Dôkazom, že Turiec bol jedným z významných centier Slovenského národného povstania, je aj množstvo pamätníkov venovaných tejto historickej udalosti. Väčšina z nich sa vybudovala ešte za socializmu, majú už svoje roky, no nechátrajú. Naopak, obce sa o ne starajú, rovnako i o okolie, snažia sa ich renovovať.
„Náš pamätník sa nachádza v centre dediny. Vybrali mu pekné a dôstojné miesto. Slávnostne sa odhalil v roku 1975. Naposledy sa zásadnejšie opravoval pred dvomi rokmi, po materiál sa bolo až niekde na Spiši. Každý, kto príde do Valče, si ho hneď všimne.
A tak to má byť. Pamätník je to najmenej, ako sa môžeme poďakovať ľuďom, ktorí povstali proti fašistom a bojovali za našu slobodu,“ povedal Jozef Vojtyla, ktorého mrzí, že SNP aj napriek nesporným faktom stále niekto spochybňuje. „Už by sa s tým malo prestať. Je to hanba a ľudia by sa proti tomu mali ozvať,“ myslí si senior.
Vo Valči sú hrdí aj na partizánske bunkre. Nedávno ich kompletne opravili.
„Pár chlapov sa dalo dokopy a v ťažko prístupnom teréne urobilo kus roboty. Bunkre dnes navštevujú aj turisti a určite ich nie je málo. Svedčí o tom kniha návštev, do ktorej sa zapisujú,“ tešil sa starosta Valče Štefan Paľo.
Padlých si uctievajú na cintoríne
Aj v Dubovom si okrúhle 70. výročie SNP pripomenú pri pomníku. Dlhšie sme ho síce hľadali, ale napokon našli.
„Musíte ísť na starý cintorín. Tam ho nájdete. Obec sa oň stará. Nepripomíname si na ňom len SNP, ale aj výročie oslobodenia. Ľudia však hrdinom zapaľujú sviečky aj počas Pamiatky zosnulých,“ prezradila nám Dubovčanka Alena.
Pomník sme napokon našli. Trošku zarastený machom. Boli na ňom staré, premočené a prevrátené vence.
„Nebojte sa, do osláv bude všetko v poriadku,“ uisťovala nás pani, ktorá nás na cintorín nasmerovala. „Vždy je to tak,“ dodala.
Vstupné brány do prírody
V Turčianskych Tepliciach nájdete Pamätník padlých vojakov SNP v lesoparku Bôr, kúsok od cesty vedúcej z Banskej Bystrice do Martina. Na prvý pohľad pôsobí majestátne, okolie je upravené. Zdobia ho kvetiny i pekne upravený trávnik.
Pri pamätníku navyše začína a zároveň i končí náučný chodník s ôsmimi informačnými panelmi. Dá sa prejsť aj na bicykli.
V Blatnici Pamätník SNP otvára bránu do Gaderskej doliny. Počas letnej sezóny okolo neho prechádzajú stovky ľudí, nedá sa ho nevšimnúť.
„Ľudia sa pri pamätníku zastavujú, chvália ho a aj sa pri ňom fotia. S údržbou areálu nám pomáhajú blatnickí seniori, dohliadajú sa na to, aby stále vyzeral dôstojne.
Vždy nás upozornia, keď nie je niečo v poriadku. Je to veľká pomoc,“ pochvaľovali si starostka Blatnice Ivica Súkeníková.
Každý pamätník má svoj dramatický príbeh
V Necpaloch i v Žabokrekoch majú pamätníky priamo v centre obce, iba pár metrov od obecného úradu. Obidva vyzerali na prvý pohľad v zachovalom stave.
„Náš pamätník je venovaný jedenástim spoluobčanom, ktorí padli v SNP. Zaujímavé pre históriu je však aj miesto, kde pamätník stojí. Viaže sa k dramatickému príbehu mladých Žabokrečanov, ktorí v apríli 1945 zahynuli nezmyselným spôsobom. Pri ústupe nemeckých vojsk len tak sedeli na plote, hompáľali nohami a fašisti ich postrieľali. Bolo to strašné,“ povzdychla si starostka Žabokriek Zuzana Valocká.
V Sklabini, povstaleckej obci, majú dva pamätníky. Jeden v areáli školy a druhý na cintoríne.
„Akurát sa púšťame do posledných úprav, aby bolo všetko pripravené na oslavy. Z dlažby trochu vytŕča tráva, ale určite si s ňou poradíme. Staráme sa aj o 28 hrobov našich spoluobčanov. Dvadsiati boli popravení v Martine na Bukovinách, ôsmi ďalší zahynuli v Drážďanoch pri náletoch,“ ozrejmil Ján Brodenec, starosta Sklabine.⋌
ROMAN KOPKA