MARTIN. Mesto chcelo Stavbu roka 2003 v októbri 2012 predať vo verejnej súťaži za najmenej milión eur, nikto však nemal záujem. Primátor Andrej Hrnčiar pripúšťa, že mesto sa bude musieť zamyslieť nad radikálnym znížením vyvolávacej ceny, prípadne uvažovať nad lacnejším prenájmom, rozhodnutie však chce nechať na nové zastupiteľstvo. Za vysokými prevádzkovými nákladmi skleneného Milénia je prehrievanie budovy v lete a nedostatočná izolácia sklenených tabúľ v zime.
„Budova Milénia je problém, ktorý sa nedá len tak ľahko vyriešiť. S návrhmi, ktorými sme to chceli riešiť, napríklad nejakými vonkajšími tienidlami, nesúhlasili autori projektu, pretože budovu projektovali ako transparentnú, teda, že je tam priehľad z jednej strany na druhú,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.
Mesto už skúšalo predaj i prenájom a zvažovalo aj zbúranie. „Kedysi, keď bol reálny záujemca o predaj, tak to mesto nechcelo predať a v neskoršej súťaži to nikto nechcel kúpiť. O prenájom záujem nie je. V hre boli všetky varianty, aj zbúranie. V súčasnosti je ale Milénium už aj akýmsi symbolom mesta a neviem si teda predstaviť, že by sme sa priklonili k jeho zbúraniu,“ povedal Hrnčiar s tým, že pri hľadaní riešenia budú rozhodujúce prepočty. „Všetko je to otázka ceny. Zrejme sa budeme musieť zamyslieť nad tým, či by tá cena nemala byť radikálne nižšia, lebo mesto v konečnom dôsledku na tom aj tak zarobí a to tým, že nebude doplácať na každoročnú prevádzku,“ dodal martinský primátor.
Bežná prevádzka a údržba Milénia si každoročne vyžaduje najmenej 30-tisíc eur, trojposchodová sklenená Stavba roka 2003 má totiž technologické problémy. Cez leto sa teplota v budove šplhá k 40 stupňom a úrad verejného zdravotníctva preto v roku 2007 konštatoval, že objekt nespĺňa základné hygienické štandardy. Podľa architektov, ktorí pešiu zónu a Milénium navrhovali, klimatizácia a sklený obvodový plášť nespĺňajú projektované parametre. Aktuálny havarijný stav, keď do podzemnej časti budovy zateká, si vyžiada celú budovu obkopať a nanovo zaizolovať. Hrnčiar hovorí, že nepôjde o lacnú záležitosť, navyše pripomína, že pre túto opravu sa bude musieť rozobrať časť čerstvo zrekonštruovanej pešej zóny.
Netradičná sklená kocka uprostred Divadelného námestia stála mesto 50 miliónov slovenských korún (1,66 milióna eur). Architektonická dominanta turčianskeho regiónu mala prispieť k dotvoreniu a zatraktívneniu martinského námestia. V suteréne budovy sú verejné toalety, v nadzemných priestoroch je momentálne kaviareň, v minulosti tam fungovala aj turistická informačná kancelária a galéria.