MARTIN. Na rozdiel od medializovaných informácií z iných miest, ktoré uvažujú, alebo sa už aj rozhodli, zatvárať základné školy, v Martine takéto rozhodnutie nehrozí. V základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta síce došlo k zníženiu počtu tried o dve oproti minulému školskému roku, ale počet žiakov v školách sa znížil len o sedem. Aj perspektíva udržania škôl je dobrá do prvých ročníkov zapísali o 73 žiakov viac ako odišlo deviatakov, v súkromných a cirkevných školách, ktorých je na území mesta päť, je to o 43 viac. Najväčší štatistický skok v záujme urobila Evanjelická spojená škola – štúdium tu skončili traja deviataci, do prvého ročníka rodičia zapísali 57 detí.
Problémom zo školských zariadení pod zriaďovateľskou pôsobnosťou mesta sa ešte začiatkom septembra ukazovalo Centrum voľného času Kamarát v Martine. Negatívnu víziu spôsobila najmä predbežná informácia z konca minulého školského roka, ktorá napovedala, že viaceré základné školy nebudú s centrom spolupracovať, lebo sa predpokladala zmena legislatívy. „K nej ale nedošlo, a tak sa základné školy vzdali svojich plánov organizovať si záujmovú činnosť sami prostredníctvom vzdelávacích poukazov,“ informovala hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.
Po zbere štatistických údajov v septembri sa ukázalo, že počet záujmových útvarov v centre klesol na 110 z minuloročných 121, v ktorých bude svoj záujem rozvíjať takmer 1 700 detí, čo je približne o dvesto menej ako v minulom školskom roku. V Kamaráte, kde si v minulom školskom roku pripomenuli 55 rokov od začiatku svojej činnosti, si ale uvedomujú, že rapídny pokles členov a útvarov by mohol vážne ohroziť existenciu centra. Preto sa tu začali orientovať na inú klientelu, ako sú výlučne žiaci základných škôl. Ako nás informovali z martinskej radnice, pre deti materských škôl začínajú organizovať Martinskú škôlkársku univerzitu a medzi novinky budú patriť aj víkendové podujatia pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia.
„Problémom zostáva ale naďalej výber členských poplatkov za deti z obcí,“ uzatvára hovorkyňa. Na ich záujmovú činnosť v martinskom centre má prispievať obec, v ktorej majú trvalý pobyt. „Takýchto detí je v Kamaráte približne tristo a pravdepodobnosť, že obce na ne prispejú dotáciou, je neistá,“ zdôraznila.
Potvrdila nám to aj riaditeľka CVČ Alena Leštinská. „V minulom roku sme žiadali štyridsať obcí v Turci, aby prispeli na svoje deti v centre. Prispelo len deväť z nich. Peniaze na ne pritom od štátu dostávajú, no nie sú účelové viazané a je len na vôli vedení obcí, kam ich posunú. Predpokladám, že uprednostňujú vlastné školské a predškolské zariadenia,“ uvádza s dovetkom, že tým ohrozujú finančnú stabilitu centra, ktorého budúcnosť sa aj preto zneisťuje.
Nedostatočný výber členských príspevkov je ale len jedna strana mince prežitia CVČ Kamarát. Druhou je istota, že pri súčasnej výške dotácie nedokáže udržať svoju existenciu len s deťmi, ktoré navštevujú kamennú budovu. „Potrebuje elokované pracoviská, lebo aj pre rodičov je pohodlnejšie mať svoje dieťa v útvare, ktoré je bližšie jeho bydlisku. Chce to ale peniaze na nájom,“ uvádza sa v stanovisku martinskej radnice.
„Elokované pracoviská sme už otvorili v základných školách na Gorkého, Dolinského, Mudroňovej, Stodolovej ulici, v ZŠ A. Dubčeka, SZŠ Tomáša Zanovita, v posilňovni Vons Gym, v telocvični na Východnej ulici, ale aj u tanečníkov v PegaFun-e a v priestoroch tanečnej školy na Michaelliho ulici,“ vymenúva Leštinská a dopĺňa, že v jednotlivých pracoviskách je aj viacero krúžkov, do ktorých deti môžu chodiť.
Prežiť by mali. „V tomto školskom roku áno,“ predpokladá riaditeľka. No pripomína podmienky: „Ak sa nezmení systém financovania a výška dotácie od mesta, ale aj spôsob použitia vzdelávacích poukazov. Ešte stále je v hre aj zmena legislatíva. Viem, že sa bude otvárať, čo asi umožní organizovať záujmovú činnosť aj v základných školách. Potom bude mať zachovanie činnosti v CVČ Kamarát viac otáznikov ako teraz,“ uzatvára.