Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Zdanlivo banálny problém s garážou sa dostal až na súd

Martinčan Vladimír Polakovič sa pokúša odkúpiť garáž v bytovke, kde vlastní i byt od roku 2007. Jeho sedemročné snaženie zatiaľ ovocie neprinieslo.

Vladimír Polakovič sa už pol roka nevie dostať do garáže.Vladimír Polakovič sa už pol roka nevie dostať do garáže. (Zdroj: ROMAN BREZNIAK)

MARTIN. Ešte v júli 2006 podpísal Vladimír Polakovič s neziskovou organizáciou Matra zmluvu o prenájme garáže s ponukou jej odkúpenia do osobného vlastníctva. Suma, ktorú navrhlo vtedajšie vedenie Matry, sa skladala z ceny garáže a pozemku pod ňou (67 452 Sk – rovnaká cena, ako pre ostaných majiteľov ďalších štyroch garáži v susedstve), záväzku po neplatičoch (20 862 Sk) a investície do opravy stien, podlahy a elektrických rozvodov (3 500 Sk), ktorú uhradil Vladimír Polakovič. Za garáž tak mal zaplatiť spolu 91 814 Sk. Organizácia mala ešte opraviť poškodené a nefunkčné dvere do garáže.

SkryťVypnúť reklamu

Súdny spor trvá už štyri roky

„V auguste 2007 som na základe spomínanej dohody podal žiadosť o odkúpenie nehnuteľnosti. V tom čase už viedlo neziskovku nové vedenie. Byt, ku ktorému patrila garáž, mi odpredali, no nebytový priestor nie. Ešte treba dodať, že predtým som zaplatil záväzok za neplatičov,“ začína rozprávanie Vladimír Polakovič.

Potom nájomca žiadal aspoň o opravu poškodených a nefunkčných dverí na garáži. Tej sa však nedočkal, namiesto toho mu v júli 2010 doručili výpoveď z nájmu.

„Moje argumenty ich nezaujímali, napriek tomu, že som si riadne plnil všetky povinnosti nájomcu. A tak som nevidel inú možnosť, ako sa obrátiť na súd. Ten mi vyhovel, vydal predbežné opatrenie a označil výpoveď za bezdôvodnú,“ pokračuje.

Matra sa však odvolala na vyššiu inštanciu. Tam vytiahla argument, že nemala právo nájomnú zmluvu uzatvoriť, a preto je neplatná.

SkryťVypnúť reklamu

„Doslova povedali, že garáž nemajú v správe. Teraz ale neviem, prečo mi stále posielajú mesačný nájom 40 €, ročné vyúčtovania, na základe čoho mi dali uhradiť záväzok po neplatičoch, či poslali výpoveď z nájmu,“ krúti hlavou.

Súdny spor sa tak ťahá dodnes a v tejto veci by mal martinský okresný súd v dohľadnom čase rozhodovať už tretíkrát.

Susedia pomohli petíciou

So žiadosťou o riešenie situácie sa ešte v roku 2010 Vladimír Polakovič obrátil na vedenie mesta, hlavného kontrolóra mesta, dozornú radu Matry či výbor mestskej časti Martin-Priekopa. V tomto roku žiadal o vyriešenie problému primátora a jeho zástupcu.

„Moje náklady spojené s užívaním garáže stále stúpajú a oproti pôvodne ponúkanej sume na odpredaj som ju preplatil už o 1 800 €,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Poslancov o celom probléme informoval na júnovom mestskom zastupiteľstve. Tam predložil aj podpornú petíciu podpísanú všetkými obyvateľmi bytového domu, aby garáž odpredali jemu. Jeho susedia totiž nechcú, aby ju vlastnila cudzia osoba, pretože sú v nej rozvody plynu, vody a kúrenia, a tak by sa im skomplikoval prístup k nim.

Hľadá sa majiteľ garáže

Posledný list o prerokovanie žiadosti poslal na martinský magistrát v auguste tohto roku. Chcel, aby vo veci rozhodlo mestské zastupiteľstvo, ako o prípade hodnom zvláštneho zreteľa.

