MARTIN. Stredná odborná škola dopravná Martin - Priekopa dosiahla ďalší prenikavý úspech. Zapojila sa do celosvetového projektu „Môj nápad – moja iniciatíva“, v rámci ktorého predstavila svoje svetielkujúce in-line korčule. Tento nápad zaujal natoľko, že v konkurencii vysokých a stredných škôl z celého sveta sa dostal medzi desiatku finalistov.
Dostali sa medzi najlepšie tri z Európy
„Celkovo sme skončili na fantastickom 9. mieste, pričom vo finálovej desiatke bola vrátane nás len trio škôl z Európy,“ netají spokojnosť Jarmila Matejčíková, riaditeľka Strednej odbornej školy dopravnej Martin - Priekopa.
Nápad, ktorý sa bez problémov dá zrealizovať v bežnej školskej dielni a náklady na nákup potrebného materiálu nepresiahnu ani päť eur, vznikol približne pred tromi rokmi. Prišla s ním pedagogička Alena Haštová. Je založený na jednoduchom princípe, keď malé dynamo premieňa rotačnú energiu kolieska korčule na svetlo.
„Aj keď sme prvý krát použili len staré korčule, nápad zaujal. Bolo však jasné, že tomu ešte niečo chýba,“ vracia sa na úplný začiatok Alena Haštová.
Preto sa rozhodla osloviť martinskú radnicu, aby sa stala akýmsi garantom projektu.
„Keď som pozerala na staršie projekty, ktoré v súťaži uspeli, vedela som, že okrem nápadov, ktoré dokážeme uskutočniť a prezentovať, potrebujeme aj partnerov na spoluprácu,“ vysvetľuje stredoškolská učiteľka.
Nápad čo zapáli všetkých
Svetielkujúce korčule tak na akciách organizovaných mestom spoznávalo stále viac ľudí. Jednoduchý, ale o to kreatívnejší, nápad si rýchlo získaval nových sympatizantov.
„Predvádzali sme ich aj mestským policajtom. Mala som strach, či niekto vôbec príde, pretože akcia sa konala za súmraku, aby sa naplno ukázal svetelný efekt. Keď som videla, že študentov neodradil dážď, rodičia priviezli svoje deti až od Žiliny a aký pozitívny ohlas mal nápad u policajtov, bolo mi jasné, že ideme správnou cestou.“
Celá vec už v súčasnosti nie je len o svetielkach, ktoré na korčuliach zvyšujú bezpečnosť majiteľa, ale cez ich prezentáciu na verejnosti sa začalo zvyšovať povedomie najmä mladých ľudí v oblasti bezpečnosti.
„Získali sme tým pridanú hodnotu, ktorá nám v súťaži určite pomohla konkurovať najlepším,“ myslí si Alena Haštová, bez ktorej zanietenia by chýr o svetielkujúcich korčuliach pravdepodobne neprekročil hranice Slovenska.
Ešte nie je všetkým dňom koniec
Do projektu za začalo zapájať čoraz viac študentov školy. Niektorí montujú svetielka na korčule, druhí zas pri predvádzaní na nich jazdia. Ďalší rozdávajú na akciách propagačné letáčiky či rôznymi spôsobmi pomáhajú pri organizácii.
„Nie je to, ako pri väčšine súťaží, len o jednom či dvoch najlepších žiakoch. Nám sa podarilo zaangažovať desiatky detí. Takýmto spôsobom si budujú vzťah k svojej škole, zároveň cez projekt začínajú rozmýšľať o veciach súvisiacich s verejným životom. Takéto niečo je ešte cennejšie ako spomínané 9. miesto, ktoré sa nám podarilo vybojovať,“ dopĺňa svoju kolegyňu riaditeľka školy Jarmila Matejčíková.
Už teraz je jasné, že dobrý nápad sa bude rozvíjať aj v budúcnosti. Študenti napríklad rozmýšľajú o zlepšení celkového dizajnu či špekulujú, ako umiestnia na korčule nabíjačku, kde by sa dali dobiť baterky.
V najbližšom čase však chcú v Priekope pre ľudí pripraviť zaujímavú akciu. Každému, kto bude mať záujem, bezplatne namontujú na korčule bezpečnostné svetielko.
„Martinská radnica nám sľúbila finančnú pomoc, takže veríme, že zase raz spoločne pomôžeme dobrej veci,“ dodala Alena Haštová.