MARTIN. Carcassonne je moderná spoločenská stolná hra, ktorej autorom je Nemec Klaus – Jürgen Wrede. Práve v jeho rodnej krajine je veľmi populárna a získala ceny ako Hra roka či Hra nemeckej verejnosti. Martinčan Matej Tabak skončil na posledných majstrovstvách sveta v Carcassonne tretí. Jeho zbierka cenných kovov zo šampionátov tak v súčasnosti obsahuje štyri bronzové medaily.
Splnený cieľ
V tomto roku sa konali už 9. majstrovstvá sveta v Carcassone a hostil ich nemecký Essen. Slovenské farby v konkurencii 34 hráčov zo štyroch kontinentov na nich hájil Martinčan Matej Tabak.
„Na turnaji štartujú len úradujúci majstri svojich krajín. Medzi veľmoci patrí spolu s Nemeckom, Českom, Holandskom, Nórskom a Austráliou aj Slovensko. Medzi elitu sa však postupne tlačia Taiwan, Malajzia, Island, Litva, Kanada, USA či Mexiko. Na budúci rok plánujú prísť tiež reprezentanti Chorvátska, Brazílie a Čile,“ predstavuje konkurenciu Matej Tabak.
Prestížne podujatie nášmu šampiónovi vyšlo na výbornú. V základnej časti porazil všetkých súperov, vrátane obhajcu titulu, a ako najvyššie nasadený postúpil do semifinále. Tam utrpel jedinú prehru na turnaji, ale v zápase o bronz si chuť napravil.
„Chcel som sa prebojovať medzi poslednú štvorku, na ktorú mohlo reálne dosiahnuť tak 8 až 12 hráčov. Cieľ sa podarilo naplniť a dokonca som mohol pomýšľať na titul. Semifinále mi však nevyšlo, no tretia priečka je pre mňa fantastickým úspechom,“ netajil spokojnosť rodák z Turca.
Ideálny vianočný relax
Člen užšej svetovej špičky v Carcassonne hovorí, že hru bez problémov zvládne každý.
„Jednoduché pravidlá sa naučíte za päť minút a po desiatich hrách pochopíte princíp. Potom si ju už len užívate a viete sa takticky zdokonaľovať. Ideálny relax na blížiace sa vianočné dni pre celú rodinu,“ myslí si.
Podľa neho si pri hre prídu na svoje aj deti a už sa teší, kedy ho na súboj bude môcť vyzvať jeho dnes 16-mesačná dcérka Karolínka. Zatiaľ tak zvádza dramatické duely so synovcom.
„Keď bol menší, len postupne prikladal kartičky a vytváral obrazy. Neskôr sme už počítali body, začali sa vzájomne blokovať, čo ho donútilo vymýšľať stratégiu. Postupne sme sa tak od jednoduchého precvičovania jemnej motoriky a jednoduchej matematiky dostali až k zapájaniu logického myslenia.“
Dnes už štvornásobný bronzový medailista zo svetových šampionátov a štvornásobný majster Slovenska sa ku hre dostal neuveriteľnou náhodou. Raz u neho doma prespali kamaráti, ktorí sa na druhý deň chystali na regionálne kolo v Carcassonne. Večer ho prehovorili, aby si s nimi zahral.
„Jedného z nich som už v noci porazil, a tak ma na súťaž zobrali so sebou. Ešte v tom roku sa mi podarilo dostať na finálový turnaj majstrovstiev Slovenska. Chytilo ma to a postupne som sa začal zdokonaľovať. Aj keby v mojej doterajšej zbierke úspechov nebola ani jedna medaila, rozhodnutie venovať sa Carcassonne by som určite neoľutoval,“ nechal sa počuť Matej Tabak.
Čo je Carcassone
Stolná hra pre dvoch až šiestich hráčov založená na postupnom prikladaní jednotlivých kartičiek. Vzniká tak krajina s cestami, mestami, kláštormi a lúkami, ktorú si hráči obsadzujú svojimi figúrkami. Začína sa s jednou úvodnou kartičkou vyloženou na stole. Každý hráč si vo svojom kole vytiahne jednu náhodnú kartičku a priloží ju k už vyloženým kartičkám tak, aby na tie, ktorých sa dotýka hranou, nadväzovala rovnakým typom krajiny. Na ňu potom môže položiť jednu svoju figúrku. Ta mu neskôr prinesie body spravidla podľa veľkosti krajiny, na ktorej je umiestnená.