Poslanci rozhodujú o tom, či majú byť v školských bufetoch sladkosti. Ak by ste v nich nakupovali, akú ponuku uprednostníte?
ALEXANDER LILGE, viceprimátor Martina
Zavedenie zdravého stravovania v školských bufetoch má svoje opodstatnenie. Nestačí však, aby len bufety na školách boli orientované na správnu výživu, keď si deti budú nosiť nezdravú z domu, alebo kupovať ju v obchodoch cestou do školy. Namieste je preto permanentná osveta. Rozhodnúť, aký tovar má, či nemá byť v školských bufetoch, ponechajme odborníkom, hoci aj medzi nimi sa názory na tento problém rôznia. Nemyslím si, že by v ponuke mali chýbať niektoré sladkosti, ktoré v primeranej miere a pri adekvátnom výdaji energie nemôžu byť chybou. Pokiaľ ide o naše deti, uprednostňovali sme ovocie a výrobky domácej kuchyne a tento zvyk sa prenáša i na vnukov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
JURAJ STAHL, podnikateľ
Ja osobne som školské bufety nezažil. Asi by to bolo pre nás príjemné spestrenie. Správne stravovanie, myslím, nezáleží len od ponuky školského bufetu. Deti, ktoré si chcú kupovať sladkosti, čipsy, si ich môžu kúpiť aj inde, nie sú odkázané na školský bufet. Všade okolo nás sú reklamy na čokolády plné mlieka, cukríky plné vitamínov. Čo tak najprv zákonne upraviť takéto klamanie a ohlupovanie? A až potom následne deťom vysvetľovať, ako sa stravovať, z čoho je obezita a iné choroby, ktoré vznikajú z nesprávneho stravovania.
JÁN TOPERCER, ekológ
Zdravú. Ale ešte viac by som uprednostnil zdravý dopyt, nedeformovaný ani lobingom veľkých nadnárodných či národných firiem, ani zlobovanými politikmi, ktorí ľavicovú vodu kážu a pravicovú kolu pijú.
MIROSLAV BARTOŠ, výtvarník, spisovateľ
Poslanci by sa mali venovať závažnejším spoločenským problémom, aj keď školstvo je ním už dlhodobo. Riešenie sladkostí v školských bufetoch treba nechať rodičom, žiakom a školám, ktoré majú vlastné poradné orgány: školská rada, rada rodičov, školský parlament, pedagogická rada... ( žiaľ, zadúša ich formalizmus). Opäť sa politika snaží vstupovať do rodín a škôl podobne, ako si to pamätáme z minulého režimu, a to je neprípustné. Treba zvýšiť životnú úroveň obyvateľstva a nebude treba vymýšľať čoraz trápnejšie obmedzenia a pokrytecky prejavovať záujem o zdravý vývoj detí. Nám stačil na desiatu chlieb s maslom a jablko, keď škola pridá čaj, niet čo riešiť.
PETER CABADAJ, manažér kultúry
Za mojich čias v základnej a strednej škole bufety neboli. Iba jedálne s ťažko zabudnuteľným pripečeným bonusom. Asi som chodil do nesprávnych a nevďačných škôl... Ak chcú dnes poslanci z bufetov vylúčiť sladkosti, treba v tom hľadať niečo horké, kyslé a zlomyseľné. Alebo platí, že sa vyššia moc rozhodla skoncovať so „sladkým životom“ v našich finančne poriadne podvyživených školách. Ja osobne by som na mieste žiakov v bufete uprednostnil nákup bielych rukavičiek. Tie totiž čierny humor nezvykne mať rád. A keby náhodou poslanci zakázali aj tento druh tovaru, žiaci dostanú skvelú lekciu do života. Naučia sa lepšie znášať porážky, aby ich niekedy v budúcnosti neporazilo od radosti, že si kdesi úspešne ukradli „kus cukru“.
IGOR LIBO, stredoškolský pedagóg
Nejdem riešiť ponuku v školských bufetoch. Jeden z dôvodov prečo poslanci začali diskutovať o bufetoch bol ten, aby sa zastavil doterajší trend obezity u školopovinných detí a mládeže, a aby sa zároveň dosiahlo to, že deti budú v strave prijímať viac výživných a zdravých potravín. Mám iné dva návrhy pre pánov poslancov. Prvý - skvalitniť podmienky pre telesnú výchovu a športovanie v školách. Nekvalitné ihriská, zatekajúce telocvične ani škvarové atletické dráhy totiž žiakov k športovaniu nepritiahnu. Druhý - zlepšiť vybavenia školských kuchýň a jedální, prehodnotiť normy ministerstva školstva s ponukou jedál a tiež zvážiť to, či sa dá v ŠJ za cca. 1,30 € variť v dostatočnej kvalite a množstve. Ak sa vyriešia tieto dva problémy, tak s obezitou detí sa bude bojovať ľahšie a bufety už nikoho zaujímať nebudú.
ZLATICA HOLUBOVÁ, predsedníčka PD Gader Blatnica
Nikdy ma asi neprestane udivovať, čo všetko naši poslanci sú a naopak nie sú schopní riešiť. Svoje dieťa chcem vychovávať ja a nie poslanec. Bodka. Pamätám si, že som z domu mávala zabalenú zdravú desiatu, v bufete som si kúpila sladkosť, ktorú som dokázala po škole niekoľkokrát vybehať.
PETER LISOŇ, prednosta ŽST Vrútky
Je to zbytočné mrhanie časom a energiou. O stravovanie svojich ratolestí sa majú postarať v prvom rade rodičia, ak sú dostatočne zodpovední.
Autor: VL, KP, AD, RB