Úradníci mu pred pár dňami odpísali. Po prešetrení dospeli k záveru, že kompetentná na priame vybavenie jeho žiadosti je organizácia Matra, a preto jej žiadosť odstúpili.

„Matra na súde tvrdí, že garáž jej nepatrí. Mesto Martin, ktoré organizáciu založilo na to, aby spravovala jeho majetok, zas hovorí, že problém s garážou má vyriešiť práve Matra. Naozaj neviem, čo si mám o tom myslieť,“ krúti hlavou Vladimír Polakovič a pokračuje: „Asi sa spoliehajú na to, že čím dlhšie budú riešenie odďaľovať, tým dlhšie budem platiť neprimerane vysoký nájom. Navyše, platím za garáž, do ktorej sa pre rozpadnuté dvere už pol roka nemôžem dostať. Preto parkujem pred domom a ten, komu uhrádzam nájom, sa napriek viacerým výzvam neunúva prísť ani na obhliadku,“ dodal na záver.

Starý hriech

„Všetko začalo ešte v roku 2006 počas funkčného obdobia predchádzajúceho vedenia martinskej radnice i starého vedenia neziskovej organizácie Matra. Môj predchodca s ním 26. apríla 2007 uzatvoril nájomnú zmluvu na garáž,“ otvára tému Ján Gallo, riaditeľ neziskovej organizácia Matra. „Keď Vladimír Polakovič požiadal o odkúpenie tejto garáže, tak Matra, už pod mojím vedením, požiadala renomovanú spoločnosť JHS o vypracovanie znaleckého posudku. Len v takom prípade totiž mohla byť garáž odpredaná. Znalecký posudok určil cenu 3 590 € (108 152,34 Sk).“

Kameň úrazu, cena garáže

Vladimír Polakovič s cenou nesúhlasil s odôvodnením, že sa „dohodol“ s predchádzajúcim vedením na sume 67 452 Sk a len za ňu je ochotný garáž kúpiť. „Doteraz neviem, ako bola táto čiastka stanovená, pretože na spomínanú garáž nebol predtým vypracovaný žiadny znalecký posudok. Keďže Vladimír Polakovič odmietal odkúpiť garáž za cenu určenú znaleckým posudkom a Matra nemôže svojvoľne znížiť cenu, doručila mu výpoveď z nájmu,“ pokračuje Gallo. Následne mohla byť garáž v zmysle zákona odpredaná iným vlastníkom bytov v bytovom dome alebo s ich súhlasom tretej osobe za cenu určenú znaleckým posudkom. „Susedia sa tak nemusia báť, že by ju bez ich súhlasu kúpil niekto iný,“ ubezpečuje riaditeľ.

Rozmotávanie nitiek

Vladimír Polakovič napadol žalobou výpoveď z nájmu na súde ako neplatnú prostredníctvom svojho právneho zástupcu. „Vtedy sa nám začali otvárať oči. Jeho právny zástupca totiž v čase, keď bola uzatvorená zmluva o nájme garáže, mal uzatvorenú zmluvu o právnej pomoci s organizáciou Matra. Taktiež bol v tom čase členom bytovej komisie, ktorá rozhodovala o prideľovaní nájomných bytov organizáciou Matra. Nájomná zmluva na garáž bola napísaná jednostranne výhodne v prospech nájomcu s tým, že ju fakticky nie je možné vypovedať, pretože v zmluve o nájme nebytového priestoru (garáže) na dobu neurčitú boli dohodnuté také výpovedné dôvody, ako pre zmluvu uzatvorenú na domu určitú,“ odkrýva kauzu predstaviteľ Matry.

Dlhý súdny spor

„Súdny spor trvá už štyri roky a nerád by som ho komentoval, kým neskončí. Ďalším dôvodom je, že žalovanou stranou nie je Matra, ale mesto Martin,“ pokračuje riaditeľ a dodáva, že treba vysvetliť aj to, prečo stále Matra žiada od Vladimíra Polakoviča nájomné.

