MARTIN. Mlyny a stavby na vodný pohon oddávna patrili k brehom riek. Tieto stavby, ktoré k svojmu fungovaniu potrebujú vhodný reliéf, spád i prietok vody, predstavuje výstava v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu slovenskej dediny Technické stavby na vodný pohon.
„Medzi základné technické stavby patrili objekty spojené s domácou výrobou a remeslom, no aj také, ktoré pracovali na princípe zložitejších mechanických strojov,“ predstavuje výstavu Katarína Očková z Múzea slovenskej dediny a referuje ďalej, že k zložitejším technickým stavbám patria vodné mlyny, vodné píly, valchy, mangliarne, stupy alebo napríklad hámre. Ich súčasťou boli často hrádze, hate, stavidlá a vodné šmyky. „Samostatnou kategóriou technických stavieb sú mlyny, ktoré fungovali na vodný, ale i veterný a konský pohon,“ uzatvára Očková.
Tieto stavby značne ovplyvnila industrializácia krajiny, zmeny v hospodárstve a socializácia. Stali sa im osudnými a tak sa v 2. polovici 20. storočia začali z krajiny pomaly vytrácať. Spomínaná výstava sa vracia k ich charakteristike, popisuje ich úžitok pri spútavaní vodného živla, spracovávaní jovčej vlny, dreva, obilia alebo aj iných poľnohospodárskych plodín a technických surovín.
Výstava Technické stavby na vodný pohon približuje tieto stavby prostredníctvom trojrozmerných modelov Milana Rosinu, ktorý sa ich výrobe venuje takmer šesťdesiat rokov. Modely na výstavu zapožičal sám autor, Slovenské technické múzeum v Košiciach a Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici.
Výstava je v areáli Múzea slovenskej dediny sprístupnená do 30. septembra.