MARTIN. Oživili dávno zabudnuté jazierko v Košútoch, ktoré sa ako jediné v Martine nachádza v susedstve sídliska. Partia dobrovoľníkov sa neštítila chopiť ťažkej práce a ešte začiatkom jari začala čistiť jazierko, ako aj jeho zanedbané okolie. Vodnú hladinu už takmer nebolo vidieť, bola plná bahna a kompletne zarastená vrbinami, aj inváznymi rastlinami. Nevábny vzhľad navyše dokresľoval obrovský neporiadok, všadeprítomné odpadky a priestor bol na pohľad nebezpečný.
Cesta zarúbaná
Starší Martinčania si azda pamätajú na časy, keď si v košútskom jazierku veselo plávali kačky a v zime sa tu s obľubou korčuľovali deti i dospelí.
Nikým neudržiavaný priestor je ale dnes už minulosťou. Prvotné práce si však vyžiadali veľa fyzickej námahy.
„Bola to hotová džungľa. Museli sme začať klčovaním, všetko presvetliť, vykosiť, odstrániť húštiny, náletové dreviny, vybudovať prístupové chodníky. Odpadom sme doposiaľ naplnili až štyri veľkokapacitné kontajnery a ďalšie dva ešte určite vyvezieme,“ opisuje ťažký začiatok Dušan Kubička, jeden z iniciátorov projektu a dodáva, že v okolí jazierka sa dokonca nachádzajú vzácne rastliny a biotopy európskeho významu.
Aby sa mohli chlapi dostať do jazera a dôkladne ho vyčistiť od nánosov blata, museli z neho najskôr odčerpať vodu.
„Pôvodne sme chceli vyčistiť spodnú hmotu až do hĺbky 30 až 50 centimetrov, ale keď nám aj na tretí pokus znova zapadol bager a nevedeli sme ho dostať von, upustili sme od toho. Oblečení v neoprénoch sme to dočisťovali ručne aspoň zvrchu, pokiaľ sa dalo,“ približuje komplikácie Dušan Kubička.
Okukovanie vystriedala pomoc
Až po týchto prácach mohlo dôjsť na rad osádzanie prítokovej, aj odtokovej rúry a osadenie ventilov, aby sa dala výška vody regulovať.
Počas trojmesačných prác priložilo ruku k dielu až vyše sto brigádnikov, medzi ktorými bolo mnoho ľudí zo sídliska, záhradkári z priľahlých chatiek, pomohli tiež priekopskí hasiči, poslanci i zamestnanci radnice. Podľa slov D. Kubičku niektorí najskôr chodili na výzvedy, že aké práce to pri jazierku vlastne prebiehajú, ale potom sa ochotne zapojili do roboty.
Spustošené jazierko chodil pravidelne čistiť aj Dušan Bitušík z Košút, ktorý má v priľahlej záhradkárskej oblasti svoju chatku.
„V Košútoch bývam už 35 rokov a povedal som si, že je takáto brigáda je výborný nápad, tak som sa zapojil. Jazero bolo zarastené, aj smrdelo a teraz sa celkom zmenilo na nepoznanie. Je to paráda,“ pochvaľoval si aktívny senior. Keďže chodí pravidelne na svoju neďalekú chatku, stal sa z neho neoficiálny správca tejto vodnej hladiny.
„Chodím sem na obhliadku každé ráno a večer. Veď som na dôchodku a toto jazierko je moja srdcovka. Už sa sem nasťahovalo asi 30 kačiek, žaby i korytnačky. Priestor doslova ožíva a aj ľudia si budú mať kde chodiť odpočinúť. Som rád, že takéto miesto vzniklo,“ teší sa Dušan Bitušík, ktorého bolo často vidieť s fúrikom v rukách, ako upravuje chodníky okolo jazera.
Dôležité bolo totiž spevnenie brehov riečnym štrkom, aby sa neprebárali.
Z tabúľ sa veľa dozviete
V novovzniknutej oddychovej zóne už brigádnici osadili aj štyri lavičky a dve informačné tabule. Z nich sa návštevníci dozvedia podrobnosti o lokalite, živočíchoch a rastlinách, ktoré sa tu vyskytujú a nechýbajú ani fakty z histórie a osídlení Atilovho pahorku.
Práce síce skončia tento piatok, no ako povedal Dušan Kubička, ľudia už teraz za ním chodia s nápadmi, ako by sa dal tento priestor ešte viac skrášliť.
„Vedia si tu predstaviť napríklad rôzne mostíky, takže s úpravami sme ešte neskončili a o rok pokračujeme. Tak ako sa postupne menil vzhľad jazierka, menilo sa aj vnímanie ľudí. Chodili za nami, chválili robotu, že presne takto si to predstavovali. Boli skrátka spokojní,“ spomína reakcie D. Kubička.
Pochvalné komentáre sa objavili aj na sociálnej sieti.
„Klobúk dolu, parádna práca,“ uznanlivo povedal Vladimír Jančovič. „Nádherný kus roboty,“ pripojil názor Róbert Hartl.
Celkové práce, náradie a materiál stáli zatiaľ štyritisíc eur, ktoré sa podarilo zohnať z Nadácie Ekopolis.
„Výbor mestskej časti taktiež prispel sumou štyritisíc eur a mesto Martin podporilo projekt čiastkou dvetisíc eur,“ zhrnula hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.