bývalom močarisku. Na prácu kamenárov však správa cintorína plánuje aj tak viac dozerať.
MARTIN. Niektorým obyvateľom martinskej časti Kolónia Hviezda sa nepáči vzhľad tamojšieho cintorína. Za najväčší nedostatok považujú nesúmerné a z radov vytŕčajúce hrobové miesta.
„Platne na hroby kamenári ukladajú od buka do buka bez akéhokoľvek poriadku, dom smútku je pomaľovaný od vandalov, má opadanú omietku a murovaný plot sa rozpadáva na niekoľkých miestach. V radoch pred ním chýba aj niekoľko desiatok tují,“ opísala situáciu Milada obyvateľka kolónie, ktorá tento cintorín považuje za hanbu mesta Martin.
„Pietne miesto má vyzerať inak a nie takto zničene. Prežila som tu časť môjho detstva, a preto ma trápi estetika cintorína. Napríklad na cyklotrasy sa peniaze nájdu, ale na opravu a zachovanie dôstojného vzhľadu cintorína už nie. Je to smutné,“ krúti hlavou nespokojná obyvateľka.
Budú dozerať na kamenárov
Krivoľaké usporiadanie hrobov na niektorých miestach mrzí i správkyňu cintorína Boženu Drobkovú. Súčasný cintorín bol vraj kedysi močiarom, na ktorý stavbári navozili zásypový materiál a pozemok sa tiež pokúsili odvodniť.
„Ak kamenári pri kopaní narazia na skalu alebo panely, ktoré sú pod zemou, ďalej ich to nepustí a musia vybočiť z línie. Problém tiež robia rozvody a kanalizácia pod cintorínom. Preto je usporiadanie radov na niektorých miestach v B sektore nerovné. Urny sa už ale ukladajú rovno,“ objasňuje správkyňa a dopĺňa, že aj napriek prekážkam v zemi plánujú viac dozerať na kamenárov, aby nové hroby už vyzerali súmerne. Kopať tak budú môcť už len počas pracovného času.
„Ďalším dôvodom takéhoto vzhľadu je rozdielna predstava pozostalých o hrobovom mieste. Každý má iné finančné možnosti, a tak je jeden pomník či obruba väčšia ako druhá, aj keď samotné miesta sú vymerané všade rovnako,“ opisuje B. Drobková, podľa ktorej ľudia často robia pri hroboch aj nepovolené úpravy. Nájdu sa i takí, ktorí si pomník otočia na opačnú stranu, ako sú tie vedľa nich.
Nepovolené úpravy kontra spustnutie
„Niektorí si pred hrob vysadia kvety, stromčeky a skrášľujú si ho mimo vymedzeného priestoru. Ťažko im vysvetlíte, že to nemôžu. Protikladom k tomu sú zas ľudia, ktorí miesta nechajú úplne spustnúť, zarásť trávou a hrob neudržiavajú,“ pokračuje správkyňa a dopĺňa, že o celý areál cintorína sa zodpovedne starajú.
„Správa cintorína je stopercentná. Pozemok je udržiavaný, pokosený a čistý máme aj dom smútku i sociálne zariadenia. Čo sa týka chýbajúcich tují, tak tie sme museli vypíliť, pretože vyschli. Budova by potrebovala renováciu, ale na to nebudú financie. Zišlo by sa tiež viac kosieb, lebo štyri do roka sú málo,“ povedala B. Drobková.
Na opravu nie sú peniaze
Mesto Martin naposledy do rekonštrukcie domu smútku na Kolónii Hviezda investovalo pred šiestimi rokmi, vtedy sa opravovala strecha.
Ako uviedla hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová, radnica v budove aktuálne rieši výhradne havarijné stavy.
„Vzhľadom na prebiehajúcu rekonštrukciu Jahodníckeho cintorína, Národného cintorína a Domu smútku na Sklabinskej ulici momentálne mesto nedisponuje dostatočným množstvom peňazí na jeho komplexnú obnovu,“ zhodnotila hovorkyňa.
Vandalizmu na cintoríne na Kolónií Hviezda sa snažia predchádzať i mestskí policajti.
„Od začiatku roka sme nezaznamenali žiadny podnet, ktorý by súvisel s vandalizmom alebo poškodzovaním majetku na cintoríne. Aj túto lokalitu samozrejme pravidelne monitorujeme,“ povedal zástupca náčelníka mestskej polície Adrián Antoš.