ALEXANDER LILGE, poslanec MsZ Martin
Pokračovať v nastúpenej ceste vytváraním konštruktívnej konkurencie. Modernizovať vlakové súpravy a trate zodpovedajúce štandardom vo vyspelých európskych krajinách. Je to však dlhodobejší proces, bez patričnej finančnej podpory asi ťažko realizovateľný. Predpokladám, že okrem zvýšenia pohody, bezpečnosti a kultúry cestovania to prinesie aj odbremenenie cestných sietí, čo by následne mohlo prispieť aj k zníženiu nehodovosti na cestách.“
JURAJ STAHL, podnikateľ
Štátny dopravca mal možnosť ukázať, čo dokáže. Ukázal, a tak jediným riešením je vpustenie súkromných prepravcov aj na regionálne trate. Teraz dobre vidno, že platí staré známe: Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Len štátne železnice sa potom nebudú dať až tak dobre tunelovať ako doteraz.
JÁN TOPERCER, ekológ
Nie som politik, čiže nemám tik hovoriť úplne do všetkého. Len sa tak pýtam, či by aj tam nepomohla trocha prirodzeného ekonomického vývoja. Napríklad konkurencie, nemanipulovanej nejakým stranícky dosadeným kontrolenkom či tunelárskym "verejným obstarávaním" podľa vzoru piešťanské cétéčko.
MIROSLAV BARTOŠ, výtvarník, spisovateľ
Ešte som necestoval s nulovým cestovným, viem teda len to, že sa blíži termín pre nový cestovný poriadok. Konečne sa pozornosť zamerala na železničnú sieť, treba ju intenzívnejšie využívať, veď je pre hornaté Slovensko veľmi výhodná a vedeli to aj stavitelia. Na jej modernizáciu treba kopec peňazí (aspoň tunely nemusíme budovať), verím, že postupne dôjde aj na kratšie trate - rozhýbala by sa možno aj ekonomika a zamestnanosť menších regiónov. Viaceré trate sú atraktívne i pre turizmus - treba ich naň pripraviť. Takže investície a zvyšovanie kultúry cestovania by sa mali stať čím skôr realitou
PETER CABADAJ, manažér kultúry
To by sa musel stať zrejme zázrak. Nie som si však vôbec istý, či by aj on pomohol. Pasažieri využívajúci regionálne trate si už tak zvykli na dlhodobo „pestovanú kultúru cestovania“, až sa obávam, že by prípadná prudká zmena kvality služieb mohla vyvolať šokovú reakciu. A, samozrejme, množstvo otázok typu, kto a čo je za tým. Veru, cesta za kultúrnosťou je tŕnistá a vedie cez mnoho koľajníc...
IGOR LIBO, stredoškolský pedagóg
Pýtam sa – prečo vôbec riešime rozdiel v kvalite cestovania na hlavnom ťahu a regionálnych tratiach? Ľudia cestujúci na regionálnych tratiach si nezaslúžia kvalitné služby? Prirovnal by som to k situácii na cestách. Chválime sa výstavbou diaľnic, ale do Turčianskych Teplíc sa už pomaly autom po „betónke“ nedá ísť ... Nie všade sa však dá dostať po diaľnici, či hlavným ťahom. Preto by malo byť v záujme kompetentných, aby podmienky pre cestovanie boli na úrovni pre všetkých a všade. Príkladov kde to takto funguje je za hranicami našej krajiny dosť.
ZLATICA HOLUBOVÁ, presdsedníčka PD Gader Blatnica
Všetko sa dá zlepšiť, keď sa peniaze dostanú tam, kam sú určené a ľudia sa správajú ako ľudia.
PETER LISOŇ, prednosta ŽST Vrútky
Regióny by museli prejaviť skutočný záujem.
Autor: VL, KP, RB, AA