MARTIN. Zo Šabovej biografie vieme, že absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (oddelenie voľnej grafiky a knižnej ilustrácie). Od roku 1982 žije a tvorí v Turci. Svojou všestrannou tvorbou a celkovým pôsobením ako jeden z mála miestnych tvorcov kontinuálne nadväzuje a dlhodobo rozvíja odkaz umelcov, ktoré kedysi v priaznivej kultúrnej klíme Martina písali výrazné kapitoly modernej slovenskej maľby, grafiky, knižnej ilustrácie, scénografie, sochárstva či fotografie (M. Benka, M. A. Bazovský, J. Alexy, F. Štefunko, J. Cincík, K. Ondreička, V. Hložník, J. Galanda, M. Laluha, I. Štubňa a i.). Symbolickým prejavom kontinuity a voľného spájania slávnej minulosti s – povedané viac ako eufemisticky – protirečivým dneškom je aj skutočnosť, že Šabo roky rokúce tvorí v ateliéri, ktorý voľakedy obýval jeho veľký predchodca Miloš Alexander Bazovský.
Tvorba Petra Šaba, ktorá sa v rôznych výrazových podobách a polohách rozvíja už vyše 35 rokov, čerpá najmä z jeho citlivého, vnímavého pozorovania okolitého sveta, ľudskej každodennosti a rozmanitých medziľudských väzieb v konkrétnom časopriestore. V prípade maľby ju vždy charakterizovali výsostné „šabovské znaky“ ako „pregnantnosť a jasnosť prejavu, formálna prehľadnosť, zreteľná lyrika, výrazná farebnosť a jedinečná schopnosť pohybovať sa na tej strane maľovania, ktorá priznáva väzbu na skutočnosť, zachytáva krehké okamihy s metafyzickým základom, emočnou energiou a s estetizovaným motívom osamotenia“.
V ostatnom desaťročí prešiel Šabo zložitým osobnostným vývinom, ktorý zásadne prispel k zintenzívneniu jeho tvorivého úsilia. Radikálne zmenil životný štýl, pričom veľa vecí a predošlých pôžitkov uňho stratilo zmysel a výtvarník začal žiť len a len pre umenie. Ako nezameniteľný solitér a vyhľadávač samoty sa ešte hlbšie uzavrel do vnútorného sveta, aby klasickými výtvarnými postupmi a prefiltrovanou životnou energiou rozvíjal dlhodobý autorský program formulovania si osobnostného postoja k svetu, jeho farebným i nefarebným súvislostiam.
Pri pohľade a vnímaní Šabových obrazov, ktoré sú vystavené v Turčianskej galérii, na mňa intenzívne vplývalo vyžarovane lúčov očistného mlčanlivého ticha, navodenie subtílnej melancholickej nálady a zreteľné ponáranie sa do bezbrehých priestorov vlastnej autorskej imaginácie. To všetko je na pozadí precízne zvládnutej kompozície a maliarskych riešení konfrontované s poznaním, že netreba za každú cenu opakovať staré čítanie a interpretácie, keď sa všetko okolo nás radikálne zmenilo a mení permanentne.
Viem, nie každý bezvýhradne prijal najnovšiu líniu a smerovanie umelcovej tvorby. To už je však osobitná téma, ktorá zrejme zarezonuje pri inej príležitosť. Z môjho osobného pohľadu platí presvedčenie, že čerstvý šesťdesiatnik a profilová nadgeneračná osobnosť turčianskej výtvarnej scény Peter Šabo svojou výstavou jasne potvrdil, že hoci má odvahu byť vždy iným maliarom, ostáva stále tým istým človekom.
Autor: Peter Cabadaj