MARTIN. Historickú časť mesta Martin po viacročných apeloch sprístupnili aj pre prejazd cyklistov prvého mája toho roku. Metropola Turca sa tak stala jedným z mála miest na Slovensku, ktoré aj týmto ústretovým krokom vo vzťahu k cyklistom dokázalo svoju praktickú podporu alternatívnej doprave. Mal ale jednu dôležitú podmienku – vzájomnú toleranciu cyklistov a chodcov. „Na jeseň sa k tomuto rozhodnutiu vrátime a podľa toho, čo donesie prax, rozhodneme, či cyklistov v pešej zóne ponecháme, alebo nie,“ bol záver poslaneckého zboru.
Vstup cyklistov do pešej zóny sprevádzala kampaň. „Rozdali či rozniesli sme okolo 10-tisíc letákov s užitočnými informáciami pre cyklistov a ďalšiu kampaň robili mestskí policajti a dobrovoľníci, ktorí distribuovali letáky apelujúce na vzájomnú ohľaduplnosť a dohliadali na správanie sa cyklistov počas prvých týždňoch používania pešej zóny,“ povedal k vyhodnoteniu cyklomesiacov v centre mesta Dušan Kubička z Turčianskej bicyklovej skupiny JUS, ktorá bola jedným z hlavných iniciátorov pohybu cyklistov v historickom jadre. Dodal tiež, že počas leta a jesene bolo mesto spoluorganizátorom viacerých kampaní, ktoré mali propagovať cyklodopravu, pričom sa osobitne zmienil o triximobile. Ten brázdil pešiu zónu niekoľko týždňov, ľudia sa na ňom mohli prevážať, fotografovať sa pri ňom a zároveň sa zoznámiť s pravidlami pohybu cyklistov po pešej zóne.
„Dôležité je, že polícia nezaznamenala žiadny priestupok či zranenie, respektíve oznámenie od občanov, ktorí by boli nespokojní so správaním cyklistov v centre mesta,“ zdôraznil Kubička s tým, že tento zmiešaný režim môže podľa neho dlhodobo fungovať.
S týmto verdiktom túto tému uzavreli aj poslanci mestského zastupiteľstva.