MARTIN. Začiatok výstavby nevšednej kaviarne, ktorá patrí k lanovému centru Segoland v Jahodníckych hájoch nahneval niektorých Martinčanov. Na parkovisku neďaleko Múzea slovenskej dediny totiž „zaparkoval“ dvojposchodový červený autobus, kde bude kaviarnička sídliť.
Prostredie by dotvorila koliba
Vzhľad autobusu, akým sa jazdí v Londýne, najviac klal oči Júliusovi z Ľadovne, ktorý nás na to prišiel upozorniť priamo do redakcie.
„Nerozumiem prečo sa majiteľ rozhodol pre takýto červený autobus. Do prostredia, kde sa nachádza národné múzeum sa to naozaj nehodí. Mal zvoliť niečo slovenské, čo by dotváralo národný charakter a nie postaviť na parkovisko pred múzeom takýto neslovenský gýč z Anglicka,“ hneval sa Martinčan a dodal, že by ocenil, ak by sa tento objekt dal ešte nejako prerobiť.
„Na druhej strane som rád, že niekto má chuť vôbec stavať a robiť niečo pre ľudí. Lebo lanový park je výborná vec. Deti sú na vzduchu v prírode a nesedia pred počítačmi. No namiesto anglického autobusu tu mohla byť napríklad koliba,“ skritizoval Július.
Lenke Špánikovej z Martina však kaviareň v podobe červeného autobusu vôbec neprekáža.
„Do Jahodníckych hájov chodím často a teraz najmä na huby. Som rada, že sa tu niečo vybudovalo. Ľudia sa aspoň budú mať kde občerstviť, keď si pôjdu zašportovať, alebo sa len tak poprechádzať po lese,“ potešila sa mladá žena.
Jozef z Ľadovne tiež ocenil majiteľovu snahu pritiahnuť mládež k športu, ale k nevšednej kaviarni mal malé výhrady. „Červená farba medzi tými stromami dosť kričí. Mohli to natrieť nahnedo. Ale inak mi tá stavba neprekáža, občerstvenie tu skutočne chýbalo,“ vyslovil sa senior.
Nechcel konkurovať skanzenu
Ako povedal majiteľ lanového centra Pavol Szegény, pôvodne mal aj on v pláne postaviť drevenicu.
„Keďže som sa nedohodol s majiteľmi pozemku, išiel som inou cestou. Nechcel som sa zamerať na tradičnú slovenskú kultúru, ktorú reprezentuje typický skanzen a rovnako som im nechcel konkurovať napríklad predajom nejakých tradičných suvenírov. Preto som prišiel s nápadom červeného autobusu. Chceli sme ľudí prilákať na niečo netypické, lebo kolíb je v Turci veľa,“ objasňuje Pavol Szegény, ktorý celú kaviareň stavia vlastnými rukami.
„Výhodou dvojposchodového dreveného autobusu je to, že nemusím pristavovať terasu na sedenie, pretože ju mám hore na poschodí a rovno s výhľadom na hory a mesto. Ľudia si vybudovanie kaviarne vlastne sami vyžiadali,“ hovorí majiteľ lanového centra a dodáva, že s Múzeom slovenskej dediny má dohodnutú zmluvu o spolupráci.
„Prenajali mi časť parkoviska a ja za to budem udržiavať a zušľachťovať okolité prostredie. Platím strážnika, aby sme zabránili vandalizmu, všetko sme vyčistili, odstránili skládky, a postavili toalety. Snažím sa férovo podnikať, ale ľuďom sa stále niečo nebude páčiť. Asi by boli radšej, keby tu stála ošarpaná unimobunka s výčapom cez okienko,“ krúti hlavou P. Szegény a ďalej hovorí, že stavebné povolenie k vybudovaniu kaviarne nepotreboval.
„Mám vypracovaný projekt, podľa ktorého je to dočasná stavba, nemá pevné základy a dá sa odtiahnuť preč,“ dodáva podnikateľ, ktorý by lanový park rád rozšíril o ďalšie atrakcie v podobe minigolfu, ruských koliek či šachu s veľkými figúrkami.
Rozpor o stavbe-nestavbe
Podľa našich informácií, vzhľadom na neexistujúci list vlastníctva ale nie je jasné, komu pozemok pod parkoviskom, na ktorom autobus stojí, vlastne patrí.
Podľa slov Anny Kiripolskej z Múzea slovenskej dediny v Martine, užívateľom parkoviska je samotné múzeum.
„S pánom Szegénym máme zatiaľ ústnu dohodu o poskytnutí troch parkovacích miest,“ stručne predostrela.
Jej slová potvrdila aj Monika Haršányiová vedúca ekonomického oddelenia Slovenského národného múzea (SNM) v Martine, pod ktoré skanzen patrí.
„Spisujeme zmluvu o spolupráci a na základe nej si pán Szegény môže na parkovisku postaviť stavbu, ktorá ale nebude stáť na pevných základoch a bude odstrániteľná,“ uviedla Monika Haršányiová a dodala, že závery k súčasnému vzhľadu stavby ešte SNM nerobila.
„Naše múzeum má s majiteľom lanového centra obojstranný vzťah, pretože ak on pritiahne ľudí do svojho parku, je to z hľadiska návštevnosti prospešné aj pre nás,“ zhodnotila ekonomická vedúca SNM.
Pavol Szegény síce tvrdí, že na kaviareň nepotrebuje stavebné povolenie, keďže nestojí na pevných základoch, no martinská radnica zastáva iný názor.
„Na základe zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku je tento autobus stavbou. A teda keďže žiadny stavebný úrad nevydal stavebné povolenie bude nevyhnutné požiadať príslušný úrad o dodatočné povolenie stavby,“ vyjadrila sa hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.
Všetky stavby v meste ale musí posúdiť útvar hlavného architekta. „Vyjadrovali sme sa len k stavebnému zámeru. Neposudzovali sme konkrétny projekt a ani sme sa nevyjadrovali k ďalším dodatočným stavbám,“ zareagoval hlavný architekt mesta Róbert Dúbravec.
Keďže je lanové centrum a jeho okolie neustále strážené, tieto miesta dávajú ľuďom pocit väčšej bezpečnosti a v lesíku sa už nezgrupujú podivné partie. Prácu strážnika, ktorého v Jahodníckych hájoch najal Pavol Szegény, oceňujú i mestskí policajti.
„Dlhší čas sme nezaznamenali žiadny podnet. Určite je prínosom pre bezpečnosť v tomto priestore, že sa na parkovisku nachádza strážna služba,“ skonštatoval náčelník mestskej polície Igor Húska.