Sklené spomínalo na tragický osud svojich obyvateľov

Vojna je zlá a zakaždým prináša veľa nevinných obetí. V Sklenom pred sedemdesiatimi rokmi partizánska jednotka popravila 187 civilistov nemeckej národnosti.

Spomienka pri pamätníkuSpomienka pri pamätníku (Zdroj: RENÉ ŠKANDÍK)

V minulých dňoch si v turčianskej obci Sklené pripomenuli sedemdesiat rokov od tragickej udalosti, keď tu počas druhej svetovej vojny partizáni popravili 187 civilných obyvateľov nemeckej národnosti.

Podobne ako po iné roky, aj tento rok si spolu s domácimi obyvateľmi spomenuli na tragickú udalosť aj karpatskí Nemci žijúci v Nemecku, ktorí pri tejto príležitosti navštívili Sklené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločné spomienkové stretnutie sa konalo prvú septembrovú nedeľu a začalo slávnostnou svätou omšou v miestnom katolíckom kostole. Celebrovali ju kaplán Adam Dedík a páter Peter Dabner, ktorý navštívil Sklené spolu karpatskými Nemcami. Svätá omša bola slúžená súčasne aj z vďaky za pomoc pri opravách a rekonštrukcii kostola. Po bohoslužbe sa pred kostolom konalo slávnostné agapé, ktoré poskytlo príležitosť na spoločné stretnutie a družné rozhovory.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci sa opäť stretli popoludní pri spoločnom pamätníku obetí, kde aj za účasti starostu obce Jána Guttena si pobožnosťou a pietnym aktom uctili pamiatku obetí masakru. Na úvod v slávnostnej reči, ktorá odznela v nemeckom jazyku, pripomenul kaplán A. Dedík tragické udalosti spred sedemdesiatich rokov. Po nej nasledovali piesne v podaní miestneho ženského speváckeho zboru a emotívne výpovede ešte žijúcich svedkov o udalosti.

Dňa 21. septembra navštívila obec aj skupina karpatských Nemcov z Rakúska, aby si rovnako pripomenuli okolnosti spred sedemdesiatich rokov. Priamo v deň smutného výročia slávnostnú sv. omšu slúžil opäť páter P. Daubner.

Smutnou skutočnosťou je fakt, že každoročne k pamätníku prichádza čoraz menej účastníkov. Okrem priamych svedkov, ktorých je každým rokokom menej, príčinu možno hľadať v stave nášho historického vedomia a kolektívnej pamäti, ktorá býva v našich končinách značne selektívna.

SkryťVypnúť reklamu

Tragický september 1944

Pripomeňme si skutočnosti, ktoré sa udiali v osudné dni. Obec Sklené (Glaserhau) leží v centre jednej z oblastí nemeckej kolonizácie na strednom Slovensku, v tzv. Hauerlande. Skladba obyvateľstva až do roku 1945 bola prakticky nemecká. Hornoturčianske Sklené sa v čase Slovenského národného povstania (SNP) nachádzalo na povstaleckom území. V noci zo 16. na 17. septembra 1944 obsadil obec 250-členný oddiel „Lenin“ z 1. československej partizánskej brigády J. V. Stalina. Jej velenie bolo v rukách sovietov, ktorí boli vysadení na povstalecké územie s cieľom organizovať a koordinovať jednotlivé povstalecké skupiny.

Počas štyroch dní, keď sa domáce obyvateľstvo nevyhlo represáliám zo strany povstalcov, približne 60 mužov z 3. roty partizánskeho oddielu v noci z 20. na 21. septembra zaistilo okolo 300 miestnych mužov nemeckej národnosti vo veku od 16 – 60 rokov. Všetkých sústredili v meštianskej škole. Potom povstalci odviedli zaistených mužov pod zámienkou výkopových prác v dopoludňajších hodinách 21. septembra na železničnú stanicu, odkiaľ ich transportovali v siedmich železničných vagónoch. Vlak smerujúci zo Skleného zastal približne dva kilometre od železničnej stanice Horná Štubňa. Na okraji lesa Rovná hora mužom z transportu prikázali, aby vykopali jamy. Keď svoju prácu dokončili, povstalci ich priamo na tomto mieste postrieľali a ich telá nahádzali do pripravených jám. Nakoniec do nich hodili ešte niekoľko ručných granátov.

SkryťVypnúť reklamu

Spolu bolo popravených 187 mužov. Približne 15 – 20 osôb z vagónov utieklo, ďalších asi 60 osôb bolo umiestnených v internačnom tábore v Slovenskej Ľupči a následne časť z nich previezli do internačného tábora v Hronci. Miesto tragédie je možné vidieť zo železničnej stanice Horná Štubňa.

Už na druhý deň sa o prípad začali zaujímať aj samotné povstalecké orgány. Ďalšie šetrenie však bolo prerušené vzhľadom na vývoj vojenskej situácie, keď nemecké vojská začali znovu obsadzovať Turiec. Keď sa 1. októbra 1944 nemecké bezpečnostné orgány dozvedeli o udalosti, už o dva dni zahájili podrobné šetrenie. K objasneniu prípadu mala dopomôcť rekonštrukcia celej udalosti a súčasne bola nariadená exhumácia obetí.

