MARTIN. Literárny archív je špecializovaným verejným archívom a jedným z oddelení SNK. Je zbierkovým pracoviskom, ktoré získava, eviduje, spracováva, ochraňuje a sprístupňuje rukopisné a fotodokumentačné pamiatky osobností slovenskej kultúry, predovšetkým literatúry a hudby.
„Vo fondoch a zbierkach Literárneho archívu máme viac ako 1,7 milióna literárnych a hudobných rukopisov a fotodokumentov. Sú to zaujímavé a vzácne osobné archívy významných osobností – slovenských spisovateľov, literárnych vedcov, hudobníkov, etnografov, umelcov, historikov či pedagógov,“ uviedla Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK. Doplnila, že ide o dokumenty z obdobia od polovice 11. storočia až po súčasnosť, pričom Literárny archív SNK počas šiestich desaťročí svojej činnosti prispel významnou mierou k zachovaniu písomných a fotografických prameňov pre poznanie slovenskej literatúry, hudby a kultúry,“ uviedla Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK.
Začiatky činnosti literárneho archívu siahajú do roku 1863, keď bola založená Matica slovenská, ktorá od svojho vzniku vyvíjala úsilie o záchranu písomných a obrazových pamiatok národného kultúrneho dedičstva. Až do roku 1954 sa literárne, hudobné a obrazové dokumenty sústreďovali v matičnej knižnici – Bibliotéke. V roku 1954 prijala Slovenská národná rada zákon o Matici slovenskej, čím bola Matica slovenská začlenená medzi štátne kultúrne ustanovizne a poverená starostlivosťou o knižné a rukopisné pamiatky na Slovensku.
Na plnenie týchto úloh zriadili v Matici slovenskej zriadené tri odbory, jedným z nich bol Ústredný literárny archív. V roku 1982 jeho názov zmenili na Archív literatúry a umenia a od 1. júla 2000 sa stal archív súčasťou novozriadenej Slovenskej národnej knižnice v Martine. Od 1. januára 2013 je premenovaný na literárny archív.
Autor: Miriam Štefková