MARTIN. Insitné umenie možno považovať za výdatný prúd živej vody, oživujúci aj iné výtvarné žánre. Tento názor svojimi obrazmi potvrdzujú aj členovia známej enklávy naivného maliarstva v Kovačici. Títo slovenskí maliari-sedliaci, žijúci v srbskej obci založenej na začiatku 19. storočia slovenským obyvateľstvom, patria k vrcholným zjavom svetového insitného umenia. Maľované príbehy maliarov z Kovačice, bystré obrázky rojace sa z hláv hútajúcich maliarov-sedliakov, obdivujú ľudia na všetkých kontinentoch. Podľa teoretika umenia I. Melicherčíka Kovačičania vniesli do rozprávkového sveta insitnej maľby novú originálnu iskru, akýsi okysličujúci prvok a pôsobivý štýl. Na pestrej mape svetového naivného umenia má táto dedina charakter ozajstnej metropoly. V roku 2012 Republika Srbsko navrhla a zapísala slovenské insitné umenie v Srbsku do svojho registra nehmotného kultúrneho dedičstva.
Výstava, ktorú otvoria zajtra – 2. decembra v Slovenskom národnom múzeu v Martine – pozostáva z troch častí. Prvá priblíži históriu Kovačice aj ako centra insitného umenia, druhá predstaví obrazy najstaršieho žijúceho maliara Jána Bačúra, ktorý sa spolu s manželkou osobne zúčastní vernisáže, tretia bude kolektívnou prezentáciou 12 výtvarníkov, medzi ktorými sú Martin Jonáš, Ján Strakušek, Eva Husáriková, Pavel Hajko a Ján Žolnaj i zástupcovia najmladšej generácie – Vieroslava Svetlíková, Zuzana Jarmočková a Miroslav Hraško. Výstavu pre Slovenské národné múzeum v Martine pripravila Galéria Babka z Kovačice.
Súkromná galéria insitného umenia Babka bola založená roku 1991 Pavlom Babkom. Jej prostredníctvom boli diela kovačickej insity prezentované na svetových výstavách, ako napríklad na Expo 92 v Seville, Expo 96 v Lisabone, Expo 2000 v Hannoveri, Expo 2005 v Aichi – (Japonsko), ale aj vo Washingtone, Viedni, Ženeve, Paríži a iných svetových metropolách.
Predajná výstava bude v Slovenskom národnom múzeu v Martine sprístupnená do 12. decembra 2014.