MARTIN. Futbalová revolúcia v Turci sa nekoná, prvá trieda s druhou sa nespojí. Odmietli ju delegáti Konferencie Turčianskeho futbalového zväzu (TFZ).
Diskusia okolo jedného z najhlavnejších bodov rokovania nebola dlhá, veľa nových argumentov v porovnaní s letom, kedy sa táto otázka otvorila, neodznelo.
Výkonný výbor TFZ pripravil ekonomickú analýzu, podľa Daniela Borcovana, predsedu športovo-technickej komisie sa zaoberal aj problematikou rozdelenia tímov do skupín na základe územného kľúča, posudzoval kvalitu a možnú úroveň hry, zamýšľal sa nad hracími plochami, ale aj obsadzovaním rozhodcov na zápasy, riešil hracie dni a napokon i otázku postupov, resp. zostupov. Doporučenie však od predsedníckeho stola nezaznelo, funkcionári TFZ ponechali rozhodnutie na kluby.
Zástancovia reorganizácie kládli dôraz na ekonomickú úsporu, či novú motiváciu pre tímy z II. triedy, ktoré často cítia krivdu v otázke rozhodcov, či stanovením úradného hracieho času na sobotu.
„Na dedine sa v tento deň robí, na futbal nikto nechodí. To máme hrať pre 20 ľudí? Aký to má význam?“ pýtal sa Ján Rusnák z Turčeka. Odmietol aj veľké rozdiely v kvalite tímov.
„Iste, nejaké by boli, to je prirodzené, ale nemyslím, si, že priepastné,“ dodal skúsený funkcionár.
Ján Štefanides, zástupca z Dražkoviec, so spojením prvej a druhej triedy nesúhlasil.
„Ekonomicky argument neobstojí. Veď nižšie náklady by sme mali my v I. triede. Naopak, mužstvám z II. triedy by sa zvýšili. Takže tí, čo by ušetrili sú proti a tí, čo by minuli viac sú za. Zaujímavý paradox,“ zamyslel sa šéf Družstevníka Dražkoviec.
Reorganizáciu v navrhovanej podobe odmietol aj predseda Dynama Diviaky – Jozef Turčány.
„Bol by to gól do vlastnej siete. Kvalita súťaže by išla rapídne nadol. Dokonca si myslím, že I. trieda by mohla mať aj menej ako štrnásť účastníkov, spojenie s druhou by jej uškodilo. Skôr by sme našu pozornosť mali sústrediť na mládež. Ak sa jej nebudeme venovať, ak nepritiahneme deti k futbalu, tak sa to obráti proti nám a futbal na to doplatí,“ povedal Jozef Turčány.
Proti reorganizáciu súťaží z 27 klubov, ktoré sa minulý týždeň v stredu zúčastnili na konferencii, bolo devätnásť zástupcov oddielov, za bolo len sedem a jeden funkcionár sa zdržal hlasovania.
Na konferencii TFZ sa z podnetu predsedníčky Družby Malý Čepčín diskutovalo aj o delegátoch zápasov.
„Nevidíme žiadny prínos z ich činnosti. Ich hodnotenia rozhodcov sú viac ako zvláštne, chýba im kritickejší pohľad. Delegáti sa vyhýbajú sporom, nepomáhajú ich riešiť. Sú zbytočným článkom pri organizácií a riadení zápasov. Mali by sa zrušiť. Peniaze, ktoré na ne vynakladáme, by sa dali využiť aj zmysluplnejšie,“ vyhlásila Elena Štanclová.
Konferencia k tejto problematike zásadný postoj nezaujala, uznesením však uložila výkonnému výboru, aby sa problematike venoval a prišiel na ďalšie snemovanie s návrhom riešenia.
Okrem iného na rokovaní zástupcov turčianskych klubov odznela aj informácia, že Eduard Maňúr na konci decembra skončí vo funkcii sekretára TFZ. Od nového roku ho nahradí Martina Tileschová.