Voľby na starostovskú stoličku prebiehali v turčianskych obciach absolútne pokojne. Žiadne uplácanie voličov alebo hromadné zvážanie ľudí k volebným urnám okrskové komisie nezaznamenali. Účasť bola podľa nich vo všeobecnosti veľmi dobrá a svorne tvrdili, že o komunálne voľby majú miestni oveľa väčší záujem, keďže sa ich priamo dotýkajú.
Chopili sa hrablí a lopát
Vo Valči sa o funkciu starostu uchádzalo až osem kandidátov, ktorí chceli nahradiť odchádzajúce richtára Štefana Paľa.
Dvadsaťročný Vladimír Mäsiar od novej hlavy obce očakáva, že vyrieši problém aj s neexistujúcou kanalizáciou. „Najviac si želám, aby sa vo Valči sprehľadnilo narábanie s peniazmi, čiže aby sa na webe dalo bez problémov nájsť, kde sa investujú obecné peniaze,“ vyslovil požiadavku mladý muž.
V Rakove zas kandidáti trávili volebný deň svornou prácou. Keďže starosta Patrik Antal nemal žiadneho súpera a víťazstvo mal isté, zorganizoval tzv. zoznamovaciu brigádu pre kandidátov na poslanecké miesta.
„Chcel som, aby sa stretli starí i noví poslanci a zároveň sme spoločne urobili niečo užitočné. Dnešný deň trávime úpravami terénu nášho Detského areálu Vláčik a dovezenou zeminou zarovnávame nerovnosti,“ objasnil rakovský starosta.
Lopaty či hrablí sa prišla na ihrisko chopiť aj kandidátka Monika Ondrušová. Ako povedala, hoci je uchádzačov o poslaneckú funkciu osem a ľudia si môžu vybrať len piatich, žiadnu rivalitu medzi sebou nepociťujú. „Prišla som, lebo sme dobrá a zohratá partia. A spoločnými silami urobíme osožnú vec, ktorá poslúži deťom. Naše ihrisko radi navštevujú aj škôlkari z Príboviec,“ zreferovala M. Ondrušová a ako doplnila, aj na výsledky volieb si kandidáti počkali bok po boku, keďže po dobre odvedenej práci si išli spoločne posedieť.
Dobrí šoféri počkajú
Po 20 rokoch vo funkcií starostky obce Slovany už v týchto voľbách Elena Jackulíková nekandidovala. „Aj keď som predtým bola na zozname, voľby som nikdy nejako extra neprežívala. Vždy som si hovorila, že ako má byť, tak bude. Teraz som však cítila, že je čas odísť a chcem sa naplno venovať rodine, záľubám a konečne začať písať moje i obecné pamäti,“ vysvetlila Elena Jackulíková, ktorá volebnú sobotu strávila upratovaním domácnosti. Aj napriek víkendu a voľbám sa v Slovanoch nezaháľalo a chlapi montovali nové LED osvetlenie v uliciach.
„Od môjho nástupcu očakávam, že bude pokračovať v tom, čo je rozrobené. Želám mu, aby bol úspešný a obyvatelia ho mali radi. Lebo starosta bez podpory ľudí nezmôže nič. Starostovanie je ťažká robota, ale robila som ju rada,“ zhodnotila dosluhujúca starostka Slovian.
Pokojné voľby zaznamenali i vo Veľkom Čepčíne, keďže ani starostka Jana Boďová nemala žiadneho protikandidáta. Podľa slov miestnych sa im v obci žije dobre, ale potešilo by ich, keby sa zlepšila situácia s prípojmi z Malého Čepčína do Veľkého.
„Vlaky a autobusy na seba vôbec nenadväzujú. Dobrí šoféri autobusov počkajú, kým príde vlak, aby ľudia stihli prestúpiť, no niektorí odídu a sú už v polovici cesty, keď vlak vojde do stanice,“ posťažovala si mladá Veronika.
Voľby - nevoľby, upratovať sa musí
V Malom Čepčíne však voľby určite neovplyvnili pravidelnú očistu kaplnky Svätého kríža, ktorá sídli v budove hasičskej zbrojnice. Žienky tu podľa rozpisu upratujú každý víkend a tentoraz dokonca umývali aj okná.
„Všade sme tiež povysávali a utreli prach. Ako sa poriadok robí každú sobotu doma, tak aj pred Ježišom,“ povedala Božena Valková, ktorá mala službu spolu s dcérou Máriou.
Obe ženy by potešilo, keby sa v obci postavil katolícky kostol, pretože nedeľné bohoslužby sa odohrávajú na zbrojnici.
B. Valková sa pri voľbe starostu rozhodovala na základe ich politickej príslušnosti, jej dcéra Mária zas podľa toho, ako pozná jednotlivých kandidátov.