Klub generálov Slovenskej republiky uskutočnil vojensko-historickú misiu naprieč Rakúskom, Nemeckom a Francúzskom, až na jeho atlantické pobrežie v Normandii. Chceli si tak pripomenúť nielen 70. výročie SNP, ale i 70. výročie bojov 1. československého armádneho zboru v ZSSR a 2. československej samostatnej paradesantnej brigády v ZSSR v rámci bojov vo Východokarpatskej operácii vojsk 1. Ukrajinského frontu.
Tejto výnimočnej misie sa okrem členov Klubu generálov SR zúčastnili aj členovia Klubu výsadkárov SR, plukovník Peter Švrlo a plukovník Jozef Petráš, ktorý je starostom obce Sučany.
Cieľom vojensko-historickej misie na pamätné miesta udalostí 1. a 2. svetovej vojny, bolo si ich pripomenúť, vzdať pietu ich účastníkom a súčasne reprezentovať Slovenskú republiku na miestach misie. Týmto cieľom preto zodpovedal aj program.
Miesta, ktoré vyvolávajú pietu
Prvé zastavenie patrilo starobylému bavorskému mestu Ausburg. V roku 1530 bol v miestnej katedrále prijatý dokument, na základe ktorého sa ustanovila Evanjelická viera Ausburgského vyznania. V meste sa tiež nachádza pozoruhodné múzeum v tvare údajne najväčšieho glóbusu na svete. V jeho expozícii sú napríklad mapy a dokumenty o výpravách portugalských námorníkov a nemeckých kupcov do Indie.
Blízko Ausburgu na rieke Lech v roku 955 nemecký kráľ a rímsky cisár Otto I. zastavil výboje Maďarov do západnej Európy. Po tejto udalosti Maďari upustili od ďalších výprav na západ a usadili sa v Karpatskej kotline.
Klub generálov SR sa zastavilaj v meste Verden, kde sa odohral jeden z najtragickejších a najkrvavejších bojových stretov 1. svetovej vojny. V strete francúzskych a nemeckých vojsk, ktorí sa v dôsledku obojstrannej neschopnosti viesť manévrový boj
zmenil na vzájomné delostrelecké bombardovanie, zahynulo 364 tisíc francúzskych a 338 tisíc nemeckých vojakov. Strašné udalosti pripomína monumentálny pamätník s cintorínom, ktorého desiatky tisíc hrobových krížov stále vyvolávajú pohnutie a pietu.
Išli aj po stopách Štefánika
Tretie zastavenie bolo v meste Meudon, kde sa nachádza i múzeum histórie umenia, ktoré si slovenskí účastníci so záujmom prezreli a neobišli ani starobylý zámok zo 17. storočia prebudovaný na observatórium. V ňom kedysi začal svoju kariéru vedca, politika a vojaka Milan Rastislav Štefánik. V zámockom parku sa nachádza Štefánikova socha - presná kópia sochy z Brezna, zriadená na tomto mieste z iniciatívy predstaviteľov a občanov mesta Meudon. Členovia vojensko-historickej misie, spoločne s predstaviteľmi mesta Meudon so spoluúčasťou veľvyslanca SR vo Francúzsku, Mareka Eštoka si po zaznení štátnych hymien oboch krajín uctili pamiatku M. R. Štefánika položením venca. Nasledovalo ich prijatie na radnici v Meudone.
Štvrté zastavenie sa konalo v Múzeu 2. svetovej vojny v Caen a na normandských plážach. Jednotlivé vyhliadky umožňujú utvoriť si obraz o tom, čo sa 6. júna 1944 v ranných hodinách na normandských plážach odohrávalo. Ich dominantou je monumentálny americký vojenský cintorín, zriadený na planine nad sektorom výsadku Omaha. Aj u tých najtvrdších pováh vyvoláva pohnutie. Šesť tisíc ľudských životov stratených v prvom dni inváznej operácie si určite zasluhuje pietu.
Zomreli ďaleko od domova
Piate zastavenie klubu generálov smerovalo do Vouziers – Terron. Sú to miesta bojového nasadenia 21. a 22. pluku česko-slovenských légií, sformovaných vo Francúzsku počas 1. svetovej vojny pod vedením M. R. Štefánika. Aj tu misia Slovákov s predstaviteľmi Vouziers navštívila miesta posledného odpočinku Slovákov, ktorí tu ďaleko od svojich domovov skončili svoju životnú púť. Člen misie plukovník Jozef Petráš, starosta Sučian položil kytice kvetov k hrobu vojaka 21. pluku česko-slovenských légií, sučianskeho rodáka Pavla Mierta, Ten padol 21. októbra 1918 pri francúzskom mestečku Terron. Pochovaný je na vojenskom cintoríne Vouziers, číslo hrobu 893.
Klub generálov sa zastavil i v starobylom bavorskom meste Ulm, kde sa nachádza chrám s údajne najvyššou chrámovou vežou na svete. V októbri 1805 tu napoleonské vojsko pod velením maršala Michela Neya porazilo rakúsku armádu a otvorilo Napoleonovi Bonapartemu cestu ku Slavkovu.
Všetky pamätné miesta, ktorými misia prešla sú masovo navštevované a to nie len staršou generáciou, ale aj mládežou.
Autor: Peter Švrľo