Morálne zadosťučinenie obetiam masakry sa však dostalo až nedávno. V roku 2004 prokuratúra vydala v spomínanej veci pokyn na začatie trestného stíhania pre trestný čin vraždy, ktoré však pre úmrtie páchateľov bolo zastavené. Vyšetrovanie však dospelo k záveru, že „...partizáni oddielu tretej roty 8. oddielu prvej československej partizánskej brigády J. V. Stalina sa dopustili zločinu proti ľudskosti tým, že spáchali trestný čin vraždy voči civilnému obyvateľstvu.“

Otázniky aj po rokoch

Okolo udalostí, ktoré sa odohrali na Sklenom 21. septembra 1944 stále ostáva niekoľko záhad. Určite najčastejšie sa kladie otázka, na ktorú čakajú odpoveď nielen príbuzní obetí, ale aj súčasná historiografia. Čo bolo motívom tohto nezmyselného činu?

Oficiálnym dôvodom partizánskeho vraždenia bolo údajné zastrelenie dvoch partizánov v obci, čo sa však doteraz žiadnym spôsobom nepreukázalo. (Podľa niektorých ľudí zo Skleného mohla byť motívom aj likvidácia civilistov utekajúcich z povstaleckého územia, ktorá mala byť údajne dielom miestnych kolaborantov s fašistickým režimom. Ale aj toto tvrdenie sa po rokoch ťažko hodnoverne dokazuje – pozn. red.). Partizánov určite provokovala aj príslušnosť miestneho obyvateľstva k Deutsche Partei alebo Freiwillige Schutzstaffel, ktoré boli na povstaleckom území zakázané. Podľa súčasných historikov by viac svetla do prípadu mohlo vniesť odtajnenie a sprístupnenie dokumentov z ruských a ukrajinských archívov.

O osudnej udalosti, ktorá sa odohrala počas SNP historiografia dlho mlčala. Podobné tragédie ako na Sklenom sa udiali aj na ďalších miestach po celom Slovensku. Najmä totalitný komunistický režim sa snažil zamlčovať pravdu o týchto udalostiach, ktorá by mohla naštrbiť rokmi nekriticky budovaný obraz o SNP. Preto jednou z úloh bezpečnostných zložiek bolo zhabanie a odstránenie dokumentov a záznamov súvisiacich nielen s udalosťami na Sklenom, ale aj s ďalšími udalosťami na celom povstaleckom území. Po celý čas masová exekúcia na Sklenom ostávala len v rovine verejného tajomstva.

Satisfakcia

V roku 1994 pri päťdesiatom výročí od tragédie sa konečne podarilo v obci postaviť pamätník obetiam. Je to čiastočné zadosťučinenie aj pre siroty a vdovy popravených mužov, ktoré sa po vojne stali objektom novej perzekúcie. Pre ich nemeckú národnosť sa z nich tentoraz v oslobodenej republike stali doslova druhotriedni občania, bez nároku na prídely stravy či ošatenia. Väčšina z nich stratila celý svoj majetok a dokonca príbytky mnohých prešli bezodplatne do rúk nových majiteľov.

Autor: René Škandík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 637
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 908
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 229
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 214
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 967
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 899
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 685
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 064
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Prvá časť.
  2. Martin Greguš: Diera v hniezde, alebo ako Petržalka prišla o perie...
  3. Martin Fronk: Ako šľachtu nahradili oligarchovia
  4. Tomas Hlavaty: Lev XIV. vidi budúcnost
  5. Milan Srnka: S Matovičom sa vládnuť nedá, no bez neho to zrejme nepôjde
  6. Blažej Pánik: Ľavica či pravica?
  7. Martin Fronk: Tichá symfónia času – Spomienka na fontánu
  8. Ján Škerko: Stretávka spolužiakov zo strednej po 50. rokoch. Od logaritmického pravítka po smartfóny
  1. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 504
  2. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 873
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 8 770
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 653
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 117
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 6 982
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 280
  8. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 312
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Prvá časť.
  2. Martin Greguš: Diera v hniezde, alebo ako Petržalka prišla o perie...
  3. Martin Fronk: Ako šľachtu nahradili oligarchovia
  4. Tomas Hlavaty: Lev XIV. vidi budúcnost
  5. Milan Srnka: S Matovičom sa vládnuť nedá, no bez neho to zrejme nepôjde
  6. Blažej Pánik: Ľavica či pravica?
  7. Martin Fronk: Tichá symfónia času – Spomienka na fontánu
  8. Ján Škerko: Stretávka spolužiakov zo strednej po 50. rokoch. Od logaritmického pravítka po smartfóny
  1. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 504
  2. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 873
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 8 770
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 653
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 117
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 6 982
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 280
  8. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 312
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.

Už ste čítali?