Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Zdanlivo banálny problém s garážou sa dostal až na súd

Martinčan Vladimír Polakovič sa pokúša odkúpiť garáž v bytovke, kde vlastní i byt od roku 2007. Jeho sedemročné snaženie zatiaľ ovocie neprinieslo.

Vladimír Polakovič sa už pol roka nevie dostať do garáže.Vladimír Polakovič sa už pol roka nevie dostať do garáže. (Zdroj: ROMAN BREZNIAK)

MARTIN. Ešte v júli 2006 podpísal Vladimír Polakovič s neziskovou organizáciou Matra zmluvu o prenájme garáže s ponukou jej odkúpenia do osobného vlastníctva. Suma, ktorú navrhlo vtedajšie vedenie Matry, sa skladala z ceny garáže a pozemku pod ňou (67 452 Sk – rovnaká cena, ako pre ostaných majiteľov ďalších štyroch garáži v susedstve), záväzku po neplatičoch (20 862 Sk) a investície do opravy stien, podlahy a elektrických rozvodov (3 500 Sk), ktorú uhradil Vladimír Polakovič. Za garáž tak mal zaplatiť spolu 91 814 Sk. Organizácia mala ešte opraviť poškodené a nefunkčné dvere do garáže.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Súdny spor trvá už štyri roky

„V auguste 2007 som na základe spomínanej dohody podal žiadosť o odkúpenie nehnuteľnosti. V tom čase už viedlo neziskovku nové vedenie. Byt, ku ktorému patrila garáž, mi odpredali, no nebytový priestor nie. Ešte treba dodať, že predtým som zaplatil záväzok za neplatičov,“ začína rozprávanie Vladimír Polakovič.

Potom nájomca žiadal aspoň o opravu poškodených a nefunkčných dverí na garáži. Tej sa však nedočkal, namiesto toho mu v júli 2010 doručili výpoveď z nájmu.

„Moje argumenty ich nezaujímali, napriek tomu, že som si riadne plnil všetky povinnosti nájomcu. A tak som nevidel inú možnosť, ako sa obrátiť na súd. Ten mi vyhovel, vydal predbežné opatrenie a označil výpoveď za bezdôvodnú,“ pokračuje.

Matra sa však odvolala na vyššiu inštanciu. Tam vytiahla argument, že nemala právo nájomnú zmluvu uzatvoriť, a preto je neplatná.

SkryťVypnúť reklamu

„Doslova povedali, že garáž nemajú v správe. Teraz ale neviem, prečo mi stále posielajú mesačný nájom 40 €, ročné vyúčtovania, na základe čoho mi dali uhradiť záväzok po neplatičoch, či poslali výpoveď z nájmu,“ krúti hlavou.

Súdny spor sa tak ťahá dodnes a v tejto veci by mal martinský okresný súd v dohľadnom čase rozhodovať už tretíkrát.

Susedia pomohli petíciou

So žiadosťou o riešenie situácie sa ešte v roku 2010 Vladimír Polakovič obrátil na vedenie mesta, hlavného kontrolóra mesta, dozornú radu Matry či výbor mestskej časti Martin-Priekopa. V tomto roku žiadal o vyriešenie problému primátora a jeho zástupcu.

„Moje náklady spojené s užívaním garáže stále stúpajú a oproti pôvodne ponúkanej sume na odpredaj som ju preplatil už o 1 800 €,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Poslancov o celom probléme informoval na júnovom mestskom zastupiteľstve. Tam predložil aj podpornú petíciu podpísanú všetkými obyvateľmi bytového domu, aby garáž odpredali jemu. Jeho susedia totiž nechcú, aby ju vlastnila cudzia osoba, pretože sú v nej rozvody plynu, vody a kúrenia, a tak by sa im skomplikoval prístup k nim.

Hľadá sa majiteľ garáže

Posledný list o prerokovanie žiadosti poslal na martinský magistrát v auguste tohto roku. Chcel, aby vo veci rozhodlo mestské zastupiteľstvo, ako o prípade hodnom zvláštneho zreteľa.

Úradníci mu pred pár dňami odpísali. Po prešetrení dospeli k záveru, že kompetentná na priame vybavenie jeho žiadosti je organizácia Matra, a preto jej žiadosť odstúpili.

„Matra na súde tvrdí, že garáž jej nepatrí. Mesto Martin, ktoré organizáciu založilo na to, aby spravovala jeho majetok, zas hovorí, že problém s garážou má vyriešiť práve Matra. Naozaj neviem, čo si mám o tom myslieť,“ krúti hlavou Vladimír Polakovič a pokračuje: „Asi sa spoliehajú na to, že čím dlhšie budú riešenie odďaľovať, tým dlhšie budem platiť neprimerane vysoký nájom. Navyše, platím za garáž, do ktorej sa pre rozpadnuté dvere už pol roka nemôžem dostať. Preto parkujem pred domom a ten, komu uhrádzam nájom, sa napriek viacerým výzvam neunúva prísť ani na obhliadku,“ dodal na záver.

