TURČ. TEPLICE. Súkromná firma by v Turčianskych Tepliciach rada postavila vedľa Tesca nové zdravotnícke zariadenie za dva milióny eur. Ich plány však narážajú na množstve prekážok a nezrovnalostí.
„Súčasná poliklinika v Turčianskych Tepliciach, známa tiež ako modrá budova, má nevyhovujúce dispozičné a priestorové podmienky. Ambulancie chirurgie, ortopédie alebo neurológie sú na druhom podlaží bez výťahu. Na to, aby terajšia budova spĺňala súčasné nároky bezbariérovosti a štandardu, by bola nutná celková rekonštrukcia objektu. To však bez dlhodobejšieho prerušenia prevádzky v poliklinike nie je možné. Riešením by mohla byť výstavba nového zdravotníckeho zariadenia,“ píše sa v stanovisku združenia firiem Techreal a LRC Žilina, ktoré stoja za týmto projektom.
Stavať by chceli, ale nemôžu
V prvej etape výstavby by sa v novom zdravotníckom centre postavili dve podlažia pre odborné aj obvodné ambulancie.
„V druhej etape plánujeme rozšíriť služby o ďalších odborných lekárov, jednodňovú chirurgiu a stomatológiu,“ približuje Ľubomír Šoltis, konateľ spoločnosti Techreal a dodáva, že nad výstavbou nového a moderného zdravotníckeho zariadenia v Turč. Tepliciach sa uvažovalo ešte v roku 2006.
„V tom čase sa v meste nenašiel vhodný pozemok pre tento projekt,“ hovorí o začiatkoch projektu konateľ spoločnosti Techreal.
„Neskôr v roku 2011 sme sa zúčastnili verejnej súťaže o kúpu mestského pozemku, ktorý je v susedstve terajšieho Tesca. Parcelu získala iná spoločnosť, ktorá však neskôr odstúpila od svojho investičného zámeru a pozemok následne vrátila mestu. Žiaľ, stalo sa to, že mesto nám, ako druhému v poradí, vrátený pozemok neponúklo. Tak sme sa rozhodli kúpiť susedný a v roku 2012 začali pripravovať územnú štúdiu,“ spomína Šoltis.
Ako ďalej hovorí, po konzultáciách s lekármi pripravili investori v roku 2013 projekt zdravotníckeho zariadenia na mieru tak, aby spĺňal kritériá 21. storočia. Podľa Ľ. Šoltisa následne vybavili všetky vyjadrenia dotknutých orgánov a podali projekt na stavebný úrad k územnému rozhodnutiu. Vo vyjadreniach im mali prísť aj tri negatívne stanoviská, ktoré teraz posudzujú.
„Zatiaľ nepociťujeme v príprave nášho projektu žiadnu podporu ani súčinnosť mesta Turčianske Teplice, čo je určite škoda,“ dodáva Šoltis.
Zasahujú do cudzích pozemkov
Teplická radnica má ale na vec iný pohľad. Jej vedenie tvrdí, že projekt nebol trikrát zamietnutý, ale Techreal ako investor dostal záporné stanoviská od troch dotknutých účastníkov konania, a to VÚC Žilina, Správa ciest Žilinského samosprávneho Kraja pracovisko Martin a mesta Turčianske Teplice.
„Dôvodom záporných stanovísk nie je neochota spolupracovať, ale nedostatočne spracovaná architektonická štúdia a projekt pre územné konanie, v ktorom investor zasiahol svojim zámerom do pozemkov vo vlastníctve VÚC, pričom od nich nemal súhlas,“ objasňuje Alexander Chvojka vedúci oddelenia plánovania a rozvoja mesta. Ako ďalej hovorí, investor tiež nesplnil podmienky účastníkov konania, ktorí požadovali komplexný návrh riešenia statickej dopravy, keďže v lokalite by nadmerne stúpla frekvencia áut na ceste.
Projekty ohrozujúce občanov radnica nepodporí
Mesto preto odporučilo vybudovať napríklad kruhovú križovatku, aby sa doprava v danom uzle upokojila. Počas školského roka totiž v tomto úseku veľmi často jazdia autobusy, ktoré vozia žiakov do škôl a ľudí do úradov sídliacich v bezprostrednej blízkosti plánovanej križovatky.
„Mesto Turčianske Teplice podporí akýkoľvek projekt a investíciu, ktorá bude slúžiť v prospech občanov a skvalitní ich život v našom meste. Projekt však musí byť v súlade so zákonom a nesmie ohrozovať život občanov,“ upozorňuje prst Alexander Chvojka. Zároveň dopĺňa, že spoločnosť, ktorá pôvodne tento pozemok v roku 2011 na základe verejnej obchodnej súťaže získala, bola nútená sa ho vzdať, keďže sa nedohodla s vlastníkom (Evanjelickou cirkvou) na odkúpení susediaceho pozemku potrebného pre prístupovú cestu. Mestské zastupiteľstvo preto uznesením v roku 2011 rozhodlo o ukončení tejto verejnej obchodnej súťaže.
Nebezpečné odbočenie na cestu
Rovnaké stanovisko zastáva aj Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). Ako informovala Hana Sahulčíková z kancelárie predsedu ŽSK, odbor zdravotníctva ŽSK v súčasnosti neeviduje žiadosť o vydanie povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v okrese Turčianske Teplice. Avšak v súvislosti s plánovanou stavbou zdravotníckeho zariadenia, dával ich odbor dopravy a regionálneho rozvoja opakovane zamietavé stanoviská.
„Je treba doriešiť vlastnícke vzťahy, pretože pozemky, na ktorých má byť zariadenie umiestnené, nie sú v súčasnosti vo vlastníctve investora. Stavba sa nedá uskutočniť ani z hľadiska dopravného riešenia,“ zhrnula Hana Sahulčíková.
Problém je podľa nej to, že predložené technické riešenie napojenia priľahlej komunikácie na cestu tretej triedy (ulica SNP) neumožňuje bezpečné odbočenie na priľahlú komunikáciu.
„ Z predloženého riešenia tiež nie je zrejmý spôsob zásobovania objektu, usmernenie pohybu chodcov a ostatných účastníkov cestnej premávky,“ povedala Hana Sahulčíková a dodala, že ŽSK nesúhlasí ani s vedením prípojky plynu pre plánovanú stavbu.
Stará poliklinika v nemilosti miestnych
„Vzhľadom na charakter činností, ktoré v tomto areáli Správa ciest ŽSK vykonáva, nemožno zabezpečiť vhodné prostredie pre zdravotnícke zariadenie tak, aby negatívne nevplývalo na pacientov,“ podotkla na záver H. Sahulčíková.
Samotní Tepličania by však nové zdravotnícke centrum s radosťou uvítali a zhodujú sa na tom, že postavené malo byť už dávno. Súčasný stav teplickej polikliniky sa im absolútne nepáči.
„To súčasné humno určite nestačí a o chvíľu spadne,“ napísal na našom facebooku Pavol Kašuba. „Už pred 20 rokmi bolo neskoro. Je to absolútna nehanebnosť, že okresné mesto má kvantum úradníkov, ale zdravotnícke zariadenie na „milú kedveš,“ pridal názor aj Ivan Dubovský.