„Súdny spor stojí na posúdení predbežnej otázky, či nájomná zmluva na garáž bola platná, alebo nie. Keď ju totiž bývalé vedenie Matry podpisovalo, nemalo garáž odovzdanú mestom do svojej správy. Ak súd rozhodne, že zmluva je platná, Matra žiada nájomné oprávnene. Ak rozhodne, že je neplatná, nájomné patrí mestu Martin,“ argumentuje a pripomína, že inak by Vladimír Polakovič užíval majetok mesta bezplatne, čím by sa bezdôvodné obohatil. „Tu treba tiež pripomenúť, že platenie nájmu nie je platením kúpnej ceny,“ dodáva.

Snaha o zmierenie

Zástupcovia mesta Martin, Matry aj Vladimír Polakovič si sadli za rokovací stôl, kde sa snažili nájsť východisko z danej situácie. „Dali sme mu návrh, aby uviedol ako si predstavuje urovnanie sporu. Vladimír Polakovič poslal 21. augusta 2014 list martinskej radnici. Okrem iného v ňom uviedol, že žiada ako prípad osobitného zreteľa odpredaj spomínanej garáže za 1 €, o čom môže rozhodnúť len mestské zastupiteľstvo po prerokovaní v príslušných komisiách,“ vykresľuje J. Gallo.

„Od môjho nástupu do vedenia Matry sa prestali prideľovať nájomné byty, ktoré bolo následne možné odkúpiť za symbolické ceny. Predávame ich za trhové ceny,“ uvádza na správnu mieru. „To umožnilo získať finančné prostriedky na ďalšiu výstavbu nových nájomných bytov pre Martinčanov. Dnes môžeme hovoriť o sume viac ako 1,3 mil. €. Treba zdôrazniť, že aj prostriedky z predaja spomínanej garáže by mali byť v budúcnosti využité na podporu výstavby nájomných bytov.“

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 8. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii?
 1. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 4. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 7. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 8. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 12 237
 2. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 7 060
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 471
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 461
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 472
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 378
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 026
 8. OMV a BILLA prinášajú na čerpacie stanice kvalitné potraviny 1 383

Blogy SME

 1. Ján Franz: Letisko Željava
 2. Za živé rieky: Rieka, ktorú zachránili ľudia
 3. Lórant Kulík: Foto-video: Veterány potešili Košičanov, dobrú náladu rozdávali muzikanti a maturanti
 4. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu?
 5. Café Európa: Budúcnosť jadrovej energie v Európe
 6. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 7. Martin Šuraba: Šimonka (1092) a gaslighting
 8. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 645
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 205
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 620
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 924
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 5 792
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 484
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 915
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 513
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
 7. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Víťazný tím ZŠ Jozefa Kronera Martin.

Víťazom krajského kola minifutbalového turnaja McDonald's Cup sa stalo družstvo martinskej Základnej školy Jozefa Kronera. Úspešný tím bude reprezentovať žilinský región na finálovom turnaji v Senci.


RR 1 h

Výťažok z koncertu poputuje detským onkologickým pacientom a ich rodinám


3 h
Martin dom po dobrom výkone zdolal Malacky.

V súboji druhého tímu tabuľky s prvým Martinčania po kvalitnom výkone porazili Malacky.


3 h
 Sučany aj Bystrička cez víkend zabrali naplno.

Prvý gól turčianskeho derby síce strelila Štiavnička, no Bystrička skóre rýchlo otočila a zápas vyhrala. Konečna naplno zabral aj sučiansky Tatran.


17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rumunské šelmy majú na svedomí mnoho úmrtí. Stret s človekom je na dennom poriadku.


15. máj

Cestári začínajú s opravou najzaťaženejšieho úseku na Liptove.


23 h

Na mieste zasahovali aj hasiči.


21 h

Nehoda si vyžiadala ľudský život. Zraneniam podľahol predseda tamojšieho urbariátu.


17 h

Blogy SME

 1. Ján Franz: Letisko Željava
 2. Za živé rieky: Rieka, ktorú zachránili ľudia
 3. Lórant Kulík: Foto-video: Veterány potešili Košičanov, dobrú náladu rozdávali muzikanti a maturanti
 4. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu?
 5. Café Európa: Budúcnosť jadrovej energie v Európe
 6. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 7. Martin Šuraba: Šimonka (1092) a gaslighting
 8. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 645
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 205
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 620
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 924
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 5 792
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 484
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 915
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 513
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
 7. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)

Už ste čítali?