Starý hriech

„Všetko začalo ešte v roku 2006 počas funkčného obdobia predchádzajúceho vedenia martinskej radnice i starého vedenia neziskovej organizácie Matra. Môj predchodca s ním 26. apríla 2007 uzatvoril nájomnú zmluvu na garáž,“ otvára tému Ján Gallo, riaditeľ neziskovej organizácia Matra. „Keď Vladimír Polakovič požiadal o odkúpenie tejto garáže, tak Matra, už pod mojím vedením, požiadala renomovanú spoločnosť JHS o vypracovanie znaleckého posudku. Len v takom prípade totiž mohla byť garáž odpredaná. Znalecký posudok určil cenu 3 590 € (108 152,34 Sk).“

Kameň úrazu, cena garáže

Vladimír Polakovič s cenou nesúhlasil s odôvodnením, že sa „dohodol“ s predchádzajúcim vedením na sume 67 452 Sk a len za ňu je ochotný garáž kúpiť. „Doteraz neviem, ako bola táto čiastka stanovená, pretože na spomínanú garáž nebol predtým vypracovaný žiadny znalecký posudok. Keďže Vladimír Polakovič odmietal odkúpiť garáž za cenu určenú znaleckým posudkom a Matra nemôže svojvoľne znížiť cenu, doručila mu výpoveď z nájmu,“ pokračuje Gallo. Následne mohla byť garáž v zmysle zákona odpredaná iným vlastníkom bytov v bytovom dome alebo s ich súhlasom tretej osobe za cenu určenú znaleckým posudkom. „Susedia sa tak nemusia báť, že by ju bez ich súhlasu kúpil niekto iný,“ ubezpečuje riaditeľ.

Rozmotávanie nitiek

Vladimír Polakovič napadol žalobou výpoveď z nájmu na súde ako neplatnú prostredníctvom svojho právneho zástupcu. „Vtedy sa nám začali otvárať oči. Jeho právny zástupca totiž v čase, keď bola uzatvorená zmluva o nájme garáže, mal uzatvorenú zmluvu o právnej pomoci s organizáciou Matra. Taktiež bol v tom čase členom bytovej komisie, ktorá rozhodovala o prideľovaní nájomných bytov organizáciou Matra. Nájomná zmluva na garáž bola napísaná jednostranne výhodne v prospech nájomcu s tým, že ju fakticky nie je možné vypovedať, pretože v zmluve o nájme nebytového priestoru (garáže) na dobu neurčitú boli dohodnuté také výpovedné dôvody, ako pre zmluvu uzatvorenú na domu určitú,“ odkrýva kauzu predstaviteľ Matry.

Dlhý súdny spor

„Súdny spor trvá už štyri roky a nerád by som ho komentoval, kým neskončí. Ďalším dôvodom je, že žalovanou stranou nie je Matra, ale mesto Martin,“ pokračuje riaditeľ a dodáva, že treba vysvetliť aj to, prečo stále Matra žiada od Vladimíra Polakoviča nájomné.

„Súdny spor stojí na posúdení predbežnej otázky, či nájomná zmluva na garáž bola platná, alebo nie. Keď ju totiž bývalé vedenie Matry podpisovalo, nemalo garáž odovzdanú mestom do svojej správy. Ak súd rozhodne, že zmluva je platná, Matra žiada nájomné oprávnene. Ak rozhodne, že je neplatná, nájomné patrí mestu Martin,“ argumentuje a pripomína, že inak by Vladimír Polakovič užíval majetok mesta bezplatne, čím by sa bezdôvodné obohatil. „Tu treba tiež pripomenúť, že platenie nájmu nie je platením kúpnej ceny,“ dodáva.

Snaha o zmierenie

Zástupcovia mesta Martin, Matry aj Vladimír Polakovič si sadli za rokovací stôl, kde sa snažili nájsť východisko z danej situácie. „Dali sme mu návrh, aby uviedol ako si predstavuje urovnanie sporu. Vladimír Polakovič poslal 21. augusta 2014 list martinskej radnici. Okrem iného v ňom uviedol, že žiada ako prípad osobitného zreteľa odpredaj spomínanej garáže za 1 €, o čom môže rozhodnúť len mestské zastupiteľstvo po prerokovaní v príslušných komisiách,“ vykresľuje J. Gallo.

„Od môjho nástupu do vedenia Matry sa prestali prideľovať nájomné byty, ktoré bolo následne možné odkúpiť za symbolické ceny. Predávame ich za trhové ceny,“ uvádza na správnu mieru. „To umožnilo získať finančné prostriedky na ďalšiu výstavbu nových nájomných bytov pre Martinčanov. Dnes môžeme hovoriť o sume viac ako 1,3 mil. €. Treba zdôrazniť, že aj prostriedky z predaja spomínanej garáže by mali byť v budúcnosti využité na podporu výstavby nájomných bytov.“

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
 3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
 4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
 5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
 7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 8. Prišli na to, že odpad je cenný
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 837
 2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 944
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 5 760
 4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 4 436
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 259
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 224
 7. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 2 988
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 465

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
 2. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
 3. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
 4. Stop alibizmu: Za pomenovanie učiteľky: „pi...a ...ebnuta“ jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
 5. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
 6. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
 7. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
 8. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 757
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 36 544
 3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 21 175
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 10 541
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 429
 6. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 8 742
 7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 7 787
 8. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 301
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračný záber.

Muž utŕžil viacero zranení.


11 h
Futbalový program opäť ponúkne viacero zaujímavých súbojov.

V sobotu sú na programe tri zápasy prvej triedy, spomedzi nich sa najviac očakáva od súboja Trebostovo - Košťany. V nedeľu ťahákom súboj Dražkovce - Sučany a v šiestej lige turčianske derby Turčianska Štiavnička - Bystrička.


17 h

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


18 h

Šikovní majstri z tradičnej pekárne vedia, ako ľuďom ulahodiť.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
 2. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
 3. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
 4. Stop alibizmu: Za pomenovanie učiteľky: „pi...a ...ebnuta“ jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
 5. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
 6. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
 7. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
 8. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 757
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 36 544
 3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 21 175
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 10 541
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 429
 6. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 8 742
 7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 7 787
 8. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 301
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?