MARTIN. Bola to veľká sláva. Na Národnom cintoríne v Martine sa vo štvrtok zišli známi športovci – slovenskí olympionici, ktorých človek nestretáva každý deň, aby spolu s predstaviteľmi mesta Martin a Žilinského kraja odhalili Národný pamätník olympionikov. Dielo architekta Mojmíra Vychodila uzrelo svetlo sveta takmer do roka od položenia základného kameňa. Jeho základným motívom sú olympijské kruhy, pričom dominantou pamätníka je päť gúľ zo slovenskej žuly. Tie sú umiestnené na vyvýšenom čiernom podklade. Súčasťou pamätníka sú aj dlaždice s menami 24 zosnulých slovenských športovcov, ktorí na olympiádach vo farbách Uhorska, Československa a Slovenska získali medaily.
Martin uprednostnili pred hlavným mestom
Mesto Martin prišlo s návrhom, aby sa pamätník postavil na Národnom cintoríne a vyčlenilo naň zo svojho rozpočtu 20-tisíc eur. Pôvodne v hre bola aj Bratislava a Vysoké Tatry. Ďalšie peniaze sa zhromaždili z verejnej zbierky a s príspevkov Medzinárodného i Slovenského olympijského výboru.
„Pamätník je skromný, dôstojný a kultivovaný. Presne taký sme chceli. S myšlienkou postaviť ho prišiel olympijský medailista vo volejbale Bohumil Golian a po jeho smrti sa stal motorom realizácie bývalý veliteľ ASVŠ Dukly Banská Bystrica Ivan Čiernik,“ povedal František Chmelár, predseda SOV, ktorý nezabudol poďakovať aj Martinčanom za obrovské úsilie a podporu.
Nechýbal Martikán či Barteková
Na slávnostnom odhalení pamätníka sa zúčastnilo množstvo športovcov a olympionikov, bývalých aj súčasných, a to nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Rakúska a Maďarska.
Pocta odhaliť pamätník pripadla futbalistovi Antonovi Urbanovi, volejbalistovi Jozefovi Labudovi, atlétke Eve Šuranovej, sankárke Márii Jasenčákovej, vodnému slalomárovi Michalovi Martikánovi a strelkyni Danke Bartekovej.
„Veľmi si to vážim a ďakujem za to, že som tu dnes mohol byť. Teším sa z toho, že sa myšlienka postaviť pamätník ujala, je to vyjadrenie vďaky slovenských športovcom, ktorí reprezentovali alebo ešte stále reprezentujú našu vlasť. A môže byť aj inšpiráciou pre mladú generáciu, veď na vizitkách sú mená veľkých osobností s krásnymi a úspešnými príbehmi,“ povedal dvojnásobný olympijský víťaz vo vodnou slalome Michal Martikán.
Oheň na pamiatku športovcov zapálil dvojnásobný držiteľ olympijských bronzových kovov a predseda komisie športovcov SOV Jozef Gönci, ktorý v Atlante v roku 1996 získal prvú olympijskú medailu pre Slovensko v ére samostatnosti.
„Teší ma, že mi oheň nezhasol a všetko dobre dopadlo,“ zažartoval úspešný olympionik.
„Pamätník je vzácnym symbolom nielen pre nás športovcov, ale pre všetkých Slovákov, ktorí nám držia palce a sú hrdí na naše úspechy,“ doplnil Jozef Gönci.
S odhalením pamätníka bola spokojná aj Danka Barteková, ktorá je najmladšou členkou Medzinárodného olympijského výboru.
„Je to pekný spôsob, ako sa poďakovať a vyjadriť úctu všetkým našim reprezentantom. Určite bude vyhľadávaným miestom všetkých návštevníkov Národného cintorína.“
Aj Turčania prispeli do olympijskej zostavy
Do olympijskej zostavy viackrát prispeli aj Turčania. Fanúšikovia si určite pamätajú na strelcov Ivana Némethyho, Pavla Koppa, hokejistov Ota Haščáka, Zdena Cígera, Róberta Švehlu, atlétku Luciu Klocovú a aj na Štefana Balošáka, ktorý štartoval na olympiáde v Atlante, kde v behu na 400 m vytvoril slovenský rekord. Úspešný atlét, v súčasnosti riaditeľ Správy športových zariadení mesta Martin, nemohol pri odhalení pamätníka chýbať.
„Mnohí športovci svojimi výkonmi na olympiáde robili dobré meno našej krajine vo svete. Preto si zaslúžia nielen obdiv, ale aj úctu a poďakovanie. Pamätník takéto niečo zrejme najlepšie na dlhé roky vystihuje. Teším sa z toho, že sa postavil v Martine, určite si ľudia nájdu k nemu cestu a budú naň hrdí,“ myslí si Štefan Balošák.