SUČANY. S nedisciplinovanými vodičmi sa vrece roztrhlo aj pod Malým Fatranským Kriváňom. Opäť ide prevažne o zberačov lesných plodov, ktorí si nevážia krásy našich hôr a na svojich autách sa vyvezú aj nad lesné pásmo. Značka zákazu vjazdu je pritom osadená vedľa asfaltovej cesty už na začiatku Sučianskej doliny v časti Jarolím. Ďalej smú len vozidlá s povolením od miestnych urbárnikov. Značku však viacerí absolútne nerešpektujú.
Zneužívajú povolenia
Otrasný pohľad na množstvo vozidiel zaparkovaných dokonca nad chatou Vendovka neďaleko vrcholu Meškalky tak poriadne nahneval okoloidúcich turistov. Tí si nespratníkov ihneď odfotili a zábery nám zaslali do redakcie.
„Boli sme s partiou na túre a z hrebeňa Kriváňa sme schádzali na chodník a čo som tam videl, je nehorázne. Z turistického chodníka sa stal doslova tankodrom. Autá ho neskutočne rozbili, všade je blato. Nepochopím, ako niekto môže byť taký bezohľadný a ísť autom na miesto s piatym stupňom ochrany,“ rozhorčene opisuje Branislav Kubáň zo Sučian a dodáva, že niektorí vodiči boli tak mazaní, že si radšej z auta dali dole ŠPZ, aby ich náhodou niekto neudal polícií.
„Najhoršie na tom je, že tí ľudia mali za čelnými sklami auta dokonca povolenia od urbáru, ale takto vysoko im to povolenie určite neplatí. Keď sa nevedia správať v lese, žiadne výnimky by im urbár dávať nemal,“ rázne vysvetľuje mladý Sučanec.
Snažia sa ich prichytiť, no často márne
Vlažný postoj šoférov k prírode, ktorí sa vysoko do hôr vybrali na čučoriedky i brusnice namosúril tiež Mariána Skrisu.
„Títo ľudia ma naozaj naštvali. Tak my tu ideme pešo a oni sa vyvezú pomaly až na Kriváň. Veď nad chatou Vendovka sme narátali až deväť áut. Keby ho zaparkovali aspoň niekde pri Drgovej a zvyšok si vyšliapali, tak nepoviem nič. Ale toto je priam drzosť. Príroda si zaslúži úctu,“ pridáva sa do debaty M. Skrisa.
Ako mladí muži dodali, prefíkaní šoféri často prejdú cez rozum aj polícií.
„Videl som keď ich policajti čakali na konci asfaltky v Sučianskej doline, no oni sa vrátili cez turiansku stranu a vyhli sa tak pokute,“ krúti hlavou Branislav Kubáň.
Ako povedal žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, policajti najmä v čase zberu lesných plodov vykonávajú pravidelné akcie zamerané na kontroly dodržovania zákazov vjazdu a jazdy na lesných cestách vo vytipovaných lokalitách.
„V Sučianskej doline sme vykonali akciu aj začiatkom augusta. Na základe toho boli následne dve osoby obvinené z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, za čo im v prípade dokázanie viny hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok,“ približuje Radko Moravčík.
Podľa slov sučianskeho starostu Jozefa Petráša náhodné kontroly v tejto lokalite robia i obecní policajti.
„Keďže sme museli znížiť počet našich policajtov, tieto akcie sa už žiaľ nerobia tak pravidelne. Zber hríbov, čučoriedok a iných lesných plodov láka ľudí do lesa, a preto dochádza k porušovaniu zákazu vjazdu,“ zareagoval Jozef Petráš, ktorý sa domnieva, že zákazová značka by ale nemala platiť pre cyklistov a jazdcov na koňoch.
„Neviem, či je to správne. Pokiaľ sa zdržujú len na ceste, nič zlé nerobia. Zvyšovanie kondície pohybom v prírode treba naopak podporiť. Treba nájsť symbiózu medzi faunou, flórou a ľuďmi,“ zamýšľa sa starosta Sučian.
Ponúkajú, čo im nepatrí
O neustálom porušovaní zákona v sučianskych lesoch vie i predseda urbárskej spoločnosti Sučany Ján Chorvát.
„Sme bezmocní, aj keď sa polícia snaží robiť opatrenia. Takíto vodiči porušujú zákon o ochrane prírody. Vjazd povoľujeme len užívateľom alebo vlastníkom lesa, ktorí môžu ísť iba po zvážniciach. Nesmú stáť mimo lesných ciest,“ objasňuje Ján Chorvát. Ten má na extrémnych zberačov lesných plodov ťažké srdce. Najhoršie obdobie je vraj od júna do októbra.
„Veď je to smiešne, že niekto verejne ponúka čo mu nepatrí, predáva lesné plody a robí si na tom biznis. A my sa na to len tak pozeráme. Aj za to by mali byť pokuty. Iné je, keď si idete nazbierať iba zo päť litrov pre vlastnú spotrebu,“ hovorí predseda sučianskych urbárnikov.
Zákaz vjazdu cyklistov do doliny považuje J. Chorvát za oprávnený.
„Dolina je dlhá, členitá, aj nebezpečná a ľahko môže dôjsť k úrazu. Čo ak auto naložené drevom vojde do cesty cyklistovi a niečo sa stane? Je to účelová hospodárska komunikácia,“ vysvetľuje predseda urbáru a dodáva, že táto cesta nie je zo zákona vyznačená ako cyklotrasa, a teda nie je určená bicyklistom.
„Všetko si financujeme z vlastných prostriedkov, nikto nám neprispieva ani na spravovanie asfaltovej cesty a jej okolia,“ uzatvára Ján Chorvát.