MARTIN. Školské bufety budú musieť výrazne zmeniť svoj sortiment. Z pultov majú zmiznúť potraviny s obsahom soli nad 1,5 g na 100 g hmotnosti, doplnkové jedlá typu rýchleho občerstvenia, sladké pekárske výrobky s nižším ako tretinovým podielom ovocnej alebo mliečnej zložky, ale aj zmrzliny, nanuky, cukrovinky, energetické nápoje, ochutené minerálky. Jednoducho všetko, čo školský bufet robí bufetom.
Hot – dog je hitom
Karolína z martinského gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha si to nevie predstaviť. Bufet často navštevuje. Z času na čas, keď sú v škole ťažšie dni, si kúpi čokoládu, sem tam párok v rožku. Ten asi najviac letí. Takmer každý, kto sa počas prestávky pri okienku zastavil, si ho vypýtal.
„Najmä, keď si nestihnem objednať obed. Je to dobré a rýchle riešenie. Zákazy sú zbytočné. Ak si to nekúpim tu, neďaleko sú potraviny či prevádzka s rýchlym občerstvením. Možno, že to bude len trochu komplikovanejšie.“
Kamarátka Karolíny - Zuzana zavíta do bufetu len výnimočne. „Ak sa rozhodnem niečo kúpiť, tak najmä pečivo, možno nejakú vodu. Nepreháňam to.“
Ovocie vôbec neláka
Bufetárka Ingrid Zigová tvrdí, že pulty sa dajú naplniť hocičím, ale kto si to kúpi... Máme aj kukuričný chlieb, ale ten si skoro nikto nevšimne. Študenti si radšej kúpia pletenku so syrokrémom, žemle či sladké alebo slané pečivo. Áno, dajú si aj sladkosti, ale úprimne, kto si ich nedá?“ pýtala sa predavačka.
V bufete v minulosti ponúkali aj ovocie. Nielen jablká, ale aj mandarínky či banány.
„Myslíte, že si ich žiaci kúpili? Ani si ich nevšimli. Ovocie si nosia z domu. Upratovačky ich často nájdu v koši. Ťažko niekomu niečo nanútite, čo si neželá. Navyše, v gymnáziu už nie sú deti, ale takmer dospelí ľudia. Oni si už vedia zvážiť, čo môžu a čo nie.“
Obavy o prevádzku
Ingrid Zigovú trápi aj to, že zo zákona nie je vôbec jasné, čo bude môcť predávať. Hnevá ju aj to, že nevie, čo urobí už s nakúpeným tovarom.
„Mám taký pocit, že to nevie ani pani poslankyňa Zmajkovičová. Všetko je to šité horúcou ihlou. Ak sa rozhodli pre nové pravidlá, tak sa s nimi malo začať až v novom školskom roku,“ myslí si bufetárka, ktorá vôbec netají obavy aj o svoju prevádzku.
„Máme odskúšané, čo žiaci chcú. Ak to zmeníme, obávam sa, že k nám prestanú chodiť. Môžem to tu potom zavrieť. Ale zaujíma to niekoho...? Viem, že pán prezident zákon vetoval a že sa o jeho pripomienkach bude hlasovať. Snáď ich poslanci zoberú do úvahy,“ vyslovila nádej pani Ingrid.
Zakázať je vraj najľahšie
Aj niektoré deti zo ZŠ Hurbanova využili prestávku na odskočenie si do bufetu. Za pár minút sa ich tam vystriedalo viac. Kupovali si najmä sladkosti – predovšetkým čokoládové tyčinky.
„Ako ste videli, na dračku idú aj žuvačky či pelendreky. Zostane im desať centov, tak ich takto minú. Ale kupujú si aj žemle, rožky, sladké či slané pečivo. Sladkosti však prevažujú,“ dozvedeli sme sa od predavačky v bufete. Aj ona má strach o prácu. „Ak sa zmení sortiment, bojím sa, že sa to tu zavrie.“
Sortimentom v školskom bufete sa zaoberá aj vedenie školy. Diskutujú o ňom s rodičmi, ale aj s deťmi. Pripomienky smerujú k tomu, že chýba ovocie. Ale keď bolo, tak si ho nikto nevšimol. Z ponuky už dávnejšie vylúčili kofeínové a sladké nápoje.
„Aj my by sme boli radi, aby sa žiaci stravoval zdravšie. Pravda je ale taká, že sladkosti jednoznačne vyhrávajú. Aj tak by som ich ale striktne nezakázal, v malom množstve nemôžu uškodiť. Nakoniec, je aj na rodičoch, či dajú deťom peniaze a na čo a či si to dokážu skontrolovať,“ povedal Pavol Chovaňák, riaditeľ školy, ktorý si myslí, že ak sa zákon po prezidentovom vete nezmení, tak to školské bufety položí.
„Zakázať je jednoduché. Skôr by sa mal hľadať nejaký kompromis. A najmä by malo byť úplne jasné, čo sa môže a čo nie. Zatiaľ je to až príliš všeobecné. Určite si ale na výsledok počkáme a podľa neho budeme rokovať i s majiteľom prevádzky.“