MARTIN. Obyvatelia Martina môžu v elektronickej komunikácii s mestom využívať už od roku 2008 inteligentné elektronické formuláre, od roku 2013 elektronickú podateľňu a pripomienky môžu posielať aj prostredníctvom internetovej stránky mesta.
Primátor Martina Andrej Hrnčiar pripomenul, že mesto v roku 2007 spustilo projekt bezplatného internetu s obmedzenou rýchlosťou pre všetky domácnosti. Od martinských spoločností, ktoré sa zapojili do tohto projektu, si ho objednali väčšinou starší ľudia a dôchodcovia.
„A niektorí ľudia túto službu doteraz využívajú. Potom sme vybudovali po celom meste bezplatné hotspoty, kde sa ľudia môžu pripojiť na internet. To bol začiatok projektu Digitálne mesto, keď sme v roku 2008 odštartovali inteligentné formuláre, kde ľudia môžu elektronicky komunikovať s mestom,“ povedal Hrnčiar.
Pri inteligentných formulároch však mesto podľa neho narazilo na problémy pri vybavovaní niektorých záležitostí, kvôli zaručenému elektronickému podpisu. A málokto na Slovensku má zaručený elektronický podpis vybavený.
„Ale pokračovali sme digitalizáciou mestského zastupiteľstva, ktorá funguje perfektne, ľudia si to chvália a využívajú. Je to prehľadný systém - môžu nájsť na webe všetky vystúpenia poslancov a materiály v elektronickej forme. Pokračovali sme elektronickými aukciami, kde všetky veci, ktoré sa robia v meste, sú zadokumentované a dajú sa ľahko nájsť,“ uviedol martinský primátor.
Na margo nového zákona o eGovernmente a povinnosti zriadiť elektronickú podateľňu podotkol, že ide o dobrý projekt, ktorý by mohol ľuďom veľmi uľahčiť život.
„Žiaľ, musím povedať, že od januára, odkedy tento projekt funguje, sme nedostali ani jedno podanie. Čo je veľká škoda, pretože si myslím, že ľudia by nemuseli chodiť až tak často na úrad, ako chodia teraz. Ale zrejme nové občianske preukazy, zariadenie a softvér, ktorý je k tomu..., asi je to pre ľudí komplikované. Asi nebola dostatočná propagácia, neboli dostatočne podané informácie zo strany štátu a bolo treba urobiť väčšiu reklamu,“ skonštatoval Hrnčiar.
Doplnil, že obyvatelia Martina využívajú v komunikácii s primátorom nielen e-mail, ale aj sociálne siete.
„Tam to už nestíham manažovať sám a musí mi pomáhať asistentka. Taktiež máme zriadenú schránku pripomienok na webovej stránke mesta Martin, kde je to trochu jednoduchšie. Ak tam človek zadá nejakú pripomienku, starajú sa o to zodpovední pracovníci mesta. A je aj zverejnené, aký je proces vybavovania tejto pripomienky. Takže, keby sa to malo zrátať, určite sú to desiatky otázok, žiadostí, sťažností a podnetov denne,“ uzatvoril martinský primátor.