V kúpeľnom meste sa odovzdanie moci komplikuje. Skôr ako sa tak stane, plánuje úradujúci primátor Michal Sygút predložiť starému zastupiteľstvu návrh rozpočtu na rok 2015. Igor Hus, novozvolený primátor, s takýmito postupom nesúhlasí.
TURČIANSKE TEPLICE. V Turčianskych Tepliciach sa ustanovujúce zasadnutie mestského zastupiteľstva ešte nepripravuje. Avšak úradujúci primátor Michal Sygút, ktorý čoskoro vo funkcii skončí, plánuje zvolať pracovné rokovanie zastupiteľstva v starom zložení. Prerokovať sa má návrh rozpočtu mesta na rok 2015 a s tým aj súvisiaca problematika daní a poplatkov.
„Ak by do 15. decembra nebol schválený rozpočet, mesto by sa na začiatku roka ocitlo v rozpočtovom provizóriu, čo nepovažujem za najlepšie riešenie. Nepredpokladám, že by sme na rokovaní riešili aj iné otázky. O tomto kroku som už aj informoval novozvoleného primátora,“ vysvetlil úradujúci šéf teplickej radnice Michal Sygút.
Mali sa s tým vysporiadať pred voľbami
Igor Hus, ktorého si Tepličania vybrali za nového primátora kúpeľného mesta, s takýmto krokom odchádzajúceho kolegu nerozumie.
„Každé poriadne mesto sa s rozpočtom, miestnymi daňami či poplatkami vysporiadalo pred voľbami. Je absolútne neetické, aby sa o tak dôležitých otázkach mesta rozhodovalo v starom zložení. Primátor mal predovšetkým zvolať ustanovujúce zastupiteľstvo a odovzdať úrad. Ak by sa aj mesto dostalo do rozpočtového provizória, tak by to nebola žiadna tragédia. Určite by sme sa s novým poslaneckým zborom aj s týmto problémom vyrovnali,“ myslí si Igor Hus, ktorý adresoval výzvu aj poslancom z minulého volebného obdobia.
„Mali by sa zdržať akýchkoľvek rozhodnutí, ktoré by mali negatívny dosah na ďalší rozvoj mesta.“
Michal Sygút argumentuje, že skôr sa nedal rozpočet mesta prerokovať.
„Veď len teraz sa parlament chystá o rozpočte diskutovať. Nepoznáme presnú výšku podielových daní, bez nich by sme mestský rozpočet pripravovali na vode. Úrad pod mojím vedením v návrhu nepočíta ani so zvyšovaním, resp. znižovaním miestnych daní a poplatkov. Môže sa ale teoreticky stať, že niekto z poslancov navrhne zmeny.“
Poslankyňa Máliková problém nevidí
Viceprimátorka Turčianskych Teplíc Marta Máliková, ktorá bola zvolená za poslankyňu i v novom volebnom období, disponuje s informáciou, že sa má na rokovaní stretnúť ešte staré zastupiteľstvo.
„Termín nepoznám, avšak poslanecký zbor sa môže zísť k rozpočtu najskôr po pätnástich dňoch od jeho zverejnenia na úradnej tabuli. Ak zastupiteľstvo bude zvolané, zúčastním sa ho. Tiež by som nechcela, aby išlo mesto do rozpočtového provizória. Ak bude mať nové vedenie mesta s poslancami iný pohľad na rozpočet, môže ho v budúcom roku zmeniť.“
Neférový postup?
Pavol Hanko už v novembrových voľbách nekandidoval, po dvadsiatich rokoch poslancovania V Turčianskych Tepliciach sa rozhodol skončiť. Ani vo sne by ho vraj nenapadlo, že končiaci primátor po voľbách zvolá staré zastupiteľstvo a bude chcieť ešte schvaľovať rozpočet.
„Nehnevajte sa, ale je to do neba volajúca hlúposť. Ak to aj nie je protizákonné, tak je to neetické. Je to neférové voči novému primátorovi, zastupiteľstvu, ale i občanom Teplíc. O všetkých veciach, a zásadných zvlášť, za čo rozpočet rozhodne považujem, by malo rozhodovať nové vedenie s novým poslaneckým zborom,“ zdôrazňoval Pavol Hanko. „Ak sa zastupiteľstvo uskutoční, zúčastním sa ho. Ale budem apelovať na kolegov, aby už žiadne rozhodnutia neprijímali.“
Nie je to protizákonné, ale...
Podľa zákona sa ustanovujúce zasadnutie mestského zastupiteľstva musí uskutočniť do 30 kalendárnych dní od dňa volieb. Dovtedy môže úradujúci primátor a zastupiteľstvo vykonávať neodkladné úkony a rozhodnutia.
„Ak vznikne potreba zvolať zastupiteľstvo ešte pred ustanovujúcim, tak to nie je postup, ktorý by odporoval zákonu. Nie je to nič, s čím by sme sa nestretli. Stáva sa to, závisí to od naliehavosti, resp. neodkladnosti aktuálnych úloh a termínov,“ vysvetľuje Bruno Konečný, riaditeľ sekcie legislatívy Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Odborník na samosprávu ďalej tvrdí, že riešenie otázok, ktoré nie sú termínované a je možné o nich rozhodnúť neskôr, by mali byť ponechané na nové zastupiteľstvá.
„Je to však v rovine etiky. Určite by nemali byť riešené otázky, ktoré predstavujú dlhodobé záväzky obce či mesta, výrazne zasahujúce do funkčného obdobia nového vedenia, ak to nie je nevyhnutné. Dohliadnuť na to, aby sa tak nedialo by mali predovšetkým obyvatelia využívajúci právo účasti na správe vecí verejných,“ myslí si Bruno Konečný.