i kandidatúru. Neodpovedal nám len Stanislav Bernát s odôvodnením, že ešte nezačala volebná kampaň.
Otázky pre kandidátov
1. Prečo v Martine klesá počet obyvateľov?
2. Čo sa s tým dá reálne v rámci kompetencii primátora urobiť?
Odpovedá Tatiana Červeňová
1. Nielen v našom meste, ale na celom Slovensku zaznamenávame pokles počtu obyvateľov, znižuje sa pôrodnosť, zvyšuje sa počet obyvateľov nad 60 rokov. Problémom Martina nie je len to, že klesá počet obyvateľov, ale najmä to, že z neho odchádzajú predovšetkým ľudia v produktívnom veku. Žiaľ, nenachádzajú u nás dostatok pracovných príležitostí, a tak často skúšajú šťastie inde, najmä v zahraničí. Ďalšou príčinou znižovania počtu obyvateľov v produktívnom veku je ich sťahovanie do blízkych dedín, kde majú možnosť výhodnejšej kúpy stavebných pozemkov na stavbu rodinných domov. Hľadajú kvalitnejšie bývanie, väčší pokoj a súkromie.
2. Netreba veľa vymýšľať, veď mesto Martin má prijatý Plán hospodárskeho, sociálneho a kultúrneho rozvoja pre roky 2008 – 2015. Treba ho aktualizovať na základe potrieb obyvateľov mesta a následne zavádzať do praxe. Jednotlivé oblasti života v meste, ako je výstavba bytov, podpora podnikania, dostupné školstvo, kultúra a šport, treba riešiť komplexne a neoddeľovať ich od seba. Povinnosťou radnice je aj vytvárať podmienky pre príchod investorov s ponukou pracovných miest. Nie však mimo mesta, ale je možné využiť napríklad existujúci areál bývalého podniku ZŤS. Veľké možnosti vidím aj v rozvoji JLF UK Martin. Okrem pracovných miest nám môže priniesť aj prezentáciu mesta ďaleko za jeho hranicami.
Odpovedá Andrej Hrnčiar
1. Počet obyvateľov klesá v každom meste na Slovensku, s výnimkou Bratislavy a Košíc. Jedným z dôvodov je pokles demografickej krivky. Napríklad v Martine v roku 1993 opúšťalo brány základných škôl ešte dvetisíc detí, vlani to bolo už len osemsto. Ďalším dôvodom je prirodzené sťahovanie ľudí z mesta do priľahlých obcí. Stačí sa pozrieť, aká masívna výstavba rodinných domov sa rozbehla v okolí Martina. Štát nemá vypracovanú koncepciu výstavby bytov pre mladé rodiny, pričom samosprávy nemajú v tejto oblasti žiadne kompetencie. Situácia s počtom obyvateľov ale nie je taká dramatická, aby ohrozila súčasnú výšku podielových daní.
2. Pripraviť zóny pre bytovú výstavbu v katastri mesta Martin. V súčasnosti pracujeme na zmene územného plánu v lokalite Bukoviny, kde vznikne veľký priestor pre všetkých, ktorí chcú bývať v rodinných domoch a zostať v Martine.
Odpovedá Pavol Zemko
1. Podľa štatistík klesol počet obyvateľov Martina za posledných sedem rokov o tritisíc ľudí, čo je hrozivé a varovné číslo. Jedným z najpálčivejších problémov nášho mesta je nedostatok bytov a ich dostupnosť pre mladé rodiny. Človek, ktorý ukončí školu si v našom meste tiež často nenachádza pracovné uplatnenie, a veľa mladých sa z Martina sťahuje najmä do ekonomicky silnejšej Žiliny či iných západoslovenských miest. Tento odliv produktívneho obyvateľstva je pre naše mesto z dlhodobej perspektívy veľmi nebezpečný. Z priemyselného Martina, kam sa sťahovali za prácou ľudia z celého Slovenska, sa stáva ekonomicky stagnujúce mesto.
2. S vysídľovaním Martinčanov do okolitých obcí súvisí nedostatok stavebných pozemkov a zlé územné plánovanie, ktoré by malo byť rýchlejšie a malo by sa predchádzať chybám, ako napr. pri nedostatočnej regulácii zo strany mesta v lokalite Nový Martin, kde sa podľa mesta nemôže stavať a voľné pozemky stoja. Ďalej je to nedostatok nájomného bývania, kde chcem presadzovať model z Viedne. Tam mesto spolupracuje s investorom, ktorému poskytne mestský pozemok a investor to prefinancuje, samozrejme na základe verejnej súťaže. Som taktiež veľký zástanca duálneho vzdelávania a chcem, aby si miestne firmy s podporou mesta aktívne vychovávali svojich budúcich zamestnancov. Ja dlhodobo zamestnávam ľudí a princíp riadenia mesta ako firmy chcem dôsledne uplatňovať. Nebudem sa vyhovárať na krízu, dám sa skrátka do práce a spravím všetko pre priaznivú ekonomickú klímu.