MARTIN. Niekto prejde okolo nich bez povšimnutia, iní sa pristavia a mrknú aspoň do výkladu, ďalší vojdú dokonca aj dnu a vyberajú, či ponúkajú. Bazáre stále existujú a nájdete v nich aj veľmi veľa vecí, o ktorých si myslíte, že sa už ani zohnať nedajú.
„Tentoraz nekupujem, prišiel som ponúknuť. Doniesol som súpravu tanierov aj s polievkovou misou. Doma to už nepotrebujeme a je mi to ľúto vyhodiť. Zárobok žiadny nečakám, ale možno sa tieto veci niekomu zídu,“ povedal starší pán z Martina.
Najviac lákajú starožitnosti
Za polhodinu sa v bazáre premlelo asi päť ľudí. „Hľadám staré rámy na obrazy,“ vysvetľovala mladá Martinčanka. Ďalší kupujúci sa prišiel spýtať na „raiben“ mašinu, iný hľadal kľučky na dvere a aj ich našiel.
„Najväčší záujem je o starožitnosti, zákazníci vyhľadávajú aj drevené dekorácie na chalupy, ako sú kolovrátky, korytá. V poslednom čase sa dobre predáva krištál. Ľudia však kupujú aj hudobné nástroje, niekedy aj bicykle. Je to rôzne a často to závisí aj od toho, aká je práve sezóna,“ povedala Jarmila Stredáková, ktorá sa bazáru venuje už dvanásť rokov.
„Ani neviem, ako som sa k tomu dostala. Začal s tým manžel a ja pokračujem,“ zasmiala.
Skúsená predavačka má rada staré dobré veci, ktoré pochádzajú z bývalého Československa.
„Raz darmo, made in Czechoslovakia bola kvalitná značka. Potešia ma aj veci z vidieka, rôzne pomôcky do kuchyne či záhrady,“ vymenovávala Jarmila Stredáková.
Raj pre zberateľov
Do bazáru často zavítajú aj rôzni zberatelia. Hľadajú staré veci, ktoré sú predmetom ich záujmu.
„Chodí k nám aj Janko Maruňák. Ten, ktorý má známu unikátnu zbierku žehličiek. Veď aj vy ste o nej písali. Iní zas zbierajú staré rádiá, fotoaparáty či rámy na obrazy,“ zamyslela sa predavačka.
V regáloch sme si okrem výbavy do kuchyne, keramiky, sošiek, lámp, kobercov, starej elektroniky všimli aj gramofóny, pričom v ponuke bola aj hromada platní z domácej i zahraničnej produkcie. Na vrchu sa vynímala dlhotrvajúca platňa skupiny Olympic s pesničkami Kanagon alebo Jako za mlada. Úsmevný pohľad je aj na „dosku“ Darinky Rolincovej s jej detskými hitmi. Prehliadnúť sa nedali ani platne zlatých slávic – Hany Zagorovej či Petry Janú. Ale vybrať sa dalo aj z vážnej hudby, či z hovoreného slova. Do oka vám rýchlo padnú obaly s takými majstrami ako Miloslav Horníček či dvojicou Lasica – Satinský.
„Nebudete veriť, ale platne sa znovu predávajú. Ľudia zháňajú pesničky zo šesťdesiatych, resp. sedemdesiatych rokov. Najžiadanejší je asi Pavol Hammel. Vidno, že na staré časy radi spomíname. A bazár ich každému chtiac-nechtiac pripomína,“ zakončila rozprávanie Jarmila Stredáková.