e v Prahe.
- V Turci sa prvé ohlasy na tieto udalosti objavili v pondelok 20. novembra. Zásah ZNB odsúdil ako prvý umelecký kolektív Divadla SNP (DSNP) a večer aj študenti na rozhovore s vedením Lekárskej fakulty UK (LF UK) v Martine.
- V ten istý deň reagoval na vývoj udalosti aj OV KSS, zvolal aktív milícií, zástupcov priemyslu, poľnohospodárstva a poslancov národných výborov na obranu hodnôt socializmu.
- V utorok 21. 11. sa študenti, ktorí prišli z Prahy, väčšinou neúspešne pokúšali dostať do stredných škôl, kultúrnych inštitúcií, závodov v Turci, ako aj do internátu lekárskej fakulty. Zákazy vstupu súviseli s mimoriadnym zasadnutím predsedníctva OV KSS, ktoré prijalo uznesenie zamedziť rozširovanie štrajku, udržať poriadok a viesť dialóg so študentmi.
- Stranícka schôdza v DSNP v utorok 21. 11. sa stotožnila s umeleckým kolektívom v odsúdení pražského zákroku ZNB, uznala, že vedenie KSČ a štátu nerieši dostatočne problémy spoločnosti.
- V stredu 22. 11. popoludní sa v DSNP uskutočnilo stretnutie predstaviteľov politického a verejného života so zástupcami divadla, študentmi LF UK a prítomní boli aj študenti z Prahy. Zástupcovia štrajkových výborov predniesli svoje vyhlásenia žiadajúce väčšiu informovanosť a podporu štrajku študentov a divadiel. Politickí predstavitelia vyzývali k uvážlivosti v súvislosti s možným generálnym štrajkom. Štrajkujúci sa pripojili k výzve na generálny štrajk, ktorý bol centrálne pripravovaný na 27. novembra.
- Na štvrtok 23. 11. zvolali štátne a stranícke orgány do DSNP míting na kontrolované vstupenky a za asistencie ľudových milícií. Nepozvaní občania, zhromaždení pred divadlom, násilne vnikli do divadla, vylomili dvere a vynútili si inštalovanie reproduktorov na námestí pred divadlom.
- V piatok a v sobotu sa konali večerné mítingy s ozvučením už pred divadlom aj za účasti hercov z Bratislavy (F. Zvarík, L. Chudík, S. Valentová, I. Rapaičová). Z protiľahlej budovy sledovali priebeh mítingov príslušníci Zboru národnej bezpečnosti a Štátnej bezpečnosti.
- Herci z DSNP sa rozdelili po dvojiciach a chodili na mítingy po širokom okolí podporiť štrajkové hnutie a vysvetľovali ľuďom dôvody a formu zmeny politického systému. Štrajkové výbory vznikli vo viacerých organizáciách okresu.
- Činnosť všetkých týchto iniciatív vyústila do manifestačného generálneho štrajku na námestí SNP v Martine 27. novembra. Zhromaždenie Turčanov využili k vystúpeniu nielen organizátori, ale aj zástupcovia vtedajšieho politického a hospodárskeho vedenia. V ten deň vzniklo aj Martinské združenie občianskej iniciatívy VPN, ktorého 10-členný výbor reprezentoval celý okres. Sídlo mal v DSNP.
- Redakcia regionálnych novín Život Turca rozhodla o tom, že umožní na svojich stránkach občiansky dialóg na aktuálne občianske témy.
- OV Národného frontu vo svojom vyhlásení z 30. 11. podporil politické zmeny.
- Prvé oficiálne rokovanie vedenia ONV a vedenia martinskej VPN sa uskutočnilo 1. decembra. Delegáciu ONV viedol predseda P. Hanko a za VPN boli v delegácii V. Matejík, J. Ciller a Š. Straka. Rokovalo sa o požiadavkách VPN materiálne zabezpečiť jej činnosť, ale aj o slobodnom prístupe k médiám (Život Turca prestal byť orgánom OV KSS a jeho jediným vydavateľom bolo už iba ONV).
- Politické zmeny sa prejavili aj v KSS. Na mimoriadnom rokovaní OV KSS 5. 12. odstúpil vedúci tajomník J. Topoli a OV sa dištancoval od programu zverejneného v Živote Turca 2. decembra. Za vedúceho tajomníka bol zvolený J. Országh.
- Pod tlakom verejnosti ONV urobil prvý pokus o rekonštrukciu. 19. 12. odstúpila celá rada ONV a na zasadnutí pléna ONV 20. 12. bola zvolená nová 15-členná rada, v ktorej bolo 7 členov KSS, 7 nestraníkov a 1 člen DS.
- 29. 12. bolo prvé zasadnutie novozvolenej rady ONV pod vedením predsedu P. Hanka.
- 21. 12. odstúpila 13-členná rada MsNV Martin s predsedníčkou D. Pivarčiovou. 28. 12. boli na pléne zvolení za predsedu S. Štúrik, podpredsedu V. Vantara, tajomníka D. Čarvaga, všetci členovia KSS.
- Tlak na zmenu pomeru síl pretrvával, a tak pri okrúhlom stole 23. a 25. 1. 1990 OV KSS uvoľnil 37 mandátov v pléne ONV a 29 mandátov v pléne MsNV Martin.
- 29. 1. sa konal okrúhly stôl v Turč. Tepliciach, pri ktorom KSS uvoľnila z pléna MsNV 10 miest.
- 13. 2. 1990 bol v Martine ďalší okrúhly stôl, kde sa rokovalo už o menovitom návrhu kandidátov na rekonštrukciu pléna ONV.
- 20. 2. zasadalo plénum ONV s programom rekonštrukcie. Tajomníkom sa stal člen VPN J. Balko. Podiel členov KSS v 90-člennom pléne ONV sa znížil zo 61 na 36, z 54 ostatných poslancov bolo 44 nestraníkov. Podobná rekonštrukcia sa udiala aj v plénach MsNV Martin a Turčianske Teplice.
- Pod tlakom verejnej mienky a petičnej akcie odstúpil z funkcie predsedu ONV Pavol Hanko. Novým predsedom ONV sa stal F. Balák za klub Obroda.
Spracované podľa spomienok Borisa Seryja a správ v regionálnom týždenníku Život Turca.