MARTIN. Pokým rozprávky Dobšinský s nadšením zbieral putovaním malebnými regiónmi Slovenska, Hložník ich s nie menším nadšením ilustroval. Slovenská národná knižnica teraz núka prostredníctvom národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív možnosť listovať si a čítať prvé vydania slovenských rozprávok a povestí.
Spisovateľ a zberateľ ľudovej slovesnosti Pavol Dobšinský (6. 3. 1828 - 22. 10. 1885) zhromažďoval a zapisoval originálne príslovia, porekadlá, hádanky, piesne, hry, obyčaje a povery počas celého svojho života. K jeho dedičstvu patrí súbor 64 rozprávok v šiestich zošitoch pod názvom Slovenské povesti, ktoré krátko pred smrťou doplnil vydaním 90 rozprávok v ôsmich zošitoch pod názvom Prostonárodné slovenské povesti. Jeho spísané práce sa dočkali niekoľkonásobných vydaní doma i v zahraničí.
Silný vzťah k svetu fantázie a rozprávok môžeme vnímať v dielach mimoriadne činorodého výtvarníka Vincenta Hložníka (22. 10. 1919 - 10. 12. 1997). Obe osobnosti spája práve spoločné dielo. Hoci sa nikdy nemali šancu stretnúť zoči-voči, práve Vincent Hložník sa stal vďaka svojim kresbám sprievodcom slova, ktoré na papier zvečnil Pavol Dobšinský.
„Výtvarník, ktorý ilustroval viac ako 300 kníh rôznych žánrov pre viaceré vekové skupiny detí, mládeže a dospelých, staval svoje kresby na grafickej podpore textu. A tak Pavla Dobšinského a Vincenta Hložníka spája mimoriadne pôvabné dielo - 1. zväzok Prostonárodných slovenských povestí vydaný v roku 1947,“ osvetlila spojitosti K. Krištofová.
Dokonca aj Literárne múzeum SNK má vo svojom fonde 206 múzejných zbierkových predmetov Vincenta Hložníka. „Významný výtvarník je so Slovenskou národnou knižnicou spojený aj staviteľsky. Sídelná budova SNK sa od roku 1975 pýši nad hlavným vchodom pôsobivým reliéfom z dielne tohto majstra,“ doplnila generálna riaditeľka SNK.
Autor: Zuzana Stančíková