Ako odchádzali na popravisko

Už ako desaťročná začala zberať životopisy známych osobností. Niet divu, že v nej veku to boli predovšetkým hokejisti. Oveľa neskôr narazila na príbeh židovsko-nemeckého dievčaťa Annelies Marie Anne Frank a známy Denník Anny Frankovej sa nadlho v jej živo

Zuzana Ďanovská.Zuzana Ďanovská. (Zdroj: Archív ZD)

te stal stálicou, okolo ktorej sa zhromažďovali jej plány súvisiace s literatúrou faktu. Zuzana Ďanovská.

„Denník Anny Frankovej dokázal viac než Norimberský proces,“ povedal Simon Wiesental, známy lovec nacistov. Zuzanu Ďanovskú (jej otcom je Dušan Ertl, známy autor viacerých publikácií vzťahujúcich sa k Vrútkam) zaujal natoľko, že na viac rokov sa zahĺbila do životopisov ľudí, ktorí pred norimberským tribunálom stáli. A nielen do ich života. Jej interes o osobnosti druhej svetovej vojny sa vykryštalizoval už počas stredoškolských štúdií. Postupne spracovala viaczväzkový rukopis, ktorý sa neskôr stal základom pre vydanie publikácie Osobnosti druhé světové války. Nedávno vyšiel v češtine v renomovanom vydavateľstve Naše vojsko. Mladá biografička jej vydanie považuje za dôležitý medzník.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prečo? Je to vaša prvotina?

- Každá prvotina, i tá moja, u ktoréhokoľvek autora je dôležitý medzník. Záleží len na ňom, či túto šancu využije. Nie je to však len jeho snaha. Veľa záleží od rôznych vonkajších faktorov, ktoré do jeho činnosti môžu zasiahnuť.

Výber knižky, o ktorej hovoríme, tvorí popis životných ciest a osudov 52 nemeckých, anglických, slovenských, českých, sovietskych, talianskych, francúzskych a amerických osobností, ktoré spojila druhá svetová vojna. Prečo tento výber?

- Výber osobností, až na jeho pripomienky, ktoré som akceptovala, nechal nakladateľ na mňa. Pri výbere som sa snažila dodržať zásadu vyváženosti, aby popri negatívnych osobnostiach v ňom boli aj pozitívne osobnosti. Myslím, že sa to podarilo. Určitý problém bol v počte. Je totiž veľa osobností, ktoré by si boli zaslúžili byť v knihe. Okrem zverejnených mám pripravené osobnosti na niekoľko ďalších dielov, ktoré by v dôležitosti za zverejnenými nezaostávali.

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste sa vlastne od stredoškolských rokov tejto téme venovali. Čo vás na druhej svetovej vojne tak fascinovalo? Veď mladí ľudia majú spravidla iné záujmy, ako tráviť čas v archívoch?

- Už v základnej škole som zbierala životopisy osobností, hlavne zo športovej oblasti, konkrétne hokeja. V stredoškolskom veku ma zaujali najmä dejiny druhej svetovej vojny, neskôr osobnosti z tohto obdobia. Bol to predovšetkým norimberský proces s nacistickými pohlavármi, cez priebeh ktorého som sa dostávala postupne k jeho hlavným protagonistom. To boli osobnosti negatívne. A ako som už vyššie spomenula, v záujme vyváženosti, som k nim priradila osobnosti pozitívne z rôznych národností.

Nadviažem. Čo myslíte, prečo treba aj dnes – 70 rokov po skončení druhej svetovej vojny - pripomínať ich?

SkryťVypnúť reklamu

- Rozhodne si treba históriu najstrašnejšieho vojnového konfliktu v histórii ľudstva pripomínať. Nie je vylúčené, že sa nájde šialenec alebo skupina šialencov, ktorí môžu svoje záujmy povýšiť nad záujmy celého ľudstva. Je to prevencia pred takýmto niečím, ktoré sa aj v súčasnosti na mnohých miestach prezentuje len ako lokálny vojnový konflikt.

Motivovalo niečo výber osobností, ktorým ste sa venovali? Spája ich aj niečo iné ako druhá svetová vojna? Respektíve, prečo práve tie osobnosti a nie niektoré iné?

- Ako som už spomenula, hlavným spojivom výberu osobností bola ich účasť v druhej svetovej vojne. Je nemožné nájsť niečo iné, čo by ich spájalo. Na druhej strane je mnoho vecí, ktoré ich rozdeľovali.

V knižke sú ľudia, ktorí viac alebo menej patria aj do učebníc dejepisu. Našli ste v archívoch o nich niečo, čo bolo nové nielen pre vás ako autorku, ale možno aj pre znalcov dejín druhej svetovej vojny?

