdobia prišiel s riešením, aby mala každá mestská časť o jedného poslanca menej, čím by sa ich počet znížil na 24. Určite by sa ušetrili značné peniaze. Škoda, že úrad, ktorý sa alternatívami zníženia počtu poslancov zaoberal, nevyčíslil, koľko,“ povedal Peter Vons, ktorý ale žiadny návrh na pondelkovom zastupiteľstve nepredložil.
„Nemalo to význam, sondoval som situáciu v jednotlivých kluboch a na takýto krok nebola vôľa,“ vysvetlil svoje počínanie poslanec.
A. Hrnčiar: Takéto návrhy sú pred voľbami neúprimné
Primátor Andrej Hrnčiar berie na vedomie rozhodnutie mestského zastupiteľstva a rešpektuje ho.
„Vznikli obavy, že by sa v menej početnom zastupiteľstve mohla vytvoriť úzka skupina, ktorá by rozhodovala o všetkom. Ak chce niekto šetriť, tak sa to dá riešiť znížením odmien. Navyše, zdá sa mi neúprimné, ak krátko pred voľbami príde niekto s takýmto návrhom. A keď už prišiel, tak mal v dostatočnom čase otvoriť diskusiu,“ myslí si primátor, ktorého znepokojuje iná skutočnosť.
„Malo by sa zamedziť tomu, aby poslanci popri svojom mandáte nemohli byť členmi štatutárnych orgánov mestských spoločností. Ja som sa o zmenu v parlamente pokúšal, ale hlasovaním neprešla,“ dodal Andrej Hrnčiar.
M. Malík: Počet nie je ekonomickou kategóriou
Viceprimátor Milan Malík tvrdí, že dochádza k nedorozumeniu, keď sa počet poslancov spája s ekonomickou kategóriou.
„Nezavádzajme ľudí tým, že keď znížime počet zastupiteľov, tak ušetríme. To s počtom nemá nič spoločné. Veď urobiť sa to dá aj ináč – znížením odmien.“
I. Žigo: Neberme šancu novým tváram
V podobnom duchu dlhodobo argumentuje aj Imrich Žigo.
„Téma zníženia počtu poslancov je veľmi ľúbivá, ale aj tak si myslím, že 31 poslancov v Martine je optimálnym riešením. Neznižujme šancu novým a menej známym tváram, ktoré by sa voči známejším poslancom možno ťažšie presadzovali. Rozmýšľajme skôr o tom, ako sa dajú pri súčasnom počte znížiť náklady,“ zamyslel sa Imrich Žigo.
Otázkou však je, či by si poslanci dokázali znížiť odmeny. Keď s takýmto návrhom, ktorý by sa dotýkal už nového zastupiteľstva, prišiel nedávno poslanec Martin Sukup, tak na svoju stranu získal iba štyroch kolegov.