MARTIN. Pamätná tabuľa venovaná udalostiam z augusta 1944, ktorá je umiestená na železničnej stanici v Martine, už nezavádza a po dlhých rokoch prikrášľovania konečne zodpovedá historickým skutočnostiam.
„V krátkom texte bolo veľa nezrovnalostí, ktoré sme po konzultáciách s riaditeľom Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislavom Mičevom uviedli na pravú mieru. S riešením boli spokojní aj členovia SZPB v Martine, poďakovanie sa nám dostalo aj z nemeckého veľvyslanectva. Náklady boli minimálne. Využili sme pôvodnú tabuľu, očistili ju a na druhú stranu napísali nový text,“ vysvetľoval Alexander Lilge, viceprimátor Martina.
Podrobný opis udalostí spred sedemdesiatich rokov priniesla publikácia Koniec legendy o misii generála Paula von Otta od autora Jozefa Považského.
Dňa 27. augusta 1944 na ceste z Rumunska do Nemecka prechádzala cez Martin skupina nemeckých vojakov s niekoľkými civilmi na čele s pplk. E. W. Ottom. Pod zámienkou poškodenej trate či tunelov bol medzinárodný rýchlik Bukurešť –Berlín zadržaný s tým, že pokračovať možno až na druhý deň po opravení trate. Po telefonickej požiadavke pplk. Otta veliteľovi martinskej posádky pplk. delostrelectva Emilovi Perkovi o ochranu a ubytovanie v kasárňach, ktorú veliteľ odmietol, na stanicu poslal npor. Pluku útočnej vozby Cyrila Kuchtu. Nasledoval rad udalostí, ktorý vyvrcholil na druhý deň ráno 28. augusta 1944 neúspešným pokusom vojakov martinskej posádky o odzbrojenie „misie“ a jej následným postrieľaním v kasárňach na Podháji.