ALEXANDER LILGE, poslanec MsZ Martin
Mladí ľahšie podliehajú neduhom a negatívnym trendom spoločnosti. Nedoceňujú dôsledky škodlivosti fajčenia, keďže sa následky prejavujú neskôr, vo vyššom veku. Závažnejšie je, že i mnoho mladých žien a dievčat holdujú fajčeniu. Príčiny tohto trendu sú v nedostatočnej a permanentnej masívnej osvete a informovanosti, čo všetko zlé fajčenie spôsobuje. Nestačí len upozornenie na krabičke od cigariet, že fajčenie zabíja.
JURAJ STAHL, podnikateľ
Nikdy som fajčeniu nerozumel, mne sa tento zlozvyk vyhol. Vlastne ja jemu. Celé je to o tabakovej lobby, aký má vplyv na nové zákony. Vidíme to vždy, keď sa má sprísniť ochrana nefajčiarov. Sprísni sa, ale zas nie až tak, aby sa nejako obmedzili fajčiari. Keď deti vidia, že fajčia ich rodičia, učitelia, lekári, tak prečo by nemohli aj oni? Chuť zakázaného vždy láka.
MIROSLAV BARTOŠ, výtvarník, spisovateľ
Zdôrazňovanie ľudských práv detí, ale bez povinností, ktoré vyplývajú z výchovy, z dodržiavania prirodzených spoločenských a zdravotných pravidiel, ktoré si majú osvojovať. Celková tolerantnosť spoločnosti, nedôslednosť rodičov, ktorí nespolupracujú so školou, ba neraz si neželajú upozornenia alebo prípadné opatrenia učiteľa na správanie a priestupky dieťaťa.
JÁN TOPERCER, ekológ
Aj prvá opica, prvá čórka, prvé techtle, ba aj prvé mechtle prichádzajú skôr, tak prečo nie prvá ciga? Keď v hube vyzerá tak kúlovo, nezávislácky, rebelsky,,, (doplňte podľa vkusu)? Keď v partii navodí super atmošku a pre vyhúknutú pubošku, čo nevie kam s rukami-kam s nohami-kam s tým všetkým, núka také elegantné východisko? Ale vážnejšie: akoby sa v posledných desaťročiach v nás ľuďoch roztvárali "vývinové nožnice": čoraz skôr začíname dospievať - a čoraz neskôr dospejeme. (Ak vôbec.) A tento trend majú veľké tabakové firmy marketingovo podchytený o čosi lepšie ako trebárs Liga proti rakovine.
PETER CABADAJ, manažér kultúry
Ide zrejme o sériu príčin, ktoré majú svoje rozmanité korene, pôvod i dôsledky. Živo si spomínam, že za čias mojej mladosti sa hádam v každom domácom televíznom seriáli fajčilo ako odušu. Tento „trend“ už máme našťastie dávno za sebou, takže zhubný vplyv televízie, filmu, ako aj médií na zvyšujúci sa počet detských fajčiarov treba vylúčiť. Ostáva tak zlý príklad v rodine a najmä, pokiaľ ide o základné, stredné a učňovské školy, negatívny vplyv kamarátov, spolužiakov, rôznych sídliskových a iných partií. V takomto prostredí sa nikto neodváži „trhať“ partiu a výsledkom je smutný obraz reality, maľovaný fajčiacimi a zväčša vulgárnymi adolescentmi.
MIROSLAV VALACH, hokejový rozhodca
To že deti fajčia nie je novodobý problém. Deti vždy skúšali zakázané veci ako je alkohol alebo cigarety. Dnes je uponáhľaná doba a rodičia si nedokážu spraviť čas a venovať sa svojim deťom. Tie či už z nudy, zvedavosti, potreby zapadnutia do kolektívu alebo z frajeriny siahajú po cigarete. Deti sú čoraz menej vedené k športu a voľno-časovým aktivitám. Zníženie počtu dospelých fajčiarov môžu ovplyvňovať zvýšené ceny cigariet, čo už dnes zaťaží vrecko každého fajčiara. Držím palce práve tím, ktorí si dali za novoročné predsavzatie skončiť s týmto zlozvykom.
IGOR LIBO, stredoškolský pedagóg
Keď sa bavím o tejto problematike so žiakmi, tak mi ešte nikto z nich nedal logickú odpoveď na otázku prečo fajčí, resp. prečo to skúša. Všetci vedia že to je zdraviu škodlivé, že cigarety sú drahé, že v okolí fajčiara je nepríjemné ovzdušie, že v škole majú pre fajčenie problém, no napriek tomu to skúšajú a žiaľ u niektorých nezostane len pri skúšaní. Ešte zarážajúcejšia pre mňa je skutočnosť, že viac fajčia v mladom veku dievčatá ako chlapci. Tu sa už logický argument hľadá ťažko. Stále si myslím, že hlavnú úlohu v tejto oblasti musia zohrať rodičia , či už kontrolu alebo príkladom. Horšie je ak je aj rodič fajčiar. Ťažko sa potom dieťaťu vysvetľuje prečo je dobré nefajčiť...
ZLATICA HOLUBOVÁ, predsedníčka PD Gader Blatnica
Ak je pravda, že človek vekom zmúdrie a fajčenie je nerozum, tak potom príčina bude asi v tom.
PETER LISOŇ, prednosta ŽST Vrútky
Dospelí ľudia vo všeobecnosti majú rozum aj skúsenosti. Deti majú rozumu dosť, ale chýbajú im skúsenosti a povedzme si otvorene, že im ubúdajú aj vedomosti. Mláďatá vždy získavajú nové poznatky vďaka zvedavosti, deti nevynímajúc. Tak skúšajú. A ich zvedavosť ešte podnecujú zákazy. Keď si ku tomu pridáme ešte vplyv rodinnej výchovy, tak máme jednoduchú analýzu dokončenú.