MARTIN. Priestory Slovenskej národnej knižnice sa minulý týždeň hemžili zástupcami stredných škôl a zamestnávateľmi nielen z Turca. Na dvojdňovú Burzu informácií o voľbe povolania sa prišlo prezentovať 19 škôl a tri firmy, aby svojim budúcim žiakom, či zamestnancom ukázali zo seba to najlepšie.
Na 13. ročníku burzy získali návštevníci prehľad o stredných školách, otváraných študijných a učebných odboroch, podmienkach prijímacích skúšok či možnostiach uplatnenia sa na trhu práce.
„Toto podujatie je určené predovšetkým deviatakom, keďže končia základnú školu a stoja pred vážnou voľbou kariéry. Zároveň tu vítame ľudí, ktorí sa v povolaní nenašli a chcú sa rekvalifikovať, alebo sú v evidencii úradu prácu a u nás môžu nájsť inšpiráciu ako ďalej smerovať,“ predostrela spoluorganizátorka Viera Michalková z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Martin a dodala, že na miestnu burzu už začínajú vo veľkom chodiť aj ôsmaci.
„Na niektorých vidím, že sa pri určitých stánkoch aj nadchnú, že takéto povolanie by som chcel robiť. Počas ďalšieho roka si aspoň premyslia, že aké kritéria musia spĺňať, aby mohli ísť na nimi zvolenú školu a tiež aké známky musia mať,“ vysvetlila Viera Michalková.
Strieľali i koštovali dobroty
Jednotlivé školy predstavili na Burze povolania aj ukážky z ich praxe.
V jednom zo stánkov sa dokonca virtuálne strieľalo. Prezentácia Strednej odbornej školy služieb a lesníctva z Banskej Štiavnice pritiahla najmä chlapcov.
„Záujem o lesníctvo je veľmi veľký, žiaci majú radi prírodu, najmä poľovníctvo a starostlivosť o zvieratá. V našom stánku si môžu zastrieľať na lesnú zver, kačice, holuby. Ide im to naozaj dobre,“ zhodnotil pedagóg lesníctva Ľubomír Tyčiak.
Do priestorov SNK prišla predviesť svoje umenie i žiaci Strednej odbornej školy obchodu a služieb Martin.
„Prezentujeme sa miešanými nápojmi a ponúkame jednohubky. Záujem je prdovšetkým o hotelovú akadémiu. Dievčatá púta i náš stánok s kaderníckymi či kozmetickými službami,“ povedala Veroniku Mišunová, majsterka odborného výcviku čašník, servírka.
Povolanie kaderníčky zaujalo aj Veroniku Babiakovú zo ZŠ M. R. Štefánika vo Vrútkach.
„Prišla som sem, aby som zistila, aká škola by ma najviac bavila. Chcela by som byť kaderníčkou, ale skúsila by som aj veterinu v Košiciach, pretože mám veľmi rada zvieratá,“ zdôverila sa žiačka, keď jej študentky kulmovali vlasy.
Láka ich armáda i školstvo
Zaujímavý projekt predvádzal študent Priemyselnej školy Rastislav Páleš. Jeho audioakustická zostava predvádzaná na niekoľkých mikrofónoch zaujala okoloidúcich. Rastislav nahral na každý mikrofón tón hudobného nástroja, ktoré dokopy nahradili celú kapelu.
„Každý príkaz pomocou dotyku zaznamená tón v počítači a z neho si spravím zvuk - napríklad bicí, či gitary. Som hudobník 12 rokov a už dlho sa zaoberám zvukovou technikou,“ opísal talentovaný študent, ktorý pôsobí v štyroch kapelách a hrá na viacerých hudobných nástrojoch.
Na prehliadku škôl zavítala i Nikoleta Hodžová zo ZŠ Pavla Mudroňa.
„Mám záujem o Priemyselnú školu, pretože keď budem staršia, chcela by som ísť do armády a priemyslovka má práve aj zameranie na logistiku,“ objasnila žiačka.
Marián Nezník si zas prišiel prezrieť stánky s gymnáziami.
„Plánujem ísť na vysokú školu s pedagogickým zameraním, lebo chcem byť učiteľ. Toto podujatie je fajn, lebo sa tu dozviem veľa vecí,“ zamyslel sa žiak zo školy Pavla Mudroňa.