- Čo sa týka vecí, ktoré by zaujali aj znalcov dejín druhej svetovej vojny, tak si myslím, že poznať dejiny druhej svetovej vojny bez znalostí jej osobností, bez priebehu ich životnej cesty od detstva po odchod do večnosti, je nemožné. Mnohokrát o ďalšom životnom smerovaní ľudí známych z dejín rozhodovali maličkosti, či už v detstve alebo v mladosti. A toto je možné zistiť len pri podrobnom preštudovaní životopisov. A vidieť súvislosti a pochopiť fatálne následky ich činov a postojov je možné pochopiť cez rôzne vedné disciplíny v oblasti dejín, hlavne však cez biografistiku.

A ak už spomíname rarity, je medzi nimi aj taký Modrý Maurícius tohto obdobia, niečo, čo vás oslovilo, respektíve zanechalo vo vás aj niečo viac ako „len“ bádateľskú spokojnosť?

- Neviem, či možno nazvať priamo Modrým Mauríciom. Ale hodnoverný zdroj mi potvrdil istú výnimočnosť knihy. Ide o podkapitolu s názvom Priebeh popráv nacistických pohlavárov odsúdených v norimberskom procese na trest smrti obesením. Z priebehu popráv je zaujímavé správanie sa odsúdených po vstupe do miestnosti pre popravy, príchod na popravisko a hlavne posledné slová, ktoré mali odsúdení možnosť tesne pred popravou vyrieknuť. Týchto niekoľko podkapitol mi dalo, takpovediac zabrať, nakoľko boli uverejnené v rôznych prameňoch, výlučne zahraničných. Túto časť knižky považujem za bádateľský úspech.

Svoju knižku ste venovali Anne Frankovej, dievčaťu, ktorá vo svojom denníku podala také pravdivé svedectvo svojej doby, že sa doposiaľ považuje za niečo neprekonateľné. Prečo ste svoju knihu venovali dievčaťu, ktoré ste vlastne ani nepoznali?

- Anna Franková mala v čase písania svojho slávneho denníka 13 až 15 rokov. Je ťažké predstaviť si, akú malo toto židovsko-nemecké dievča morálnu silu, keď napísalo takú úžasnú knihu, ktorá i dnes má veľkú vypovedaciu hodnotu. Význam knihy najlepšie vystihuje výrok Simona Wiesenthala, známeho lovcu nacistov, ktorý uviedol, že Denník Anny Frankovej dokázal viac ako norimberský proces. Pre lepšie pochopenie doby, v ktorej žila, som osobne navštívila koncentračný tábor Oswienčim v roku 2011, čo vo mne zanechalo hlboké stopy.

Vašu knižku vydalo české renomované vydavateľstvo. Oslovilo ono vás, alebo ste rukopis ponúkli vy? Ako sa k vám dostalo?

- Pražské nakladateľstvo Naše vojsko má 70-ročnú tradíciu. Okrem kníh vydáva aj časopisy s vojnovou a vojenskou tematikou. Do jedného z nich som zaslala aj jeden môj príspevok. Na základe neho ma nakladateľstvo oslovilo a ponúklo mi možnosť vydať knihu, o ktorej teraz hovoríme.

Je knižka určená len pre český trh?

- Kniha je určená, keďže vyšla v českom jazyku, hlavne pre český trh. Je však možné ju kúpiť aj na Slovensku – v našom regióne v dvoch najväčších kamenných a zásielkových kníhkupectvách v Martine.

Jedno dielo je zavŕšené. Na čom pracujete teraz?

- V súčasnosti sú moje možnosti značne obmedzené, som na materskej dovolenke. Sporadicky sa však venujem ďalším osobnostiam, aby som v prípade záujmu o moju prácu mohla ponúknuť ďalší diel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 119
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 792
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 923
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 223
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 057
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 048
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 030
  1. Tomas Hlavaty: Slovensko. Krajina budúcnosti.
  2. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  3. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  4. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  5. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  8. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 795
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 891
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 619
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 183
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 679
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 655
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 162
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 947
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Martin Hrnčár naposledy pôsobil prvoligovom českom tíme HC Frýdek-Místek.

Nováčika prvej ligy povedie tréner s extraligovou minulosťou.


Nové ihrisko je plné noviniek.


1
Ľubomír Žila pri Socháňovej fotografii dievčaťa z Rakova.

Vypátral, že obec mala byť zaplavená.


  1. Tomas Hlavaty: Slovensko. Krajina budúcnosti.
  2. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  3. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  4. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  5. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  8. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 795
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 891
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 619
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 183
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 679
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 655
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 162
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 947
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?