MARTIN. Slovenská národná knižnica (SNK) v Martine zdigitalizovala pre svojich čitateľov ďalšie knižné poklady. Nejde len o vzácne tlače, akými tie zo 16. storočia určite sú, ale aj o rôzne písomné kuriozity. Ide o knihy a dokumenty, ktorých dlhoveká existencia či obsah nás niekedy zaskočí, inokedy fascinuje, pobaví, osvieži, pohltí – či z nej, prosto, stratíme reč.
Prinášame milé perličky čarujúce úsmev a údiv.
Podrobný návod na pálenô
Urobiť dobrú pálenku je umenie. No a umenie sa šperkuje rokmi, vedomosťami a skúsenosťami. Vzácna tlač zo 16. storočia od Jeronyma Braunšweyka Knihy o prawém umění destillowání aneb wod pálení z roku 1559 je krásnym ilustrovaným návodom, ako tento hrejivý mok kvalitne vyrobiť. Prechádzku vytvorenú poznatkami z prírodných vied s delikátnym výsledkom môžete s knižkou zažiť osobne.
V týchto vedách zostaneme i ďalším knižným príbehom. Život chrobáčikov a starostlivosť o záhrady, polia, úrodu – to je téma, ktorá mala svojich majstrov aj na sklonku 18. storočia. Dielo Michala Bielika z roku 1799 pod názvom Natura bombicum, anebossto hadbawných Chrobáčkow Spusobwe… vás vovedie do problematiky takým spôsobom, akoby ste čítali dnešné záhradkárske časopisy pre šikovných pestovateľov. S troškou lúštiteľskej námahy sa dozviete, ako sa starať o stromy, kry a úrodnosť pôdy, akú úlohu majú v záhrade chrobáčiky či ako má vyzerať rez ovocných kríčkov a hriadky.
S famíliou v žalári
Nie každý skončí svoj život o hlavu kratší. Francúzskemu monarchovi Ľudovítovi XVI. sa to „podarilo“. Kráľa poznáme ako nenápadného manžela výstrednej Márie Antoinetty, dcéry Márie Terézie, ktorých absolutistické riadenie ukončili sťatím hláv počas Veľkej francúzskej revolúcie robespierrovci v roku 1793. Nákladný život panovníckeho dvora dostal na čas červenú, aby sa opäť o krátku dobu vláda trónu v krajine galského kohúta obnovila. V zbierkach SNK sa nachádza i nečakaná perlička z týchto čias – na šestnástich stranách preložený Oprawdiwý Testament Krála Francúského Ludwika XVI. presne z roku jeho popravy.
„Já Ludwik 16tý ménovaný francúsky král, wac jak 4 mesýce s mú familiu we wazeni zawrený z mojima poddanýma sem bidlel a potom od druhýho bežíciho mesýce, ne len mých poddaných ale y mojej familie zbawený a do jedného falešnýho a zmislného súdu sem uvržený bol, který proti práwu a prirodzenosti ludskej sa jednal. A toť v tuhém wazení, žáden z mej famílie, ani z Dobreprajícich ke mne pristúpit nemohel, inšého zástupcu sem nemal, ktreý bi sa mna ujal, ani wčil nenalezám, krem Boha,“ stálo v testamente.
Aby sme do bludu neupadli
Nielen sedliackym rozumom, ale tiež sedliackymi predpoveďami a pranostikami sa oplatí riadiť. Veď ako si rozumejú počasie a úroda, vedia gazdovia a gazdiné najzasvätenejšie, a to už od nepamäti. A tak vznikali aj úslovia, rok od roka naprieč mesiacmi a ročnými obdobiami. Skúsite porovnať, čo z knižky Pranostyka sedlská, to jest: Knižka o Powětřj… z roku 1827 platí ešte i dnes?
V kapitole nazvanej Listopad nájdeme i takúto podivnú pranostiku: „Budeli zyma teplá, studená, na den wšech swatých bežíš do lesa“. V inej publikácií si prečítame i takýto návod, ako správne žiť: „Nedowerujme našému wlastnému rozumu, našému wtipu, wedomosti, a obávajme sa wždicki, abi sme do Bludu neupadli“.
Od koho začať s výučbou slušného správania, ak nie od najmenších. Mravouka o tom, ako sa správať trpezlivo, ako byť pokorný, bázlivý, učenlivý a slušný, ako sa vyhýbať krádeži a iným prehreškom, by sa isto zišla nielen detvákom z roku 1821, keď Michal Kadan vydal knihu Kytka wonného kwítí mrawného učení pro dítky. Stojí tu aj toto: „Pokora jest nám potrebná, chcemeli se Bohu zalibiti a spaseni býti. Kdo se powyšuje, bude ponižen, a kdo se ponižuje, bude powyšen!“
Humorný nadhľad do budúcnosti
Obľúbenými vykladačkami budúcnosti boli v minulosti cigánky. Aj v súčasnosti ľudia v silnej túžbe nazrieť zajtrajšku do pripravovaného scenára hľadajú všetky dostupné cesty u jasnovidcov, v kartách, horoskopoch, numerológii, ezoterike či mágii. Na začiatku 20. storočia ponúkala na dôležité životné otázky odpovede Knižočka šťastia Petra Tatára. Milá brožúrka prinášala však skôr úsmev a pobavenie. Veď krúženie rukou nad obrázkami a následné hľadanie svojho nového osudu nemohol nikto brať inak ako športovo.
V úvodných riadkoch sa čitateľom predstaví dokonca sám autor.
„Knižočka sťastia, ktorá nám na šesť otázky odpowedá: Či dlho swete žiť budeme? Či a kedy sa oženíme, alebo wydáme? Či to, čo myslíme, sa splní? Či zbohatneme? Či na našej ceste šťastní budeme? Či to, čo podujať chceme, sa nám zdarí? Celú túto weštbu pre zábawu a kde tu i pre wýstrahu písal Peter Tatár mladší jako nešťastný hudobník a slátal.“