MARTIN. Prevozom telesných pozostatkov Slovákov, ale i Čechov zo zahraničia sa už trinásť rokov venuje spoločnosť Silencia z Martina.
„Ročne urobíme v priemere 55 prevozov zo zahraničia. Tento týždeň riešime dva. Jeden z Izraela a druhý zo Švédska,“ hovorí konateľ firmy Ivan Fontáni.
Počas dlhoročnej praxe zabezpečili prevozy takmer z každého kúta sveta. Napríklad z Ghany, Bangladéša, Južnej Kórey, Nepálu či Austrálie. Silencia tiež zabezpečovala prevoz dvoch Češiek Moniky a Klárky z Egypta. Išlo o mediáne známy prípad, keď matka s dcérou zomreli za podozrivých okolností počas letnej dovolenky v Hurgade.
Rus nerozumel Rusovi
Niekedy býva pri zabezpečovaní prevozu problémom jazyková bariéra. Ivan Fontáni si spomína na prípad, keď mali previesť pozostatky z Kaukazskej oblasti. Museli sa spojiť s dedinou, kde o internete ešte nechyrovali, nemali tam fax len klasický telefón.
„Spolupracujeme s človekom, ktorý sa narodil a žil v Rusku a materinský jazyk ovláda dokonale. Lenže chlapík na druhej strane linky rozprával takým dialektom, ktorému nerozumel ani on. Preto sme museli kontaktovať nášho partnera v Moskve. Ten naštartoval svoje auto a odišiel zobrať telo priamo na Kaukaz. Po tom, ako ho doviezol do Moskvy, sme už zabezpečili jeho leteckú prepravu na Slovensko.“
Podľa Ivana Fontániho by sa ľudia mali pred cestou do zahraničia poistiť, a keď sa im prihodí nešťastie, hneď kontaktovať poisťovňu. Tragédiu jednej našej rodiny tráviacej dovolenku na Sicílii zneužili domáci podnikavci a ponúkli im pohrebné služby. Len za truhlu si potom vypýtali 8-tisíc eur, pričom telo zosnulého boli ochotní vydať len po zaplatení premrštenej sumy.
„Nevravím, že to všade dopadne takto. Jednoznačne však odporúčam okamžite kontaktovať poisťovňu, ktorá začne situáciu riešiť. Na mieste udalosti netreba radšej objednávať žiadne služby ani nikomu nič podpisovať,“ upozorňuje.
Každý prevoz je iný
Veľmi náročné na vybavenie všetkých formalít sú prevozy z Afriky. Inštitúcie tam totiž nefungujú tak, ako sme zvyknutí u nás.
„Sme členmi Svetovej organizácie pohrebníctiev i Európskej federácie pohrebných služieb. Kontakty s partnermi združenými v týchto organizáciách nám pomôžu vyriešiť veľa komplikácií. Nevyhnutná je tiež súčinnosť s konzulátmi. Našou doménou je slušnosť, serióznosť a profesionalita. To, že sa jej držíme, nám tiež už veľakrát pomohlo zvládnuť zdanlivo neriešiteľné situácie.“
Na prevozy z európskych krajín využíva Silencia vlastné auto, ktoré spĺňa najprísnejšie európske normy. Ani v rámci štátov Únie však nemajú všade rovnaké pravidlá. Dokonca ani prevozy z jednej krajiny nie sú vždy úplne rovnaké.
„Napríklad v Nemecku chce úradník od nás overený sobášny list, rodné listy detí zosnulého a tak ďalej. V inom prípade v susedom meste ešte navyše pýtajú aj overené potvrdenie od cintorína, kde bude nebožtík pochovaný. To všetko musíme pripraviť, kým naši kolegovia vyrazia po zosnulého,“ vysvetľuje Ivan Fontáni.
Presadili sa aj v Čechách
Každé telo mŕtvej osoby musí počas prepravy sprevádzať zvláštny dokument (pas pre mŕtvolu) vydaný kompetentným úradom štátu odchodu a takisto sprievodný list, ktorý zas vydáva naše konzulárne oddelenie.
„V pase sú zapísané aj také veci ako ŠPZ auta, ktoré telo preváža či hraničné prechody, cez ktoré bude vozidlo prechádzať,“ dodal Ivan Fontáni.
Spoločnosť Silencia má na slovenskom trhu s prevozmi zo zahraničia dominantné postavenie a robí ich až 90 percent. V susedných Čechách má na trhu 30-percentný podiel.
Kto platí prevoz
V prípade, ak občan disponuje komplexným poistením liečebných nákladov v zahraničí, prevoz jeho telesných pozostatkov zabezpečuje a hradí príslušná poisťovacia spoločnosť. Inak náklady hradí rodina, iná blízka osoba, prípadne vysielajúca organizácia.