Mesto počká na výsledky vyšetrovania a požiada Najvyšší súd, aby zastavil spor asi o 16 miliónov eur. Ak by ho prehralo, hrozí mu nútená správa.
MARTIN . Do desaťročného súdneho sporu o takmer 16 miliónov eur medzi spoločnosťou Lyžiarske stredisko Martinské hole a mestom Martin sa zapojil Úrad špeciálnej prokuratúry a Národná kriminálna agentúra z Banskej Bystrice.
Vyšetrovatelia začali trestné stíhanie vo veci pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu podvodu. Potvrdila to hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Polícia a prokuratúra momentálne skúmajú obchodné transakcie v personálne prepojených firmách, ktoré viedli k súdnemu sporu. Podľa zatiaľ neprávoplatného rozsudku má Martin zaplatiť minimálne deväť miliónov eur.
Z vkladu sa stala zmenka
Mesto sa zapojilo pred takmer dvadsiatimi rokmi do budovania lyžiarskeho strediska Martinské hole. Spoločnosť Lyžiarske stredisko Martinské hole potrebovala zvýšiť základné imanie.
Magistrát sa zaviazal, že vloží do spoločnosti nepeňažný vklad v hodnote viac ako 3,4 milióna eur.
Z nepeňažného vkladu sa stala po obchodných transakciách v personálne prepojených firmách a vyhlásení konkurzu na spoločnosť Lyžiarske stredisko Martinské hole zmenka. Vlastnilo ju niekoľko firiem. Posledná má údajne sídlo na Cypre.
Žalobca je presvedčený, že mesto záväzok nesplnilo, a preto sa súdi. Martinský magistrát zas tvrdí, že pohľadávka je vymyslená a zmenka fiktívna.
Primátor Martina Andrej Hrnčiar doručil Generálnej prokuratúre po posledných prehratých súdnych sporoch trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z podvodu. Keďže išlo o sumu približne 16 miliónov eur, prípad prevzal Úrad špeciálnej prokuratúry.
Vyšetrovatelia podanie odmietli, ale po sťažnosti mesta a intervencii špeciálnej prokuratúry prípad znovu otvorili.
„Oproti jednému samostatnému skutku vyšetrovateľa prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vymedzil skutkovú stránku veci na deväť samostatných čiastkových útokov pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu podvodu, ktoré nebudeme konkretizovať,“ konštatovala Tökölyová.
Primátor Hrnčiar hovorí, že špeciálna prokuratúra vyšetruje skutočnosti, ktoré magistrát tvrdil na súdoch desať rokov.
„Prekvapuje ma, že súdy rozhodovali v prospech skupiny a špeciálna prokuratúra to isté vyšetruje ako zločin. Aj náš prípad ukazuje, aké dôležité boli zmeny vedenia Generálnej a Špeciálnej prokuratúry,“ dodal.
Rušili aj vlastné uznesenia
Senáty Najvyššieho súdu rozhodovali šesťkrát a v tom istom spore niekoľkokrát rušili aj vlastné uznesenia.
V roku 2003 Krajský súd v Žiline rozhodol v prospech mesta. O rok neskôr Najvyšší súd rozhodnutie zrušil pre procesné pochybenia. V roku 2005 kraj potvrdil svoje pôvodné rozhodnutie a odvolací Najvyšší súd ho odobril.
Niekoľko dní pred uplynutím zákonnej lehoty vstúpil do sporu námestník Generálneho prokurátora Ladislav Tichý.
V mimoriadnom dovolaní tvrdil, že súdy nesprávne posúdili prípad a odňali účastníkovi konania možnosť konať pred súdom. Najvyššiemu súdu navrhol, aby rozhodnutia súdov zrušil a vec vrátil krajskému súdu.
Najvyšší súd tak aj urobil, ale senát toho istého Najvyššieho súdu neskôr znovu potvrdil rozsudok krajského súdu v prospech mesta.
Najvyšší súd v roku 2012 zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu a vec vrátil na ďalšie konanie. O rok neskôr Najvyšší súd znovu posúdil prípad, zrušil rozsudok krajského súdu a prípad mu vrátil.
Krajský rozhodol, že mesto musí platiť. Magistrát aj žalobca sa odvolali. Rozhodovať bude opäť Najvyšší súd.
Mesto Martin čaká na výsledky vyšetrovania. Hrnčiar tvrdí, že ak trestné stíhanie vo veci zmenia na obvinenia konkrétnych ľudí, požiadajú Najvyšší súd o zastavenie konania až do konečného rozhodnutia Špeciálnej prokuratúry.