ALEXANDER LILGE, poslanec MsZ Martin
Dať na rady skúsených odborníkov a nezabúdať na prevenciu. Tá je určite zakódovaná aj v zdravom životnom štýle. Správne stravovanie sa a pravidelný šport sú jeho dôležitou súčasťou. Každý máme nejaký ten svoj spôsob, ako predchádzať chorobám a „zakaľovať“ organizmus. Niekto užíva vitamíny v rôznych formách, najlepšie v ovocí a zelenine v surovom stave. Iní si v chrípkovom období pripravujú napríklad varené víno. Má schopnosť ničiť baktérie i vírusy a podporuje imunitný systém. Ide o to, vypestovať si rokmi skúseností účinný spôsob, ako sa chorobám vyhýbať, či keď už prídu, ako sa ich rýchlo zbaviť.
JURAJ STAHL, podnikateľ
Bežne ľudové recepty zaberajú. Otužovanie, sauna, pohyb, veľa vitamínov - prírodných samozrejme, neprekurovať byty. Prekvapuje ma, koľko ľudí na okolí, pri náznaku choroby, siaha na antibiotiká. A tiež tí, ktorí už chrípku majú, mali by byť ohľaduplní a chorobu ďalej nešíriť a radšej sedieť doma.
JÁN TOPERCER, ekológ
V prvom rade by sa mali starať o svoje črevné mikroorganizmy, ktoré sa starajú až o 80 % našej imunity. Teda nehltať fastfoodové cukry, škroby (čipsy, chrumky, krekry, bagety...) a trans tuky (potravinárske margaríny), ale dať si viac zdravých tukov (kokosový, olivový, maslo, orechy), vajíčok a najmä fermentovaných potravín ako kyslá kapusta, iná kvasená zelenina, kyslé rybky, kyslé mlieko, bryndza, cottage cheese, grécky jogurt a tak. Držať si hladinu vitamínu D a kde-tu pridať iný posilňovač imunity (lipozomálny vitamín C, cesnak, pamajorán čiže oregano). No a riadne si umývať ruky, nestresovať, viac oddychovať, hýbať sa v prírode - a vyhýbať sa nemocniciam a lekárňam.
MIROSLAV BARTOŠ, výtvarník, spisovateľ
Prijať ju takú, aká je a byť v nej čo najviac - v prírode.
PETER CABADAJ, manažér kultúry
Parafrázujúc známu „hlášku“ z českej filmovej klasiky, tento spôsob zimy sa mi veru nezdá príliš šťastný. Chrípka však do jeho rámca zapadá akosi harmonicky... Z vlastnej skúsenosti viem, že spomínanej chorobe sa dá vyhnúť aj tak, že si v priebehu dňa dáte kalíštek dobrej pálenky. Samozrejme, pozor na prestrelenie, lebo sa môže opiť aj ten pomyselný červík v našom tele a bude zle.
MIROSLAV VALACH, hokejový rozhodca
Priznám sa, že keď som cestoval na vrcholné hokejové podujatia, radšej som sa poistil zaočkovaním proti chrípke. Ale určite treba myslieť aj na prevenciu. Nedostatok spánku, zvýšený stres, či striedme jedenie vitamínov z ovocia a zeleniny nalomí imunitu. Potom pri vypuknutí epidémie ste tým vhodným kandidátom na to, aby ste chrípkovému ochoreniu podľahli. Ja obľubujem niekoľko domácich receptov ako je zázvorový čaj s pomarančom, medom a citrónom, či cesnak a cibuľu, ktorá v našej kuchyni nikdy nechýba.
IGOR LIBO, stredoškolský pedagóg
Babských“ rád či informácií priamo od lekárov čo robiť je v časopisoch a takisto na internete dosť. Prevencia - čaje, vitamíny, otužovanie, hygiena, očkovanie a pod. Stačí si už len dobre vybrať. Mám jednu príhodu s očkovaním proti chrípke. V čase keď som hral futbal v Opave, tak nás všetkých dal tréner v snahe, aby sme neboli počas zimnej prípravy chorí, zaočkovať proti chrípke. A čo sa stalo? Do týždňa 12 hráčov ostalo s horúčkami v posteli. Na tomto príklade vidieť, že neexistuje univerzálny recept ako sa pred chrípkou ubrániť a preto je veľmi ťažké v takomto prípade dobre poradiť.
ZLATICA HOLUBOVÁ, predsedníčka PD Gader Blatnica
Staré porekadlo hovorí - v zdravom tele zdravý duch. Možno, že v tejto stresovej dobe by sme to mali trochu obrátiť a viac sa venovať "duchu", aby nás nezrádzalo telo.
PETER LISOŇ, prednosta ŽST Vrútky
V zásade by mali posilňovať svoju imunitu. Spôsoby na to poznáme všeobecne všetci. Ale aj napriek tomu sa chrípke niekedy nevyhneme, obzvlášť pri tohtoročnom trochu netradičnom „spôsobe zimy“. Aj to však treba brať pozitívne, pretože absolvovaná chrípka je taktiež jedným zo zdrojov na získanie imunity.