Na Národnom cintoríne v Martine v pondelok pochovali Drahoslava Machalu. Jeho ostatky sem previezli po to, ako ho Bratislava odmietla pochovať na Slávičom údolí.
MARTIN. Na Národnom cintoríne v Martine v pondelok uložili ostatky slovenského spisovateľa, novinára, publicistu a matičiara Drahoslava Machalu, ktorý zomrel 1. januára 2015 po ťažkej chorobe.
D. Machalu pochovali na martinskom cintoríne po tom, čo bratislavský magistrát odmietol uložiť jeho pozostatky v zóne pre významné osobnosti na Slávičom údolí v Bratislave.
Machala bol vnímaný aj ako kontroverzná osobnosť, predovšetkým pre podozrenie zo spolupráce s ŠtB. Podľa registračného zväzku číslo 22659 komunistickej ŠtB bol Machala od roku 1979 vedený ako agent s krycím menom Pamír, od r. 1984 ako dôverník s krycím menom Drahoš. V posledom čase sa o ňom písalo najmä pre fyzický útok na básnika Tomáša Janovica.
Zosnulý počas života pôsobil ako redaktor denníka KSS Pravda , týždenníka Nové slovo, bratislavského Večerníka, po roku 1989 pôsobil v týždenníku MS Slovenské národné noviny, denníku Republika, resp. Slovenská republika a bol aj zástupcom šéfredaktora Literárneho týždenníka.
Za vlád Mikuláša Dzurindu bol poslaneckým asistentom Miroslava Číža zo Smeru. Za prvej vlády Roberta Fica premiérovi občas písal prejavy. Dostal sa aj k štátnej zákazke za 170-tisíc eur od ministerstva školstva ovládaného SNS na učebnice, ktoré neskôr historici kritizovali. Neskôr chcel hladovať za jazdeckú sochu Svätopluka od umelca s podobnou minulosťou Jána Kulicha na Bratislavskom hrade.
Autor: tp